Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, Envantere Girmiş Ürünleri ve Gelecek Döneme Damga Vuracak Yeni Çözümleri ile Sahne Alıyor

Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, Envantere Girmiş Ürünleri ve Gelecek Döneme Damga Vuracak Yeni Çözümleri ile Sahne Alıyor

Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, bir yandan envantere girmiş ve kendisini sahada ispat etmiş ürünlerini sergilerken diğer yandan da yeni ve güncellenmiş ürünlerinin lansmanını yapıyor. IDEF 2019’a, ürün sahibi ve ürünleri hizmete girmiş firma kimliği ile katılan Meteksan Savunma, gelecek döneme damgasını vuracak yeni ürünlerinin lansmanları ile yenilikçiliğini de ön plana çıkartıyor.

IDEF 2017’den bu yana, başta Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi olmak üzere, Meteksan Savunma ürünleri, farklı yurt içi ve yurt dışı kullanıcıların hizmetine girdi. Meteksan Savunma, standında, bazıları kendini sahada da ispat eden bu ürünlerini sergiliyor. İlk kez IDEF 2019’da sergilenen Meteksan Savunma ürünleri arasında;

  • Bir yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı olan ve İnsansız Hava Araçlarının (İHA’ların) hiç kırpmadan bakan gözü olacak MİLSAR,
  • İHA’ların veri bağlarına yeni bir soluk getirecek C-Bant Veri Bağı,
  • Drone’lara karşı hava savunmasında standartları belirleyecek olan yeni Retinar FAR ve KAPAN,
  • Türkiye’nin sonar alanındaki birikimini geleceğe taşıyacak olan YAKAMOS 2020,
  • Geleceğin taarruz helikopterlerinin atış kontrol radarı yeni Helikopter MİLDAR,
  • Ağ destekli harekâtın altyapısını kuran KEMENT,

yer alıyor.

Meteksan Savunma’nın fuarda lansmanını yapacağı bu ürünlerin, IDEF 2019’da, adından en çok söz ettirecek sistemlerin başında gelmesi bekleniyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, IDEF 2019 katılımları ile ilgili, şunları söylüyor: “IDEF, Türk savunma ve havacılık sektörünün ulaştığı noktayı değerlendirmek için referans olarak kullanılan bir fuar. Biz de yaptıklarımızı ve başardıklarımızı bu platformda sergileyerek ve gelecekte başaracaklarımızın ipuçlarını vererek Meteksan Savunma’nın nasıl bir şirket olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Bu seneki standımız, geçmiş senelere kıyasla çok daha dolu. Bir yanda, artık sahada kendisini ispatlayan ürünlerimiz bir yanda da gelecek döneme damga vuracak yeni ürünlerimizi ve çözümlerimizi sergiliyoruz. Standımızın, fuar ziyaretçilerini, teknoloji ve yenilik anlamında en çok tatmin eden stantlar arasında yer alacağından ve ziyaretçilerimizin, standımızda, uzun zaman geçireceklerinden eminiz.”

Alparslan, IDEF 2021 ve 2023 ile ilgili hedeflerini de şimdiden paylaştı: “Gelecek için hayalimiz şu: IDEF 2021 ya da 2023’te, sonarda, data linkte ve diğer alanlarda, bir dünya markası olduğumuzu ortaya koymak. Yaptığımız işler, bizi o noktaya taşıyacak yol haritalarına sahip. Konsantrasyonumuz ve heyecanımız da bu yönde. Daha kısa vadeli bir hedef olarak da IDEF 2021’de, MİLDAR ve MİLSAR’ı, platformların üzerinde görmek istiyoruz.”

Meteksan Savunma, KAPAN Drone Savar Sistemi’ni, öz kaynaklarını kullanarak kısa sürede geliştirdi ve lansmanını da 2018 yılında yaptı.

 

KAPAN, Retinar FAR ile Drone’lara Karşı Hava Savunmasında Standartları Belirleyecek

Meteksan Savunma’nın geliştirdiği KAPAN Drone Savar Sistemi, IDEF 2019’da, yeni algılayıcısı Retinar FAR ile boy gösteriyor. Retinar ürün ailesinin, havadan gelecek tehditlere karşı özelleştirilen sürümü olarak geliştirilen Retinar FAR, KAPAN’ı bir üst sınıfa taşıyor.

Meteksan Savunma’nın geliştirdiği KAPAN Drone Savar Sistemi, IDEF 2019’da, yeni algılayıcısı Retinar FAR ile boy gösteriyor.

 

Çevre gözetleme radarları, kritik tesis ve sınır güvenliği uygulamalarında, güncel ve asimetrik bir tehdit olan drone’ların tespit edilebilmesi için en etkin çözüm olarak öne çıkıyor. Bu noktadan hareket eden Meteksan Savunma, KAPAN Drone Savar Sistemi’ni, öz kaynaklarını kullanarak kısa sürede geliştirdi ve lansmanını da 2018 yılında yaptı. IDEF 2019’da ise KAPAN Drone Savar Sistemi, performansını çok daha yukarıya taşıyacak yeni radar sistemi Retinar FAR ile sahneye çıkıyor.

Retinar FAR, Meteksan Savunma’nın, drone tespiti kapsamında yaptığı derin analizlerin ve zorlu saha testlerinin sonucunda ortaya çıktı. Retinar’ın bu sürümü, hava sahasının gözetlenmesi ve hava hedeflerinin hassas şekilde tespit edilmesine yönelik özelleştirilen yeni bir antene, yüksek performanslı donanımlara ve özel algoritmalara sahip.

Helikopter MİLDAR, T129 ATAK helikopterine entegre edildi ve proje kapsamındaki kabul testleri 2017 yılında, başarıyla tamamlandı.

 

Yeni yapısı sayesinde, hava hedeflerini daha uzun bir menzilden tespit edebilen ve bir bakışta daha geniş bir alanı tarayabilen Retinar FAR, KAPAN’ı, daha gelişmiş bir drone avcısı haline getiriyor. Retinar FAR ile daha da uzağı görmeye başlayan KAPAN Drone Savar Sistemi, Meteksan Savunma’nın çözüm ortakları tarafından sağlanan karıştırıcı ve lazer silah sistemi gibi karşı tedbir sistemleri ile hedef drone’ları etkisiz hale getirebiliyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, KAPAN çözümü ile ortaya çıkan yeni tehditlere en hızlı cevabı verebildiklerini gösterdiklerini vurguluyor: “Drone’ların bir tehdit olarak ortaya çıkması, birkaç yıllık yeni bir konu. Tüm dünya, bu tehdide karşı en etkin çözümün ne olacağını tartışıyor. Konunun birçok boyutu var ve hepsinin, ayrı ayrı ele alınması gerekiyor. KAPAN Drone Savar Sistemi’ni, konunun farklı boyutlarını ele alabilecek, ölçeklenebilir bir sistem olarak geliştirdik. IDEF 2019’da, bu sistemin ana algılayıcısı olan Retinar’ı gelişen tehditlere göre güncelleyebileceğimizi ve bunu, sistemin lansmanının üzerinden geçen, yaklaşık 1 sene gibi kısa bir süre içerisinde yapabildiğimizi gösteriyoruz. Geçtiğimiz 1 sene içerisinde katıldığımız çeşitli etkinliklerde, KAPAN’ı farklı karşı tedbir sistemleri ile sergileyerek ölçeklenebilirliğini de göstermiştik. Kullanıcılarımız şundan emin olabilirler: Meteksan Savunma, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun türev çözümler ortaya koymaya her zaman hazırdır.”

Yeni Helikopter MİLDAR, modern taarruz helikopterlerinin ateş gücünü önemli ölçüde arttırarak bir güç çarpanı yaratacak.

 

Helikopter MİLDAR, Geleceğin Taarruz Helikopterlerinde Görev Almaya Hazır

Meteksan Savunma, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda Helikopter MİLDAR’ı yeniledi. Modern taarruz helikopterlerinin ateş gücünü önemli ölçüde arttırarak bir güç çarpanı yaratacak yeni Helikopter MİLDAR, IDEF 2019’da tanıtılıyor.

Meteksan Savunma, T129 ATAK helikopterine entegre edilen ve proje kapsamındaki kabul testleri 2017 yılında başarıyla tamamlanan Helikopter MİLDAR’ı, gelişen kullanıcı gereksinimleri doğrultusunda özkaynakları ile yenileyerek geleceğe taşıyor. Hedef Tespit Takip (HTT) ve Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliklerine sahip, Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan ilk atış kontrol radarı olan Helikopter MİLDAR, sadece dış geometrisi değil mimarisi de değişen ve gelişen yeni versiyonuyla IDEF 2019’da, pal üstüne entegre edilmiş konfigürasyonda sergilenecek.

Sözleşmesi Şubat ayında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi kapsamında geliştirilecek helikopterin de ana algılayıcılarından biri olması beklenen Helikopter MİLDAR, platform entegratörünün tercihleri doğrultusunda, helikopterde farklı konumlara entegre edilebilecek. IDEF’te sergilenecek pal üstü konfigürasyon ise özellikle çevresel şartlar konusunda en zorlu entegrasyonlardan biri olması nedeniyle radarın, diğer konumlara da entegre edilebilirliğinin göstergesi olacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, yeni Helikopter MİLDAR’ın, yenilikçi yönlerinin bir göstergesi olduğunu vurguluyor: “Helikopter MİLDAR, savunma sanayisinde Ar-Ge ve yenilikçilik kavramlarına verilebilecek en güzel örneklerden biri. Bu konu üzerinde çalışmaya başladığımızda, Türkiye’de, milimetre dalga radarı alanında, daha önceden geliştirilmiş bir ürün yoktu. Hem bu alandaki teknolojileri özgün olarak geliştirdik hem de Helikopter MİLDAR’ın ilk sürümünün, modern atış kontrol radarlarında bulunan tüm işlevselliğe sahip olmasını sağladık. Bu arada gelişen kullanıcı ihtiyaçları, daha farklı fiziksel boyutları ve entegrasyon seçeneklerini gündeme getirdi. Biz de geliştirdiğimiz teknolojilerimizi, daha farklı bir mimariye uyarladık ve tam da kullanıcının istediği gibi bir çözüm ortaya koyduk. Yenilenmiş hali ile Helikopter MİLDAR’ın, taarruz helikopterlerinin geleceğinde, önemli bir yer edinmesini bekliyoruz.”

Yeni MİLDAR’ın, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nde de kullanılması planlanıyor.

 

Helikopter MİLDAR’ın Teknik Özellikleri:

Çalışma Frekans Bandı: Ka-bant

Çalışma Modları: Hedef Tespit Takip, Arazi Profili Oluşturma (Opsiyonel)

Maksimum Menzil: 12 km (HTT) / 2.5 km (ARPO)

Takip Edebildiği Hedef: 50

Çevre Koşulları: MIL-STD-810F

EMI/EMC: MIL-STD-461F

 1,917 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.