Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, Geliştirdiği Sonar Sistemleri ile Denizaltı Platformlarına Güç Katıyor

Meteksan Savunma, Geliştirdiği Sonar Sistemleri ile Denizaltı Platformlarına Güç Katıyor

Meteksan Savunma, IDEF 2021 öncesinde, denizaltı platformları için sonar sistemleri alanında yürüttüğü çalışmalarla ilgili bir bilgilendirme yaptı.

Ssuüstü platformlarına yönelik kazandığı sonar kabiliyetlerini denizaltı platformlarına taşıyan Meteksan Savunma’nın, bu platformlara yönelik geliştirdiği sistemler arasında hidrofonlar, yan dizin sonar sensörleri, kestirim pasif sonarı, kestirim mesafe bulucu sonarı, sayısal sualtı akustik modem, sonar sistemleri ön elektronik, sinyal işleme ve huzme oluşturma donanım ve yazılımları, sonar operatör arayüz yazılımları yer alıyor. Bu çözümler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan mevcut denizaltıların modernizasyon faaliyetleri kapsamında görev alıyor. Meteksan Savunma, mevcut projelerde kendini ispat eden bu çözümlerin, tasarım faaliyetleri devam eden MİLDEN (Milli Denizaltı) Projesi için de büyük önem taşıdığını değerlendiriyor.

Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli olarak özkaynakları ile geliştirilen MSH-01 Hidrofonu, AY / PREVEZE sınıfı denizaltı gemilerinin pasif sonar silindirik hidrofon dizini (CHA), pasif mesafe bulucu sonar (PRS) dizin grupları, kendi gürültüsünü ölçüm (ONA) sistemi ve kavitason gösterim (CI) sistemi sensörü olarak kullanılıyor. MSH-01, hem Türk Deniz Kuvvetlerinin hem de dünya genelinde farklı deniz kuvvetlerinin kullanımda olan Tip 209 Mod 1000 ve Tip 209 Mod 1400 sınıfı arasındaki denizaltıların sonar sistemlerinde kullanılabiliyor.

Denizaltıların gövdesi boyunca sancak ve iskele taraflarına monte edilen ve yan dizin sonarının ıslak tarafını oluşturan sensörler de Meteksan Savunma tarafından üretiliyor. MSH-11 sensörünün de hem Türkiye hem de dünya genelinde kullanımda olan Tip 209 Mod 1400 sınıfı denizaltıların yan dizin sonar sistemlerinde kullanılması hedefleniyor.

Meteksan Savunma Sualtı Akustik, Optik ve Simülatör Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara

MÜREN PREVEZE Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Geliştirilmesi Projesinde TÜBİTAK BİLGEM’in Sonar Alt Sistem Yüklenicisi olan Meteksan Savunma, sensörlerden gelen analog sinyalleri yükselterek, sayısala çeviren ön elektronik donanımları ile bu sayısal sinyallerin sinyal işleme ve huzme oluşturma donanım ve yazılımlarının geliştirilmesinden sorumlu olarak görev alıyor. Ayrıca Kestirim Mesafe Bulucu Sonar (IDRS) Projesi kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilmekte olan sonar da proje kapsamında PREVEZE sınıfı denizaltı gemilerine entegre edilmiş olacak. Böylece proje tamamlandığında PREVEZE sınıfı denizaltı gemilerinin Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi ve Sonar Alt Sistemleri, dışa bağımlılıktan kurtarılmış olacak.

Meteksan Savunma Sualtı Akustik, Optik ve Simülatör Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Özgür Cankara, geliştirdikleri denizaltı sonar sistemlerinin önemini şöyle anlatıyor: “Bildiğiniz üzere MİLDEN Projesi’nin çalışmaları, büyük bir hızla devam ediyor. Maksimum yerli katkının gözetildiği bu projenin önemli bileşenlerinden birisi de sonar sistemleridir. Meteksan Savunma olarak, sadece bugünün değil geleceğin sonar teknolojilerine de çalışıyoruz. Geliştirmekte olduğumuz Fiber-optik Akustik Sensörleri denizaltı platformlarına uyarlayarak, MİLDEN Projesi’nde geleceğin denizaltı ihtiyaçlarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.