Ana Sayfa Manşet Türkiye’nin Özgün Platformlarının Radar Altimetre İhtiyaçlarını Meteksan Savunma Karşılıyor

Türkiye’nin Özgün Platformlarının Radar Altimetre İhtiyaçlarını Meteksan Savunma Karşılıyor

Savunma Sanayii Başkanlığının 2019-2023 Stratejik Planı’nda yer alan; “Savunma sanayiindeki milli kabiliyetlerimizi sürekli gelişim sürecine tabi tutarak dışa bağımlılığı sistematik olarak en aza indirmek” (Hedef 1.3) hedefi kapsamında çalışmalarını sürdüren Meteksan Savunma, Türk savunma sanayisinin geliştirdiği hava platformlarında ihtiyaç duyduğu radar altimetreleri, özgün bir ürün ailesi olarak sağlıyor. Meteksan Savunma’nın radar altimetreleri, iki farklı uluslararası kullanıcının da tercihi olmayı başardı.

Bir hava platformunun, herhangi bir anda yerden yüksekliğini ölçen radar altimetreler, seyrüsefer emniyetini sağlama gibi temel bir işleve sahiptir. Bu temel işlevin yanı sıra radar altimetreler; uçak, helikopter, insansız hava aracı (İHA) gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifada operasyon yapabilmesini, gerektiğinde yüksek hızda seyredebilmesini ve manevra yapabilmesini sağlayan kritik alt sistemlerdir.

Böyle kritik bir alt sistemin mutlaka yerli ve milli olarak geliştirilmesi gerektiği gerçeğinden yola çıkan Meteksan Savunma, farklı ihtiyaçları karşılayan ve ayrıntıları; “İki Bant, İki Azami İrtifa” başlıklı kutucukta yer alan ürün ailesini ortaya koydu. Meteksan Savunma’nın radar altimetreleri, kendi sınıfında, Türk savunma sektörünün ihtiyaçlarını karşılıyor. Yeni geliştirilen platformlar, Meteksan Savunma’nın radar altimetrelerini taşıyor. Ayrıca, Türkiye’de bu alanda yerli ve milli bir çözüm olmadığı zamanlarda yurt dışından tedarik edilmiş olan radar altimetrelerin, Meteksan Savunma ürünleri ile değiştirilmesi süreci de başlamış durumda.

Meteksan Savunma’nın, radyo frekansı spektrumunun C bandında çalışan CRA serisi radar altimetrelerinden CRA-501.

Ürünleri Kullanıma Girmiş, Türkiye’nin Tek Firması

Platformların seyrüsefer güvenliği ve görev başarımı için kritik alt sistemler arasında yer alan radar altimetrelerin kendilerini sahada ispat etmiş olmaları, rakiplerine göre önemli bir üstünlük olarak öne çıkıyor. Radar altimetrenin, bir ürün olarak masaya konulabilmesi, kuşkusuz ciddi bir tasarım ve geliştirme çalışmasının yapılmasını gerektiriyor. Bununla birlikte, ürünün bir platforma başarı ile entegre edilmesi, platform üzerindeki testlerden geçmesi ve testlerde, tatbikatlarda ve gerçek görevlerde başarıyla kullanılması, radar altimetrenin etkinliği ile ilgili çok daha fazla şey anlatıyor.

Meteksan Savunma, Türk savunma sektöründe, radar altimetreleri envantere girmiş ve kendisini sahada ispat etmiş tek üretici konumunda. Bu kapsamda, Türk platform üreticilerinin bu alandaki ihtiyacını tek başına karşılayarak aynı zamanda kritik bir görevi de üstleniyor.

Uluslararası Kullanıcıların da Tercihi

Meteksan Savunma’nın radar altimetreleri, 2017’de, ismi açıklanmayan bir Uzak Doğu ülkesi; 2019’da ise yine isimi açıklanmayan bir Asya ülkesi tarafından seçildi. Meteksan Savunma, bu sözleşmeler kapsamındaki teslimatlarını tamamladı. Bu ülkelerin platformlarına entegre edilen radar altimetreler, tüm testlerden başarıyla geçerek kullanıma girdi.

Meteksan Savunma’nın radar altimetrelerinin Türkiye dışındaki kullanıcılar tarafından da tercih edilmesi, bu sistemlerin, uluslararası alanda da rekabetçi çözümler olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, sistemlerin, ilgili platformlara başarıyla entegre edilmiş olması da Meteksan Savunma’nın entegrasyon kabiliyetlerinin ve bu alanda kullanıcılara sunduğu hizmetin ulaştığı noktayı gösteriyor.

Güvenilir, Etkin ve Rekabetçi Çözüm

Bir radar altimetrenin, her şeyden önce, her koşulda doğru veriyi sağlaması gerekir. Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçerek kalifiye edildi. Testlerde, altimetreler; kara üzerinde, ormanlar ve meskûn mahaller de dâhil olmak üzere, farklı alanlarda ve deniz üzerinde denendi ve sistemlerin, kendilerinden beklenen performansı karşıladığı gösterildi. Ayrıca, manevra altında dahi hassas irtifa ölçümleri gerçekleştirildi. Ailenin üyesi sistemler, açılışta ve görev sırasında, periyodik olarak veya operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özelliğiyle de yüksek elde edilebilirlik (high availability) sunuyor.

Askeri kullanım söz konusu olduğunda, radar altimetrelerin, görünmezlik tedbirlerini desteklemesi de önem kazanıyor. Bu doğrultuda, Meteksan Savunma’nın çözümleri; düşük çıkış gücüne sahip olması, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması sayesinde, Düşük Algılanma Olasılığı (LowProbability of Intercept/ LPI)’na sahip.

Meteksan Savunma’nın CRA serisi radar altimetrelerinden CRA-201’in anteni.

Özellikle insansız platformlar için, alt birimlerinin; hacim, ağırlık, güç ve maliyet (Size, Weight, and Power – Cost / SWaP-C) özellikleri, kritik derecede önemlidir. Bu birimlerin mümkün olan en küçük hacme sığması, en düşük ağırlığa sahip olması ve çok az güç tüketmesi tercih ediliyor. Böylece, platform, azami faydalı yük taşıyabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Meteksan Savunma da radar altimetre ürün ailesini, SWaP-C gereksinimlerini göz önüne alarak tasarladı. Bu tasarım, rakiplerine göre daha yakın bir dönemde yapıldığı için, yeni teknolojileri de bünyesinde barındırıyor.

Ürün ailesi, maliyet-etkinlik konusunda da öne çıkıyor. Meteksan Savunma yetkilileri, altimetre çözümlerinin, dünyadaki rakiplerine göre önemli bir fiyat avantajına sahip olduğunu vurguluyor. Üretim adetlerinin artması ile fiyatların daha da aşağıya çekilebileceği belirtiliyor.

Meteksan Savunma Geleceğe Bakıyor

Hâlihazırda aktif bir radar altimetre üretim hattına sahip olan Meteksan Savunma’nın bu ürünleri, çok kısa bir sürede teslim edilebilecek şekilde rafta hazır bulunma özelliğine sahip. Firma, radar altimetreler konusunda, bir yandan da geleceğe bakıyor. Ürün ailesinin çeşitlenmesi ve teknik gelişimi ile ilgili olarak gündemde olan konular şunlar:

 • Farklı platformlar gündeme geldiğinde, daha yüksek hızlarda görev yapabilecek altimetreler konusunda çalışmalar yapılıyor. Mevcut tasarımın teknolojik altyapısı bunun için hazır.
 • Benzer şekilde, farklı platformlar için, daha küçük hacme ve daha düşük ağırlığa sahip çözümler de geliştirilebilir.

Meteksan Savunma’nın, radar altimetre alanında kendisine belirlediği yol haritası ise şöyle:

 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları, birinci öncelik olmaya devam ediyor. Hedef, Türkiye’de geliştirilecek ve üretilecek tüm yeni insansız platformlarda, Meteksan Savunma’nın radar altimetrelerinin kullanılması. Mevcut platformların ise modernizasyon ya da yerlileştirme ihtiyaçlarının ortaya çıkması durumunda, Meteksan Savunma yine göreve hazır.
 • İnsanlı sistemlerde kullanım için sertifikasyon, yol haritasındaki bir diğer hedef. Milli Muharip Uçak’a radar altimetre sağlamak da Meteksan Savunma’nın hedefleri arasında yer alıyor. Firma yetkilileri, Milli Muharip Uçak (MMU) için; çok daha yüksek irtifada veri üretme, çok hızlı güncelleme yapma, çoklu anten ve benzeri özelliklere sahip yeni bir radar altimetre geliştirmek için hazır olduklarını vurguluyorlar. Firmanın radar altimetre ürün ailesi, 5.000 ft’e kadar veri üretebilen bir modele sahip. MMU için gereksinim ise daha yüksek bir irtifa. Meteksan Savunma, böyle bir radar altimetrenin mimari tasarımını, şimdiden tamamlamış durumda.
 • Sivil sertifikasyon çalışmalarının tamamlanması ile Meteksan Savunma’nın önüne, sivil havacılık alanında fırsatlar da çıkacak.
 • Meteksan Savunma, bir yandan da çözümlerini, uluslararası pazarlarda tanıtıyor. Özellikle insansız hava aracı ve füze üreticileri ile bir araya gelen firma, yeni iş birliği fırsatlarını kovalıyor.

İki Bant, İki Azami İrtifa

Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, CRA serisi ürünlerden oluşuyor. CRA serisi ürünler, radyo frekansı spektrumunun C bandında çalışıyor. Bu ailenin üyeleri, kendi aralarında, hassas irtifa ölçümü yapabildikleri azami irtifaya göre ayrılıyor. CRA-201 için bu değer 2.500 ft; CRA-501 için ise 5.000 ft.

Ürün ailesinin tüm üyelerinin ortak teknik özellikleri, aşağıdaki gibi; farklı özellikleri ise Tablo 1’deki gibi sıralanıyor:

 • Kapsamlı Birim İçi Test (BIT) yetenekleri
 • Düşük Algılanma Olasılığı (LPI)
 • Geniş frekans bandı
 • Düşük çıkış gücü
 • İrtifaya göre otomatik ayarlanan güç kontrol mekanizması
 • MIL-STD-810F uyumlu çevre koşulları dayanımı
 • MIL-STD-461E uyumlu EMI/EMC

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.