Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, MİLSAR ile Yenilikçi Radar Teknolojilerini, İnsansız Hava Araçlarıyla Buluşturacak

Meteksan Savunma, MİLSAR ile Yenilikçi Radar Teknolojilerini, İnsansız Hava Araçlarıyla Buluşturacak

MSI Dergisi’nin 179’ncu sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Serkan ÇAK / scak@meteksan.com

Radar Sistemleri Program Direktörü

İnsanız hava araçları (İHA’lar), silahlı kuvvetlerin, özellikle asimetrik tehditlere karşı nasıl savaştığını önemli ölçüde değiştirdi. Bu değişim, İHA’ların yeteneklerinin artması ile devam ediyor. Yetenek artışının ayaklarından biri olan algılayıcılar konusunda faaliyet gösteren Meteksan Savunma, milimetre dalga radarları ailesinin yeni üyesi MİLSAR ile gelişmiş radar teknolojilerini, taktik sınıfı ve daha üst segmentteki İHA’lara getiriyor.

 

MİLSAR, yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) modlarına sahip çok fonksiyonlu bir radar. SAR ve GMTI özellikli radarlar, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebildiği için, keşif ve gözetleme uçaklarının ve uydularının vazgeçilmez algılayıcısı konumunda. GMTI özelliği ise İHA’ların saatlerce havada kalmasının ana nedenlerinden biri olan elektro-optik algılayıcılar ile algılama süresini azaltması ve ilgi duyulan faaliyetlerin daha kısa sürede fark edilmesi ile  devreye giriyor. Ancak bu radarların boyutları, ağırlıkları ve güç tüketim ihtiyaçları, genellikle küçük boyutlu İHA’larda kullanımlarını engelliyor. Bu noktada devreye giren MİLSAR; boyut, ağırlık, 360 derece tarama  ve güç tüketimi özellikleri sayesinde, taktik sınıfı İHA’larda dahi kullanılabiliyor.

MİLSAR, taktik sınıf İHA’ların elektro-optik algılayıcılarının takıldığı yere rahatlıkla entegre edilebilecek.

 

Elektro-Optik Algılayıcının Yerine MİLSAR

MİLSAR’ın boyutları ve mimarisi, radarın, İHA’larda yaygın olarak kullanılan elektro-optik faydalı yüklerin yerine takılabilmesine olanak sağlayacak şekilde belirlendi. MİLSAR standart 15” EO/IR sensor taretiyle aynı mekanik arayüze sahip. Bu sayede, elektro-optik faydalı yük kolaylıkla çıkartılıp yerine MİLSAR takılabiliyor. Bunun uygulamadaki karşılığı, örneğin, TUSAŞ’ın ANKA ya da Baykar’ın BAYRAKTAR TB2 İHA’sının elektro-optik algılayıcı taşıdığı noktaya, MİLSAR kolaylıkla takılabilir olması. Farklı operasyonel ihtiyaçlar çerçevesinde MİLSAR, Akıncı ve Aksungur gibi İHA platformlarında  EO/IR kameralarla birlikte kullanılabilecek. Öte yandan, uzak mesafelerden görüntülemede çözünürlük kaybetmeme ve geniş alan gözetlemenin yüksek çözünürlükte gerçekleştirilmesi ihtiyaçları gibi EO/IR kameraların sınırlı kaldığı durumlarda ise EO/IR kameraların yerini doldurabilecek ve destekleyecek önemli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Meteksan Savunma, bu fiziksel uyumluluğu sağlayabilmek için, mimari yenilikler gerçekleştirdi. Yapay açıklık radarlarında, genellikle radar anteni ile sinyal işleme birimi, ayrı birimler olarak tasarlanır. Bu durumda, radarın takılacağı araçta, sinyal işleme birimi için de bir alan ayrılması gerekir. MİLSAR’da ise radarın tüm bileşenleri, entegre olarak tek bir birimde toplanmış durumda. Bu kompakt yapı ve mevcut elektro-optik algılayıcıların boyut ve ağırlıkları ile uyumluluk, radarın, farklı İHA’lara entegrasyonunu büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Faz dizili SAR/GMTI radarları ile 360 derece tarama istenildiğinde, platformun birçok yerine radar takılması gerekiyor. Bu da İHA’nın havada kalma süresini ve faydalı yük kapasitesini olumsuz etkiliyor. Taktik seviye insansız hava aracı platformlarının maliyetleriyle karşılaştırılabilir maliyetlere sahip olan faz dizili SAR/GMTI radarları yerine 360 derece tarama yapabilen ve maliyet-etkin olan çözümlerin, SAR/GMTI radar segmentasyonunda önemli bir boşluğu doldurduğu görülüyor. MİLSAR, bu kısıtlar dikkate alınarak tasarlandı.

MİLSAR; 30 kg’lık ağırlığı, entegrasyon kolaylığı ve 360 derece tarama yapabilmesi sayesinde İHA’nın, daha fazla faydalı yük ya da yakıt taşıyabilmesine olanak sağlayacak.

 

MİLSAR’ın prototipi, ilk defa, 30 Nisan–3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen IDEF 2019’da, antenini de gösterecek şeffaf bir kabukla sergilendi.

Hava Şartlarından Bağımsız Gözetleme

MİLSAR’ın İHA’lara kazandırdığı kabiliyetlerin başında, hava şartlarından bağımsız gözetleme imkânı yer alıyor. MİLSAR, SAR özelliği ile mesafeden bağımsız yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturuyor. Diğer SAR sistemleri gibi MİLSAR da strip ya da spot modlarında çalışabiliyor. Strip modunda, radar, 1 m’lik çözünürlüğe sahip görüntüler üretiyor ve bunları, bir video görüntüsü gibi, akıcı olarak operatöre gösterebiliyor. Görüntülerin, yer istasyonuna aktarımı için ihtiyaç duyulan bant genişliği de mevcut İHA veri bağları ile uyumlu. Meteksan Savunma’nın yeni geliştirdiği C-Bant Data Link kullanıldığında ise ayrılabilecek bant genişliği daha da artıyor.

MİLSAR, spot modunda ise hedef alanın 30 cm çözünürlüğe sahip görüntüsünü oluşturabiliyor. Bu görüntüler, daha çok istihbarat amacıyla kullanılıyor. Meteksan Savunma, Bilkent Üniversitesi ile birlikte, “Değişim Tespiti Özelliği (Coherent Change Detection)” konusunda da çalışıyor. Bu özellik, daha önceden alınan görüntülerle güncel görüntülerin karşılaştırılıp, değişimlerin ortaya çıkartılmasında kullanılıyor. Böylece, örneğin, teröristlerce yerleştirilmiş bir el yapımı patlayıcının varlığı tespit edilebiliyor.

MİLSAR, görüntüleri, görev sırasında kendisi üretip operatöre göstermek üzere hazırlayabiliyor. Sistem, yerdeki bir görüntü işleme yazılımını kapsıyor. Değişim Tespiti Özelliği, bu yazılım üzerinde koşacak.

MİLSAR, GMTI özelliği sayesinde, yerdeki hedefleri de takip edebiliyor ve bu sayede, atış kontrol radarı olarak kullanılma potansiyeline de sahip. Bununla beraber, hedefin pozitif teşhisi için elektro-optik algılayıcıdan gelen görüntülere ihtiyaç duyuluyor. Sistem, bireysel hedefleri takip için DMTI (Dismounted Moving Target Indication / Ayrılmış Hareketli Hedef Tespit) ve deniz hedefleri için MMTI (Maritime Moving Target Indication / Deniz Hareketli Hedef Tespit) opsiyonel modlarına da sahip olacak.

 

360 Derecelik Görüş

MİLSAR’ın İHA’lara kazandırdığı bir diğer önemli kabiliyet ise 360 derecelik kapsama alanı. E-8C Joint STARS, Sentinel R1 ya da Global Hawk gibi SAR ve GMTI sistemlerine sahip uçaklarda, radar anteninin boyutları ve yerleşimi nedeni ile kapsama alanları, 180 derece ile sınırlı kalıyor. MİLSAR ise mimarisi sayesinde, 360 derecelik bir kapsama alanına sahip. Bu da operatörlere, büyük bir esneklik sağlıyor.

 

MİLSAR, Uçuş Testleri için Gün Sayıyor

MİLSAR’ın prototipi, ilk defa, 30 Nisan–3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen IDEF 2019’da sergilendi. Yer testleri devam eden prototipin, bu yıl içerisinde uçuş testlerine başlaması hedefleniyor. Meteksan Savunma, MİLSAR’da, OKİS’te olduğu gibi, yine İHA platform üreticileri ile iş birliği yapacak ve İHA üzerinde denemeler gerçekleştirecek.

 

MİLSAR, pozitif hedef tespiti için elektro-optik algılayıcılarla birlikte kullanıldığında, atış kontrol radarı olarak da kullanılabilecek.

 2,095 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.