Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, İnsansız Silahlı Kara Aracına Entegre Retinar PTR-X’i, MRBS Etkinliğinde Sergileyecek

Meteksan Savunma, İnsansız Silahlı Kara Aracına Entegre Retinar PTR-X’i, MRBS Etkinliğinde Sergileyecek

Meteksan Savunma, 5-6 Ekim tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde (MRBS), envantere girmiş ve kendini sahada ispat etmiş ürünlerini ve sınır güvenliği konusunda sunduğu yenilikçi çözümleri anlatacak.

Etkinliğin sponsorlarından olan Meteksan Savunma’nın standında yer alacak ürünler arasında;

  • Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ,
  • Yapay açıklık (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Moving Target Indicator / MTI) radarı olan ve insansız hava araçlarına (İHA’lara) operasyonel güç sağlayan MİLSAR,
  • Mini/Mikro İHA’ların tespiti, teşhisi ve etkisiz hale getirilmesi için komple bir çözüm sunan KAPAN Dron Savunma Sistemi,
  • Sınır güvenliği alanında yeni bir kullanım konsepti olarakilk kez bir silahlı insansız kara aracı (İKA) üzerine entegre edilen Retinar PTR-X,

bulunuyor.

Best Grup ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında ilk kez bir silahlı insansız kara aracına entegre edilen Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı, Meteksan Savunma standında yer alacak.

Ayrıca Meteksan Savunma, radar teknolojileri ve sınır güvenliği konularında elde ettiği tecrübeleri ve yürüttüğü çalışmaları zirve kapsamında gerçekleştirilecek oturumlarda da katılımcılara aktaracak.  Etkinliğin ilk günü gerçekleştirilecek olan özel oturumda Meteksan Savunma Radar Sistemleri Program Direktörü Serkan Çak, “Mekânsal İstihbarat Ediniminde Radar Kullanımı: Fırsatlar ve Gelişme Alanları” isimli bir sunumla radar sistemlerinin mekânsal istihbarata kattığı avantajları katılımcılara anlatacak.

Etkinliğin ilk gününde öğleden sonra gerçekleştirilecek “Anti-Drone Radar Sistemleri” oturumunda ise gün geçtikçe artan dron tehditlerine karşı Meteksan Savunma tarafından özel olarak geliştirilen KAPAN Dron Savunma Sistemi’nin özellikleri Radar Sistemleri Ürün Yöneticisi Umut Özen tarafından dinleyicilere aktaracak.

5 Ekim tarihinde 14.30 – 16.00 arası düzenlenen “Terör ve Hudut Güvenliği” oturumunda ise Meteksan Savunma Radar Sistemleri İş Geliştirme Direktörü Tolga Çelik, Retinar radarları ile sınır bölgelerinde elde ettikleri tecrübeleri katılımcılar ile paylaşacak.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, firmanın etkinliğe katılımı ile ilgili değerlendirmelerini, şöyle aktardı: “Türkiye’nin radar ve sınır güvenliği alanındaki en büyük özel şirketi olarak yıllardır hem Türk Silahlı Kuvvetlerimize hem de dost ve müttefik ülkelere yenilikçi, son teknoloji ve kullanıcı dostu çözümler sunuyoruz. Sahadan aldığımız geri dönüşler ile ürünlerimizi daha da geliştiriyor, yeniliyoruz. Bugün üç ayrı kıtada görev yapan Retinar Çevre Gözetleme Radar Sistemleri ürün ailesini bunun en iyi kanıtı olarak gösterebiliriz.

Diğer taraftan sınır ve kritik tesislerin güvenliğinde gün geçtikçe insansız kara araçlarının öneminin arttığını gözlemliyoruz. Biz de Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarımızı İKA’lar ile bir araya getirecek bir konsept üzerinde bir süredir çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Retinar PTR-X’i yerli bir İKA’ya entegre edilmiş olarak ilk kez Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde sergileyeceğiz. Yapmış olduğumuz çalışma ile özellikle keşif gözetleme için İKA’ların kullanım konseptine farklı bakış açısı kazandırdığımıza inanıyoruz.

Sınır güvenliği dediğimizde sadece kara sınırlarımız değil Mavi Vatan da bizim için çok önemli. Mavi Vatan’ın muhafızı ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ile deniz sınırlarımızın otonom teknolojiler ile korunması üzerine çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Çok yakında ULAQ İnsansız Deniz Araçları Ailesi’nin yeni bir üyesinin de lansmanını gerçekleştireceğiz. İnanıyorum ki ULAQ; keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, su altı harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında ve deniz sınırlarımızın korunmasında önemli bir rol oynayacak.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.