Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nı İlk Kez IDEF’te Sergileyecek

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nı İlk Kez IDEF’te Sergileyecek

Meteksan Savunma’nın, 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek IDEF 2019 fuarında sergileyeceği ürünlerin arasında, sahada operasyonel olarak kullanılan ürünlerinin yanı sıra ilk kez lansmanını yapacağı ürünler de bulunuyor. Bunların arasında bulunan, C-Bant İHA Veri Bağı sahip olduğu özellikler ile dikkat çekiyor. Meteksan Savunma tarafından, 18 Nisan’da paylaşılan basın bülteninde, ürünün öne çıkan özellikleri hakkında bilgi verildi.

 

Meteksan Savunma’nın, Füze Veri Bağı Tecrübesiyle Geliştirildi

İHA’lar için yenilikçi, yüksek performanslı ve maliyet-etkin bir çözüm olarak öne çıkan C-Bant Veri Bağı; İHA ile yer kontrol istasyonu arasındaki doğrudan iletişimi sağlamak için geliştirildi. Gerekli komutların, yer kontrol istasyonundan İHA’ya aktarımını gerçekleştiren veri bağı, durum bilgisi ve faydalı yük ile ilgili bilgilerin de İHA’dan yer kontrol istasyonuna iletimini sağlıyor. İlk kez IDEF 2019 fuarında sergilenecek sistem, test sürecinde birçok aşamayı başarıyla tamamladı. OMTAS ve UMTAS tanksavar füzelerinin, HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma füzelerinin ve SOM seyir füzesinin veri bağlarını yerli ve millî olarak geliştiren ve kullanıma sunan Meteksan Savunma, burada edindiği tecrübeyi C-Bant İHA Veri Bağı’nda kullandı.

 

Ambargoların Önüne Geçecek

C-Bant İHA Veri Bağı içerisinde yer alan yönlü ve yönsüz antenler Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve millî imkânlar kullanılarak üretildi. Bu sayede, seri üretim aşamasında olası ambargo durumlarında anten tedarik faaliyetlerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesinin yanı sıra;

 • 4 – 5.85 GHz bandında çalışabilen geniş bant antenlerin millî imkânlarla geliştirilip üretilmesi ile beraber sistem seviyesindeki yerlilik oranının artırılması,
 • Link bütçe analizleri sonrasında belirlenen anten kazançlarına uygun olarak antenlerin geliştirilmesi,
 • Yer birimi reflektör antene ait yansıtıcı yüzeyin karbon fiber kompozitten üretilmesine karar verilmesi ile beraber anten ağırlığının önemli miktarda azaltılması,
 • Hava aracı yönsüz antenine ait radomun özel olarak tasarlanması ile beraber çevre şartlarına dayanıklı hale getirilmesi sağlandı.

Sistemde ayrıca hem yukarı hem aşağı iletimde frekans atlayabilen ve kodlamalı tayf yaymaya dayalı özel bir dalga şekli geliştirildi. Bu sayede iletişim güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

 

TSK’nın Görüşlerine Uygun Geliştirildi

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nın sistem gereksinimlerini belirlerken, özellikle operasyonel İHA kullanımında dünyanın önde gelen kullanıcıları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) görüşlerine başvurdu. Mevcut İHA platformlarının ihtiyaçlarını da değerlendiren Meteksan Savunma, TSK’nın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin de kullanabileceği bir sistem tasarladı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, basın bülteninde yer alan demecinde, C-Bant İHA Veri Bağı’nın, şirketin, proaktif ürün geliştirme yaklaşımının örneklerinden biri olduğunu bildirdi.

Özellikle füze projeleri çerçevesinde gerçekleştirdikleri veri bağı çalışmalarının insan kaynağı, teknoloji, altyapı ve iş ekosistemi anlamında çok ciddi bir birikim oluşturduğunu vurgulayan Alparslan, “Biz de bu birikimi, ihtiyaç duyulduğunu gördüğümüz diğer alanlara, bir proje olmasını beklemeden, öz kaynaklarımızı kullanarak aktarıyoruz. C-Bant Veri Bağı da bu yaklaşımın bir ürünü. Ürünümüzün, kullanıcılarına yüksek performans, güvenilirlik ve güvenlik, İHA platform üreticilerine ise yetkin ve rekabetçi bir çözüm sunacağından eminiz. Tüm IDEF katılımcılarını, C-Bant İHA Veri Bağı ve diğer yenilikçi, özgün ve millî ürünlerini görmek üzere 3 numaralı salondaki 322C numaralı standımıza davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

C-Bant İHA Veri Bağı’nın Teknik Özellikleri:

 • Hava araçları için modüler tasarım
 • Düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım)
 • 200 km mesafede en az 10 Mbps kullanıcı verisi
 • HD ve analog video sıkıştırma (H.264 Görüntü sıkıştırma)
 • Kullanıcı dostu GUI üzerinden kontrol
 • Yüksek kapasiteye erişen özel tasarım kodlama (FEC)
 • Otomatik Anten Takip Sistemi
 • Veri Güvenliği
 • Uplink: DSSS + FHSS + AES-256
 • Downlink: DSSS + FHSS + AES-256
 • Milli Kripto (ihtiyaç halinde eklenebilir)
 • Standartlar
 • MIL-STD-810
 • MIL-STD-461

 

 

 1,593 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.