Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, IDEF’te Yeni Ürünleri ile Sahne Aldı

Meteksan Savunma, IDEF’te Yeni Ürünleri ile Sahne Aldı

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Meteksan Savunma; KEMENT, C-Bant İnsansız Hava Aracı (İHA) Veri Bağı, Retinar FAR-AD, Helikopter MİLDAR’ın yeni sürümü, MİLSAR, YAKAMOS 2020 ve İntersept Pasif Sonar (IPS) olmak üzere 7 yeni ürün ile IDEF’te ziyaretçilerini karşıladı. Fuarın ilk günü bir basın toplantısı düzenleyen Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, fuarda çok sayıda ürün lansmanı gerçekleştiriyor olmaları ile ilgili şunları söyledi: “Meteksan Savunma olarak, bu sene temamızda bir değişiklik var. Meteksan Savunma’nın mutfağında, çok sayıda özgün ürün üzerinde çalışıyoruz. Kullanıcıya daha fazla dokunmaya gayret ediyoruz. Onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya, onlara çözüm getirmeye çalışıyoruz. O yüzden yeni ürünler geliştirdik. Onları da fuarın anlamına uygun olarak kullanıcımızla buluşturmak istiyoruz.” sözleri ile ifade etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Meteksan Savunma standını ziyaret ederek yeni ürünleri ile ilgili bilgi aldı.

 

Meteksan Savunma, kuruluşundan bu yana, devlet desteği ile başlayan ve bazıları firmanın öz kaynakları ile devam eden Ar-Ge çalışmalarını, artık ürünlere dönüştürerek bir ürünleşme stratejisi yürütüyor. Ar-Ge cephesinde ise hem yeni çözümler hem de mevcut ürünlerin daha da geliştirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor.

Ortaya konan ürünler ise kendi sınıflarında ilk olan ya da rakiplerinin önüne geçen özelliklere sahip. Örneğin, C-Bant İHA Veri Bağı’nın yabancı rakipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yoğun olarak kullanılıyor. Diğer yandan Meteksan Savunma’nın çözümü; başta elektronik harp kabiliyetleri ve yukarı (uplink) görüntü aktarabilme gibi özellikleri ile farklılaşıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Meteksan Savunma’nın kara sistemlerine yönelik çözümleri hakkında bilgi aldı.

Meteksan Savunma aynı zamanda, çözümlerini, gelişen tehditlere hızlıca uyarlama konusunda da fark yaratmayı amaçlıyor. Hem Retinar ürün ailesinin yeni üyesi hem de KAPAN Dron Savunma Sistemi’nin yeni algılayıcısı olan Retinar FAR-AD, bu yaklaşımın bir sonucu. Alparslan, dron tehditlerindeki hızlı gelişimin, kendilerini, pazara etkin çözümlerle ve hızlı bir şekilde çıkmaya yönlendirdiğini vurguladı.

Meteksan Savunma, ürünleşme stratejisinde, ömür devri bakış açısını da dikkate alıyor. Alparslan, bu konuda, YAKAMOS ve IPS ürünlerini örnek gösterdi. Sualtı akustiği ürün ailesinde, aynı elektronik bileşenleri kullanan Meteksan Savunma, böylece hem bir ölçek ekonomisi yaratıyor hem de farklı platformlarda yer alan ürünleri, lojistik açıdan azami ölçüde ortak hale getiriyor.

Fuarda, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Meteksan Savunma arasında, Taşınabilir Elektronik Taarruz (ET) Sistemi Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.

 

Meteksan Savunma’dan Yeni Çözümler, Yeni Kabiliyetler

Meteksan Savunma; KEMENT, C-Bant İnsansız Hava Aracı (İHA) Veri Bağı, Retinar FAR AD, Helikopter MİLDAR’ın yeni sürümü, MİLSAR, YAKAMOS 2020 ve İntersept Pasif Sonar (IPS) olmak üzere 7 yeni ürün ile IDEF’te ziyaretçilerini karşıladı. Meteksan Savunma’nın lansmanını fuarda yaptığı ürünler, yerli ve yabancı heyetler ve kullanıcılar tarafından yakından incelendi. Firma, hem yurt içinden hem de yurt dışından ilgi gören ürünleri ile ilgili çeşitli iş bağlantıları da kurdu.

Bu ürünlerden KEMENT, farklı platformlara entegre edilen bileşenleri ile sergilendi. Uçak ve mühimmat gibi farklı platformlara entegre edilen sistem, testlerde kendini ispatladı. Meteksan Savunma’nın KEMENT’i sergilerken vurguladığı noktalardan biri, sistemin kabiliyetlerinin milli data linke kolaylıkla uyarlanabileceği oldu.

Retinar, gelişimini FAR sürümü ile devam ettiriyor. Retinar FAR’ın Anti Dron (AD) sürümü ise KAPAN Dron Savunma  Sistemi’nin yeni algılayıcısı olacak. Hava tehditlerine yönelik bir çevre gözetleme radarı olan Retinar FAR-AD, 40 derecelik bir bakış açısına ve 9 km menzile sahip. Retinar FAR-AD, artan dron tehditlerine karşı geliştirilen güncel bir çözüm olması ile de dikkat çekiyor.

C-Bant İHA Veri Bağı, düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım) özelliği ve kullanıcıya, 200 km mesafede, en az 10 Mbps veri aktarım hızı sunması ile öne çıkıyor.

Yeni Helikopter MİLDAR, hem ana rotorun üzerine hem de gövde altına entegre edilebilecek şekilde, modüler bir tasarıma sahip.

Meteksan Savunma’nın öz kaynakları ile geliştirdiği C-Bant İnsansız Hava Aracı (İHA) Veri Bağı, hem Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı sistemlerin yerini almayı hem de yabancı kullanıcılara hizmet vermeyi hedefliyor. Sistem, düşük boyut, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP Tasarım) özelliği ve kullanıcıya, 200 km mesafede, en az 10 Mbps veri aktarım hızı sunması ile öne çıkıyor.

MİLDAR projesinin kazandırdığı teknoloji ile geliştirilen ürünlerden Helikopter MİLDAR, fuarın sürprizlerinden biri oldu. MİLDAR, T129 ATAK helikopterinde, kanatçığa entegre edilerek kabul testlerini tamamlamış; Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri İmza Töreni’nde gösterilen tanıtım filminde ise gövde altında gösterilmişti. Sistem, IDEF 2019’da ise yenilenmiş ve ana rotorun üstüne entegre edilebilecek sürümü ile sergilendi. Yeni Helikopter MİLDAR, hem ana rotorun üzerine hem de gövde altına entegre edilebilecek şekilde, modüler bir tasarıma sahip. 

MİLDAR projesinin bir diğer ürünü MİLSAR ise İHA’larda, mevcut elektro-optik podların yerine entegre edilebilen bir yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı. 30 kg’lık ağırlığı ile dikkat çeken ve rakiplerinin önüne geçen MİLSAR, İHA’lara, hava şartlarından bağımsız gözetleme ve keşif yeteneği kazandıracak.

YAKAMOS karinaya monteli sonarının yeni sürümü olan YAKAMOS 2020, Meteksan Savunma’nın sualtı akustiğinde ömür devri yaklaşımını temsil ediyor. YAKAMOS 2020, YAKAMOS sonarını daha da geliştirirken Meteksan Savunma’nın, denizaltılar dâhil, sualtı akustiği çözümleri ile ortak elektronik bileşenlere sahip. YAKAMOS 2020 ile ortaya koyulan yeniliklerin birçoğu, mevcut YAKAMOS sonarlarına da uygulanabilir nitelikte.

 

Meteksan Savunma, fuar sırasında, ASFAT ile bir iş birliği protokolü de imzaladı.

İntersept Pasif Sonar (IPS) ise AY sınıfı denizaltılar için geliştirilen pasif bir yön bulma sonarı. Sistem, 1 KHz’den 100 KHz’e kadar darbeleri tespit ve takip ederek hedeflerin yerini hassas bir şekilde bulabiliyor ve bunu, tek bir sensörle başarıyor. Meteksan Savunma yetkilileri, yapılan denemelerde, operatörlerin, sonarın başarımından ve hassasiyetinden son derece memnun kaldıklarını belirttiler.

 

KAPAN Dron Savunma Sistemi, gelişimine, Retinar FAR-AD (soldaki fotoğrafta solda) ve Roketsan ALKA (soldaki fotoğrafta sağda) ile devam ediyor. ALKA da Roketsan standında, üzerinde Retinar ile birlikte sergilendi (sağda).

 897 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.