Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, Lazer Tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi’ni, İlk Kez IDEF’te Sergileyecek

Meteksan Savunma, Lazer Tabanlı Helikopter Engel Tespit Sistemi’ni, İlk Kez IDEF’te Sergileyecek

Meteksan Savunma, aktif lazer tabanlı teknolojiler kullanarak geliştirdiği Helikopter Engel Tespit Sistemi’ni (HETS), 17-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen IDEF’21 fuarında ilk kez sergileyecek.

Firma, HETS’i, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2019 yılında imzaladığı sözleşme kapsamında geliştirdi.

1.550 nanometre dalga boyunda fiber lazer teknolojisi kullanan HETS; yüksek gerilim hatları, bina, kule ve direk gibi sonradan inşa edilen yapılar ile ağaç, orman ve tepe gibi doğal engelleri tespit ediyor ve pilotları sesli ve görsel olarak uyarıyor. Farklı helikopter platformlarına kolay entegre edilebilmesi için farklı arayüzleri destekleyecek şekilde tasarlanan sistem, düşük güç tüketimi ve düşük ağırlığı ile dünyadaki benzerlerinden ayrılıyor.

30×40 derecelik görüş alanında, saniyede 2 kere tarama yapan HETS, 5 milimetre kalınlığındaki teller de dâhil olmak üzere yatay ve dikey engelleri tespit edebiliyor. Sistemin, enstrümental menzili ise 1.500 metre

Helikopterler, görevleri gereği zorlu hava koşullarında alçak irtifada yüksek sürat ile kullanılmak durumunda kalabiliyor. Bunun bir sonucu olarak da helikopterler, çeşitli engellere çarparak kaza kırıma uğrayabiliyor. Kazaların önüne geçmek için de arazide yer alan engellerin tespiti ve pilotların zamanında uyarılması büyük önem taşıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.