Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, KEMENT ile Ağ Destekli Harekât Kabiliyetinde, Sona Yaklaştı

Meteksan Savunma, KEMENT ile Ağ Destekli Harekât Kabiliyetinde, Sona Yaklaştı

Meteksan Savunma, Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât kabiliyetine katkı sağlaması ve aynı zamanda Milli Taktik Veri Bağı altyapısının oluşturulması hedefi ile ana yüklenici olarak üstlendiği KEMENT Projesi’nde, fabrika kabul testlerini başarı ile tamamladı. Firma, gelişmeyi, 6 Ekim’de, İnternet sitesinden duyurdu.

Proje kapsamında, ilk etapta, Meteksan Savunma tarafından beş ayrı mühimmat ile deniz ve hava platformları için tasarlanan KEMENT terminallerinin, tasarım doğrulama süreci tamamlandı. Bu aşamada, tasarımlar, platforma özel çevre koşulları ve EMI/EMC gereksinimleri açısından değerlendirildi. Ardından gerçekleştirilen fabrika kabul testlerinde, söz konusu terminallerin, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı yüksek hızlı taktik veri haberleşmesi gerçekleştirdiği doğrulandı.

Proje, platform entegrasyon ve saha kabul testleri ile devam edecek. Bu aşamada, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin, seyir füzelerinin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırdığı doğrulanacak.

KEMENT Projesi tamamlandığında, proje kapsamındaki platformlar ve silah sistemleri arasında, silahın, platformdan ateşlenmesinden sonra da karşılıklı olarak veri iletişimi sürdürülebilecek. Ağ destekli harekât kabiliyeti için çok büyük öneme sahip bu teknoloji sayesinde, platformdan ateşlenen silahların hedef bilgileri uçuş sırasında güncellenebilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile 2013 yılının sonunda imzalanan proje projede; 1’inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN, TÜBİTAK BİLGEM ve MilSOFT da alt yüklenici olarak görev alıyor.

 1,481 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.