Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, İntersept Pasif Sonar ile Sualtı Akustiği Alanındaki Başarısını Bir Kez Daha Kanıtladı

Meteksan Savunma, İntersept Pasif Sonar ile Sualtı Akustiği Alanındaki Başarısını Bir Kez Daha Kanıtladı

Meteksan Savunma, sualtı akustiği alanında yaptığı ileri teknoloji yatırımlar ve sektör paydaşlarıyla koordine içinde gerçekleştirdiği çalışmalarına devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve ilk kez IDEF 2019’da Meteksan Savunma standında sergilenen İntersept Pasif Sonar (Intercept Passive Sonar – IPS) sistemi, bir denizaltıya entegre edilerek faaliyete geçti.

Firma tarafından, 16 Mayıs’ta yayınlanan basın bülteninde, denizaltılar için sadece kerteriz, kerteriz ve mesafe tespiti yapabilen iki farklı intersept sonarının milli imkânlarla tasarlanması ve üretilmesi maksadıyla başlatılan “İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi” hakkında bilgilere yer verildi. Söz konusu sözleşme kapsamında 1-100 kHz bandında görev yapacak akustik alıcı dizinleri, ön elektronik birimleri, gerçek zamanlı sinyal işleme yazılımlarına haiz gemi içi birimleri tasarlanarak üretildi.

IPS Konsol

TÜBİTAK BİLGEM ve Meteksan Savunma arasında imzalanan TÜBİTAK SAVTAG proje sözleşmesi çerçevesinde yürütülen proje kapsamında, tamamen yerli tasarım ve üretimle geliştirilen IPS sistemi, tespit ve değerleme sonuçlarının sergilenmesi ve kullanıcı girişlerinin sağlanması maksadıyla kendi kullanıcı operatör konsolunu bulunduruyor. Ayrıca, IPS sistemi, kendi akustik birimine ilave olarak denizaltıda mevcut akustik sensör dizini ile entegre çalışabiliyor; her iki sonar dizininden aynı anda gerçek zamanlı olarak veri akışını, analizini ve sergilemesini sürekli olarak yapabiliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla uyum ve koordinasyon içinde tasarlanan, kolay kullanıma sahip bir arayüze sahip IPS sistemi, Meteksan Savunma’nın hızlı ve etkin çalışmasıyla bir denizaltıya da entegre edildi.

Basın bülteninde, projede elde edilen bilgi birikimi ve tecrübenin, İntersept Tespit ve Mesafe Kestirim Sonarı (Intercept Detection and Ranging Sonar – IDRS) geliştirilmesi projesi ve gelecekte başlatılması olası benzeri modernizasyon projelerinde kullanılabileceği vurgulandı.

 

 

 1,483 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.