Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, Anti-Jamming GNSS ile Küresel Konumlandırma Sistemlerine Yönelik Karıştırma Tehditlerinin Önüne Geçiyor

Meteksan Savunma, Anti-Jamming GNSS ile Küresel Konumlandırma Sistemlerine Yönelik Karıştırma Tehditlerinin Önüne Geçiyor

Meteksan Savunma, harekât ortamının en önemli tehditlerinden biri olan Küresel Konumlama Sistemleri (KKS) sinyallerinin karıştırılmasının önüne geçecek Anti-Jamming GNSS (Karıştırma/Aldatma Engelleyici KKS Sistemi) ürününün geliştirmesini tamamladı. Gelişme, firma tarafından 21 Nisan’da duyuruldu.

KKS sinyalleri alıcıya ulaşana kadar uzun bir yol izlediğinden, atmosferik etkilerden dolayı güç bakımından zayıflıyor. Bu durum, KKS’nin, çeşitli karıştırıcılar tarafından kolayca bastırılabilmesine, alıcının sinyal takibini kaybetmesine ve çözüm üretmemeye başlamasına sebebiyet veriyor. Birçok milli platformda bulunan KKS’lerin düşman unsurlarca karıştırılması, platformların işlevini kaybetmesine, hatta kazaya uğramasına kadar büyük sorunlara yol açıyor. Askeri platformların bekası açısından karıştırıcı sinyallerinin temizlenebilmesi ve bastırılabilmesi kritik öneme sahip. Bu kapsamda Meteksan Savunma; GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU uydu sinyallerini destekleyen ve çoklu frekans bantlarında çalışabilen Anti-Jamming GNSS ürününü geliştirmeyi tamamladı. Meteksan Savunma Anti-Jamming GNSS ürünü sayesinde karıştırma sinyalinin yönü belirlenebiliyor ve uzaysal filtreleme kullanılarak karıştırma sinyallerinin bastırılması sağlanıyor. Sinyal işleme biriminde sinyaller üzerinde algoritma yardımı ile karıştırıcı sinyaller ayırt edildikten sonra temizlenmiş sinyal, standart KKS alıcılarına verilmek üzere tekrar oluşturuluyor.

Anti-Jamming GNSS aynı zamanda dahili KKS alıcı kabiliyetine sahip olduğu için harici bir KKS alıcısı ihtiyacı olmadan, filtrelenmiş KKS sinyalleri ile konum/hız/zaman bilgisi hesaplayabiliyor. Meteksan Savunma’nın sahip olduğu ileri teknoloji anten tasarım altyapısı sayesinde, CRPA anten tasarımlarını da kendi geliştiriyor ve platformlara özel anten çeşitliliği sunabiliyor.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Anti-Jamming GNSS, muharebe ortamında karşılaşabileceğimiz karıştırma tehditlerine karşı dünya standartlarında teknolojiler içeren, boyutları ve hafifliği ile füze sistemleri ve insansız hava araçları başta olmak üzere her tür platformunda kullanılabilecek bir ürün olarak benzerlerinden ayrılıyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, Anti-Jamming GNSS’in Meteksan Savunma’nın proaktif ürün geliştirme yaklaşımının örneklerinden biri olduğunu belirtiyor: “Özellikle helikopter, insansız hava araçları, füze sistemleri gibi birçok askeri platformumuz için geliştirdiğimiz ileri teknoloji elektronik sistemler Meteksan Savunma’da; insan kaynağı, teknoloji, altyapı ve iş ekosistemi anlamında çok ciddi bir birikim oluşturdu. Biz de bu birikimi, ihtiyaç duyulduğunu gördüğümüz diğer alanlara, bir proje olmasını beklemeden, öz kaynaklarımızı kullanarak aktarıyoruz. Anti-Jamming GNSS de bu yaklaşımımızın bir ürünü. Bu yeni sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerimizin platformlarının güvenilirlik ve güvenliğine önemli katkı sağlayacağından eminiz.”  

Anti-Jamming GNSS’in Teknik Özellikleri:

  • GPS L1, GPS L2 ve GLONASS L1 frekans bantlarında çalışabilme
  • 4 kanallı dizi anten (CRPA)
  • Platforma uygun anten tasarımı
  • Aynı anda birden fazla karıştırıcıya karşı dayanımlı
  • Yüksek hız, manevra ve yükseklikte çalışabilme
  • Düşük güç ihtiyacı, ağırlık ve küçük boyutlar
  • Dahili Alıcı Özelliği

MIL-STD-810G ve MIL-STD-461F uyumluluk

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.