Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, Kuruluşunun 15’inci Yılını Kutluyor

Meteksan Savunma, Kuruluşunun 15’inci Yılını Kutluyor

Yerli, milli, özgün ve ileri teknolojili çözümler geliştiren ve bu çözümleri yurtdışına da ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlayan Meteksan Savunma, kuruluşunun 15’inci yılını kutluyor.

20 Nisan 2006’da kurulan Meteksan Savunma, Türkiye’nin Teknoloji Geliştirme Merkezi olma hedefi ile güvenlik güçleri için yerli ve milli, özgün tasarım ürün ve alt sistemler geliştiriyor. Meteksan Savunma’nın ürettiği ileri teknoloji sistem ve alt sistemler; bir tarafta komuta kontrol, haberleşme, keşif gözetleme ve istihbarat maksatlı olarak kullanılırken, diğer yandan su üstü ve su altı platformları, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere birçok platformda başarı ile görev yapıyor.

Kurulduğu günden itibaren yurt içinde ve yurt dışında yaptığı başarılı teslimatlar ile 100’ün üzerinde projeyi tamamlayan Meteksan Savunma, geliştirdiği ürünleri Avrupa’dan Asya’ya, Uzak Doğu’dan Orta Doğu’ya çeşitli dost ve müttefik ülkelere de ihraç ediyor. Gelirinin önemli bir kısmını ihracat başarılarından elde eden firma, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi ihracatı hedeflerine önemli katkılar sunuyor.

Bilkent Holding Grup Şirketi olarak Meteksan Savunma’nın elde ettiği tüm kaynaklar, Bilkent Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen eğitim kurumları arasında yer alma hedefine katkıda bulunma misyonuyla Bilkent Üniversitesi’ne aktarılıyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan

Meteksan Savunma’nın 15. yılı dolayısıyla bir açıklama yapan Genel Müdür Selçuk Kerem Alparslan, şunları söyledi: “Kurulduğumuz günden bugüne hem yurt içinde hem de yurt dışında düzenli olarak büyümemizi sürdürdük. Savunma sanayisinde yurt içinde üzerinde çalışılmamış özel ve zorlu konulara yöneldik; yurt dışında da rekabet etmeyi temel ilke edindik. Savunma teknolojilerinin sivil iz düşümleriyle yeni açılımlar yaratmayı hedef aldık. Geldiğimiz noktada tüm paydaşların güven duyduğu, yenilikçi, dinamik bir milli teknoloji şirketi olarak, ülkemizin 2023 ve sonrası için koyduğu hedeflere ulaşması arzusuyla çalışmalarımızda emin adımlarla ilerliyoruz. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin son teknoloji, özgün ve bağımsız ürünlere sahip olması için çıktığımız bu yolda bilimin ışığında çalışmaya büyük bir azim ve gayretle devam edeceğiz.”

Radar sistemleri, çevre gözetleme sistemleri, lazer ve elektro-optik sistemler, haberleşme sistemleri, su altı akustik sistemler ve platform simülatörleri olmak üzere 6 ana alanda faaliyet gösteren Meteksan Savunma, Türkiye’nin birçok kritik projesinde görev alıyor. Şirketin geliştirdiği 30’un üzerinde ürünün arasında;

 • MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı,
 • MİLSAR İHA SAR/MTI Radarı,
 • Radar Altimetreler,
 • Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı,
 • KAPAN Dron Savunma Sistemi,
 • Füze Sistemlerinin Veri Bağları,
 • KEMENT Taktik Veri Bağı Sistemi,
 • AKSON C-Bant İHA Veri Bağı,
 • AGNOSIS Karıştırma ve Aldatmaya Dayanımlı Küresel Konumlama Sistemi,
 • HETS Helikopter Engel Tespit Sistemi,
 • YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi,
 • Denizaltı Sonarları ve
 • Eğitim Simülatörleri yer alıyor.

Firma ayrıca ARES Tersanesi ile birlikte başladığı proje kapsamında, ULAQ İnsansız Deniz Araçları ailesi ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.