Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı’nın Teslimatını Gerçekleştirdi

Meteksan Savunma, Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı’nın Teslimatını Gerçekleştirdi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Mini/Mikro İHA Tespit Radar Sistemi Projesi kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı’nın güvenlik güçlerine teslimatının gerçekleştirildiğini açıkladı.

23 Temmuz’da yapılan açıklamada, sistemin geniş alanları otomatik tarayarak dronlara yönelik güvenlik güçlerinin birincil sensörü olacağının altı çizildi.

Sabit ve döner kanatlı mini/mikro insansız hava araçları veya diğer bir ismiyle dron sistemleri, son yıllarda özellikle terör örgütleri tarafından kolayca tedarik edilebilmeleri ve kullanılmaları sebebiyle güvenlik güçleri için önemli bir tehdit haline geldi. Dron tehditlerine karşı önlem olarak çeşitli karıştırıcı (jamming) sistemleri bulunsa da, dron sistemlerinin etkisiz hale getirilebilmesi için öncelikle dronun tespit edilmesi gerekiyor. Dronların gözle tespit edilmesi, tehdidin boyutlarının çok küçük olması ve hava şartlarına bağlı olarak seçilebilirliğinin değişmesi sebebiyle zor olabiliyor. Öte yandan dronların gözle görülebilme mesafesinin çok kısa olması sebebiyle tehlikenin önlenebilmesi için geç kalınmış olunabiliyor. Bu nedenle mini/mikro İHA’ların uzaktan tespiti için radar sistemleri en kritik sistem olarak ön plana çıkıyor.

Bu kapsamda Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2019 yılı içerisinde imzalanan “Mini/Mikro İHA Tespit Radar Sistemi Sözleşmesi” kapsamında Meteksan Savunma Sanayii A.Ş., Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı’nı 8 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Dronların kuşlardan ayırt edilmesi, DJI Phantom, TALON gibi farklı dronların tespit ve takibi gibi birbirinden farklı birçok testi büyük bir başarı ile tamamlayan Retinar FAR-AD Sistemleri’nin teslimatı gerçekleştirildi. 

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı; mini/mikro insansız hava araçlarına ve karadan gelecek tehditlere karşı tamamen yerli ve milli olarak geliştirilmiş bir radar sistemi. Retinar FAR-AD, geniş alanları otomatik olarak tarayarak dronlara yönelik güvenlik güçlerinin birincil sensörü olarak görev yapacak.

Ku frekans bandında düşük RF çıkış gücüyle çalışan sistem, ileri teknoloji katı hal radyo frekans tasarımına ve sayısal tabanlı radar mimarisine sahip. Özelleştirilmiş darbe sıkıştırmalı darbe doppler dalga şekli kullanan sistem, sayısal radar mimarisi sayesinde farklı dalga şekilleri ve farklı açısal dönme hızlarıyla seçilebilir etkin kullanım modları sunuyor. Retinar FAR-AD, 30 rpm dönüş hızı sayesinde tehditlerin manevralarından etkilenmiyor ve başarıyla tehditlerin takibini gerçekleştirebiliyor.

Retinar FAR-AD, anlık 40° yükseliş açısı ile aynı anda karadaki tehditleri 7 km ve havadaki tehditleri 3 km menzile kadar tespit ve takip edebiliyor. Radar, “Kullanıcı Arayüzü Yazılımı” ile takip edilen hedeflerin istikamet, 9 km’ye kadar mesafe, hız ve yönelim bilgilerini operatöre sunuyor. Tararken takip modunda takip bilgileri içinde otomatik hedef sınıflandırması yapabilen sistem, oluşan belirsizlikleri gidermek ve sınıflandırma güvenilirliğini yükseltmek için, Hedef Analiz Modu’nda detaylı algoritmalar ile sınıflandırma başarımını yükseltiyor.

Meteksan Savunma, Türkiye’de, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi’ni geliştirip, bunları Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile birisi Asya’da diğeri ise Avrupa’da yer alan iki ülkenin kullanımına sundu. 

MSI Dergisi, Haziran ayında yayınlanan 194’üncü sayısında, Retinar FAR-AD ile bir özel haber yayınlamış ve systemin yakın zamanda teslim edileceğini duyurmuştu: https://www.savunmahaber.com/meteksan-savunma-retinar-far-ad-envantere-giriyor/

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.