Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma, SSB ile HETS Projesi Sözleşmesi’ni İmzaladı

Meteksan Savunma, SSB ile HETS Projesi Sözleşmesi’ni İmzaladı

Meteksan Savunma, Aktif Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) Projesi ‘nin sözleşmesini, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladı. Fiber lazer tabanlı sistem, helikopter platformları başta olmak üzere hava araçlarının alçak irtifa uçuş koşullarında seyir güvenliğini arttıracak.

Meteksan Savunma, projede, lazer alanındaki yetkinliklerini kullanarak helikopterlerin kaza kırımında önemli bir yer tutan telle ya da engelle çarpışma durumlarına yönelik ikazların pilotlara uygun zamanda verilmesini sağlayan bir sistem geliştirecek. Firma, farklı bantlarda, yüksek verimli, yüksek ışın kaliteli, değişik güç aralıklarında, farklı modülasyonlarda çalışan lazer üretimi konusunda önemli bir yetkinliğe sahip. LIDAR sistemlerinin gerektirdiği hassas algılayıcı yapılar, sinyal işleme donanımları ve gömülü yazılımlar üzerinde çalışmalarına da devam ediyor.

Projede ortaya çıkacak sistemin mevcut ve yeni nesil genel maksat helikopterleri başta olmak üzere farklı çeşitteki platformlara entegre edilebilir, düşük güç tüketimine sahip ve düşük ağırlıkta olması hedefleniyor.

Projenin diğer kazanımları arasında; çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek LİDAR/LADAR altyapısının kazanılması ve bu altyapı ile gelecekte otonom, makine destekli veya insansız sistemlerde kullanılabilecek çeşitli sensörlerin geliştirilmesi de yer alıyor.

 2,113 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.