Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, Envantere Girmiş Ürünleri ve Gelecek Döneme Damga Vuracak Yeni Çözümleri ile Sahne Alıyor

Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, Envantere Girmiş Ürünleri ve Gelecek Döneme Damga Vuracak Yeni Çözümleri ile Sahne Alıyor

Meteksan Savunma, IDEF 2019’da, bir yandan envantere girmiş ve kendisini sahada ispat etmiş ürünlerini sergilerken diğer yandan da yeni ve güncellenmiş ürünlerinin lansmanını yapıyor. IDEF 2019’a, ürün sahibi ve ürünleri hizmete girmiş firma kimliği ile katılan Meteksan Savunma, gelecek döneme damgasını vuracak yeni ürünlerinin lansmanları ile yenilikçiliğini de ön plana çıkartıyor.

IDEF 2017’den bu yana, başta Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi olmak üzere, Meteksan Savunma ürünleri, farklı yurt içi ve yurt dışı kullanıcıların hizmetine girdi. Meteksan Savunma, standında, bazıları kendini sahada da ispat eden bu ürünlerini sergiliyor. İlk kez IDEF 2019’da sergilenen Meteksan Savunma ürünleri arasında;

 • Bir yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı olan ve İnsansız Hava Araçlarının (İHA’ların) hiç kırpmadan bakan gözü olacak MİLSAR,
 • İHA’ların veri bağlarına yeni bir soluk getirecek C-Bant Veri Bağı,
 • Drone’lara karşı hava savunmasında standartları belirleyecek olan yeni Retinar FAR ve KAPAN,
 • Türkiye’nin sonar alanındaki birikimini geleceğe taşıyacak olan YAKAMOS 2020,
 • Geleceğin taarruz helikopterlerinin atış kontrol radarı yeni Helikopter MİLDAR,
 • Ağ destekli harekâtın altyapısını kuran KEMENT,

yer alıyor.

Meteksan Savunma’nın fuarda lansmanını yapacağı bu ürünlerin, IDEF 2019’da, adından en çok söz ettirecek sistemlerin başında gelmesi bekleniyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan

 

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, IDEF 2019 katılımları ile ilgili, şunları söylüyor: “IDEF, Türk savunma ve havacılık sektörünün ulaştığı noktayı değerlendirmek için referans olarak kullanılan bir fuar. Biz de yaptıklarımızı ve başardıklarımızı bu platformda sergileyerek ve gelecekte başaracaklarımızın ipuçlarını vererek Meteksan Savunma’nın nasıl bir şirket olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Bu seneki standımız, geçmiş senelere kıyasla çok daha dolu. Bir yanda, artık sahada kendisini ispatlayan ürünlerimiz bir yanda da gelecek döneme damga vuracak yeni ürünlerimizi ve çözümlerimizi sergiliyoruz. Standımızın, fuar ziyaretçilerini, teknoloji ve yenilik anlamında en çok tatmin eden stantlar arasında yer alacağından ve ziyaretçilerimizin, standımızda, uzun zaman geçireceklerinden eminiz.”

Alparslan, IDEF 2021 ve 2023 ile ilgili hedeflerini de şimdiden paylaştı: “Gelecek için hayalimiz şu: IDEF 2021 ya da 2023’te, sonarda, data linkte ve diğer alanlarda, bir dünya markası olduğumuzu ortaya koymak. Yaptığımız işler, bizi o noktaya taşıyacak yol haritalarına sahip. Konsantrasyonumuz ve heyecanımız da bu yönde. Daha kısa vadeli bir hedef olarak da IDEF 2021’de, MİLDAR ve MİLSAR’ı, platformların üzerinde görmek istiyoruz.”

Meteksan Savunma’nın C-Bant Veri Bağı, İHA’lar için yenilikçi, yüksek performanslı ve maliyet-etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

 

Meteksan Savunma’nın Veri Bağı Çözüm Kümesi, C-Bant İHA Veri Bağı ile Genişliyor

OMTAS ve UMTAS tanksavar füzelerinin, HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma füzelerinin ve SOM seyir füzesinin veri bağlarını; yerli, milli ve özgün olarak geliştiren ve kullanıma sunan Meteksan Savunma, şimdi de insansız hava araçlarının (İHA’ların) veri bağları için özgün bir çözüm ortaya koyuyor. Meteksan Savunma’nın C-Bant Veri Bağı, İHA’lar için yenilikçi, yüksek performanslı ve maliyet-etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Başta Türkiye olmak üzere farklı kullanıcıların, İHA sistemleri için yenilikçi bir veri bağı çözümü arayışında olduğunu gören Meteksan Savunma, bir süredir öz kaynakları ile üzerinde çalıştığı C-Bant İHA Veri Bağı’nı, ilk defa IDEF 2019 fuarında sergiliyor. Sergilenen sistem, test sürecinde bir çok aşamayı geride bırakmış, kalifikasyon sürecinin son aşamalarına gelmiş, çalışan bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

İHA veri bağı, İHA ile yer kontrol istasyonu arasındaki doğrudan iletişimi sağlıyor. Gerekli komutların, yer kontrol istasyonundan İHA’ya aktarımını gerçekleştiren veri bağı, durum bilgisi ve faydalı yük ile ilgili bilgilerin de İHA’dan yer kontrol istasyonuna iletimini sağlıyor. Bir veri bağının; hem yüksek veri iletim hızına sahip olması hem iletişimin kesintisizliği anlamında güvenilir olması hem de verilerin gizliliği anlamında güvenli olması, kritik öneme sahip. Özellikle farklı füze projelerinde edindiği birikimi kullanan Meteksan Savunma’nın İHA’lar için geliştirdiği C-Bant Veri Bağı, tüm bu kritik özelliklere sahip, özgün bir veri bağı çözümü olarak öne çıkıyor.

OMTAS ve UMTAS tanksavar füzelerinin, HİSAR-A ve HİSAR-O hava savunma füzelerinin ve SOM seyir füzesinin veri bağlarını yerli, milli ve özgün olarak geliştiren ve kullanıma sunan Meteksan Savunma, şimdi de insansız hava araçlarının (İHA’ların) veri bağları için özgün bir çözüm ortaya koyuyor.

 

C-Bant İHA Veri Bağı içerisinde yer alan yönlü ve yönsüz antenler Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli imkânlar kullanılarak üretildi. Bu sayede, seri üretim aşamasında olası ambargo durumlarında anten tedarik faaliyetlerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi; 4,4 – 5,85 GHz bandında çalışabilen geniş bant antenlerin milli imkânlarla geliştirilip üretilmesi ile sistem seviyesindeki yerlilik oranının arttırılması; link bütçe analizleri sonrasında belirlenen anten kazançlarına uygun olarak antenlerin geliştirilmesi; yer birimi reflektör antene ait yansıtıcı yüzeyin karbon fiber kompozitten üretilmesine karar verilmesi ile anten ağırlığının önemli miktarda azalması ve hava aracı yönsüz antenine ait radomun özel olarak tasarlanması ile çevre şartlarına dayanıklı hale getirilmesi sağlandı. Sistemde, hem yukarı hem aşağı iletimde frekans atlayabilen ve kodlamalı tayf yaymaya dayalı özel bir dalga şekli geliştirildi. Bu sayede, iletim güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nın sistem gereksinimlerini belirlerken özellikle operasyonel İHA kullanımında dünyanın önde gelen kullanıcıları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK’nın) görüşlerine başvurdu. ANKA ve BAYRAKTAR TB2 İHA’larını da çalışmalarında değerlendiren Meteksan Savunma, TSK’nın yanı sıra dost ve müttefik ülkelerin de kullanabileceği bir sistem tasarladı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, C-Bant iHA Veri Bağı’nın, Meteksan Savunma’nın, proaktif ürün geliştirme yaklaşımının örneklerinden biri olduğunu belirtiyor: “Özellikle füze projeleri çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz veri bağı çalışmaları, Meteksan Savunma’da; insan kaynağı, teknoloji, altyapı ve iş ekosistemi anlamında çok ciddi bir birikim oluşturdu. Biz de bu birikimi, ihtiyaç duyulduğunu gördüğümüz diğer alanlara, bir proje olmasını beklemeden, öz kaynaklarımız kullanarak aktarıyoruz. C-Bant Veri Bağı da bu yaklaşımın bir ürünü. Ürünümüzün, kullanıcılarına yüksek performans, güvenilirlik ve güvenlik; İHA platform üreticilerine ise yetkin ve rekabetçi bir çözüm sunacağından eminiz.”

İlk uygulaması, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM seyir füzesi üzerinde gerçekleştirilen KEMENT; bant genişliği; elektronik harp duyarlılığı; görüntü aktarabilme kabiliyeti; dinamik ağ oluşturma ve yönetim kabiliyeti; düşük ağırlık, hacim ve güç tüketimi gibi konularda, teknolojisi ile fark yaratıyor.

 

Meteksan Savunma C-Bant İHA Veri Bağı’nın Teknik Özellikleri:

 • Hava araçları için modüler tasarım
 • Düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım)
 • 200 km mesafede en az 10 Mbps kullanıcı verisi
 • HD ve analog video sıkıştırma (H.264 Görüntü sıkıştırma)
 • Kullanıcı dostu GUI üzerinden kontrol
 • Yüksek kapasiteye erişen özel tasarım kodlama (FEC)
 • Otomatik Anten Takip Sistemi
 • Veri Güvenliği
  • Uplink: DSSS + FHSS + AES-256
  • Downlink: DSSS + FHSS + AES-256
  • Milli Kripto (ihtiyaç halinde eklenebilir)
 • Standartlar
  • MIL-STD-810
  • MIL-STD-461

Uzun görev süreleri ile gökyüzünde birer gözetleme noktası gibi görev yapan insansız hava araçlarının (İHA’ların) ihtiyaç duyduğu sürekli bakan göz, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR olacak.

 

Meteksan Savunma, KEMENT ile Ağ Destekli Harekâtın Altyapısını Kuruyor

Seyir füzelerine ağ destekli harekât yeteneği kazandıran KEMENT, ilk defa IDEF 2019’da sergileniyor. Meteksan Savunma standını ziyaret edenlerin karşısına, uçuş testlerini başarıyla tamamlamış ve kullanıma hazır bir ürün olarak çıkan KEMENT, Türkiye’nin Milli Data Link ihtiyacının altyapısını oluşturabileceğini de ziyaretçilerine gösteriyor.

Yüzlerce kilometre ötedeki yüksek değerli hedeflerin etkisiz hale getirilebilmesi için kullanılan seyir füzelerinin, “at ve unut” prensibi yerine, etkinliği çok daha arttıran ve görev parametrelerinin güncellenebildiği, “at ve yönet” prensibi ile çalışması, ağ destekli harekât yeteneği ile mümkün olabiliyor ve Meteksan Savunma ana yükleniciliğinde geliştirilen KEMENT de tam olarak bunu başarıyor. Seyir füzelerine özel bir taktik veri linki olan KEMENT, bu füzelerin, hedeflerine doğru ilerlerken farklı dost unsurlarla iletişim kurabilmesini; böylelikle hedef bölgesindeki değişimlere göre, füzenin görevinde değişiklikler yapılabilmesine imkân sağlıyor.

İlk uygulaması, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen SOM seyir füzesi üzerinde gerçekleştirilen KEMENT; bant genişliği; elektronik harp duyarlılığı; görüntü aktarabilme kabiliyeti; dinamik ağ oluşturma ve yönetim kabiliyeti; düşük ağırlık, hacim ve güç tüketimi gibi konularda, teknolojisi ile fark yaratıyor. Sistem ayrıca, yazılım tabanlı olması ve milli dalga formunu kullanması ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel ihtiyaçlarını da karşılıyor.

KEMENT’in Mühendislik Prototipi’nin demo gösterimi, bir önceki IDEF fuarı sırasında, 10 Mayıs 2017’de yapılan özel bir oturumda; Savunma Sanayii Başkanlığı ile Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmişti. KEMENT, IDEF 2019’a ise uçuş testlerini başarıyla tamamlamış ve kullanıma hazır bir sistem olarak katılıyor. Bu katılım aynı zamanda, KEMENT’in teknolojisinin ve kabiliyetlerinin, Türkiye’nin Milli Data Linki’ne evrilebileceğinin de göstergesi olacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, bu konuda şunları söylüyor: “KEMENT, mevcut durumda seyir füzeleri için geliştirilen ancak silahlı kuvvetlerin genelinde kullanılacak Milli Data Link’in tüm işlevlerini bünyesinde barındıran bir sistem. KEMENT ile ortaya konulan çözümün güncelliği ve esnekliği, bu çözümün kolaylıkla Milli Data Link’e evrilmesini sağlayacak nitelikte. Biz de Meteksan Savunma olarak, devletimizin bu projede yaptığı yatırımı, maliyet-etkin bir şekilde Milli Data Link’e dönüştürmeye hazırız. KEMENT’i, IDEF 2019’da, kullanıma hazır bir sistem olarak sergilememiz, bu konudaki kararlılığımızın da önemli bir göstergesi.”

OKİS, farklı İHA platformlarına entegrasyonları içeren denemeleri başarıyla tamamladı.

 

MİLSAR, İHA’ların Sürekli Bakan Gözü Olacak

Uzun görev süreleri ile gökyüzünde birer gözetleme noktası gibi görev yapan insansız hava araçlarının (İHA’ların) ihtiyaç duyduğu sürekli bakan göz, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen MİLSAR olacak. Taktik sınıfı İHA’ların da faydalı yükü olabilecek kadar düşük hacme, ağırlığa ve güç tüketimine sahip MİLSAR’ın prototipi, ilk defa IDEF 2019’da sergileniyor.

MİLSAR, bir yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı. SAR ve GMTI özellikli radarlar, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebildiği için, keşif ve gözetleme uçaklarının ve uydularının vazgeçilmez algılayıcısı konumunda. GMTI özelliği ise İHA’ların saatlerce havada kalmasının ana nedenlerinden olan, ilgi duyulan faaliyetlerin izlenmesi noktasında devreye giriyor. Ancak bu radarların boyutları, ağırlıkları ve güç tüketim ihtiyaçları, genellikle küçük boyutlu İHA’larda kullanımlarını engelliyor.

MİLSAR, Meteksan Savunma’nın, radar teknolojileri alanındaki, 2007 yılında MİLDAR projesi ile başlayan çalışmalarının bir ürünü ve bu sayede, performansı ile ilgili ipuçlarını da şimdiden veriyor. Meteksan Savunma mühendisleri tarafından geliştirilen MİLSAR’ı öne çıkaran özelliklerinin başında, taktik İHA boyutundaki platformlarda bile yüksek performansla kullanılabilecek olması geliyor. Gelişmiş teknolojisi ve yenilikçi mimari yaklaşımların kullanılması sayesinde hafifletilen ve boyutları küçültülen MİLSAR, bir taktik İHA’nın üretebileceği güç kapasitesinin içinde kalabilmesiyle de fark yaratıyor.

MİLDAR projesi kapsamında ulaştığı teknolojik derinlik ve edindiği tecrübe ışığında Meteksan Savunma, 3 farklı ürün ortaya çıkarmayı başardı: Helikopter MİLDAR, OKİS (Otomatik İniş Kalkış Sistemi) ve MİLSAR. Meteksan Savunma, bunlardan Helikopter MİLDAR ve OKİS’i, birer ürün olarak ortaya koydu. Helikopter MİLDAR, başta titreşim olmak üzere, çok daha zorlu çevresel koşullarda bile istenilen performansla çalışabildiğini ispatladı. OKİS ise farklı İHA platformlarına entegrasyonları içeren denemeleri başarıyla tamamladı. Meteksan Savunma, Helikopter MİLDAR ve OKİS’te elde ettiği tecrübeleri de MİLSAR’a aktarıyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, MİLSAR’ın, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları ile Meteksan Savunma’nın kabiliyetlerinin gelişiminin bir keşişimi olduğunu söylüyor: “MİLDAR projesi ile Türkiye’de sahip olunmayan milimetre dalga radar teknolojilerinin geliştirilmesi için önemli bir kaynak ayrıldı ve ciddi bir çaba sarf edildi. MİLSAR, bu yatırımın, ortaya çıkan ihtiyaçlarla buluştuğu noktada geliştirdiğimiz bir çözüm. İHA’lar, artık silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin gökyüzündeki gözleri haline geldi. İHA’ların temel algılayıcısı diyebileceğimiz elektro-optik sistemlerin, özellikle bulutlu havalarda görev yapamaması, geniş alanları bir bakışta yüksek çözünürlüklü tarayamaması gibi çeşitli zafiyetleri, MİLSAR için geçerli değil. MİLSAR, İHA’ların sürekli bakan gözleri olarak görev yapabilecek. Bunu da başka sistemlerin entegre edilemediği küçük boyutlu İHA’lar üzerinde bile kullanılabilecek şekilde başaracak. Biz de Meteksan Savunma olarak, hem kullanıcılarımızın bu kritik ihtiyacını karşılayacak olmaktan hem de yapılan yatırımları yeni bir değere dönüştürmekten büyük bir gurur duyacağız.”

 

MİLSAR’ın Teknik Özellikleri:

 • Yüksek çözünürlüklü radar görüntüsü üretme
 • Hassas hareketli yer hedefleri tespit ve takibi
 • Platformlara kolay entegre edilebilirlik
 • Ağırlık: 30 kg
 • Ölçüler: 370 x 445 mm
 • Düşük güç tüketimi
 • EMI/EMC: MIL-STD-461E
 • Çevre Koşulları: MIL-STD-810G

 1,965 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.