Ana Sayfa Tanıtıcı Makaleler Meteksan Savunma, Türkiye’nin Yerli ve Milli İnsansız Hava Araçları için, Yüksek Teknolojili Alt Sistemler Geliştiriyor

Meteksan Savunma, Türkiye’nin Yerli ve Milli İnsansız Hava Araçları için, Yüksek Teknolojili Alt Sistemler Geliştiriyor

Meteksan Savunma, Türkiye’nin; yerli, milli ve etkin çözümler ortaya koyduğu insansız hava aracı (İHA) platformları için bir dizi alt sistem sağlıyor. Bu alt sistemler, İHA’ların etkinliğini arttırıyor; ömür devri maliyetlerini düşürüyor ve ambargo ve kısıtlamaları geçersiz kılarak bu platformların ihraç edilebilirliğine de katkı sağlıyor.

Meteksan Savunma, son dönemde, her biri alanında dünya çapında iddialı ve rekabetçi bir konumda bulunan İHA görev, haberleşme, uçuş ve destek sistemlerini, birer ürün olarak ortaya koydu ve kullanıma sundu. Bu sistemlerin her biri, Meteksan Savunma tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan

Meteksan Savunma’nın;

  • İHA’ların, elektro-optik algılayıcıların etkisiz kaldığı hava koşullarında da yüksek çözünürlüklü görüntü sağlamaya devam edebilmesini sağlayan MİLSAR IHA SAR/GMTI Radarı,
  • Yüksek veri iletim hızına sahip olan, güvenilir ve güvenli iletişim çözümü C-Bant İHA Veri Bağı,
  • İHA’ların güvenli kalkış ve inişini sağlayan OKİS Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi,
  • Küresel Konumlandırma Sistemleri’ne yönelik karıştırıcı sinyallerinin temizlenebilmesi ve bastırılabilmesini sağlayan Anti-Jamming GNSS,
  • Hassas irtifa bilgisi sunan CRA 201 ve CRA 501 Radar Altimetre,
  • Zorlu koşullarda kritik telemetre bilgilerinin iletilmesini sağlayan TMV Telemetre Vericisi ve
  • Yüksek güvenilirliğe sahip Uçuş Kontrol Bilgisayarı

gibi çözümleri, İHA platform üreticilerinin ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını, tam ve eksiksiz olarak karşılıyor. Bu alt sistemlerin bazıları, Türkiye’nin önde gelen platformlarında ve projelerinde başarıyla görev yapıyor.

Fark Yaratan Avantajlar

Meteksan Savunma, İHA görev, haberleşme, uçuş ve destek sistemlerini, farklı projelerde elde ettiği bilgi birikimini kullanarak geliştirdi. Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, bu birikimin, iki önemli avantaj sağladığını vurguluyor: “Bunlardan ilki; hacim, ağırlık ve güç tüketimi (SWAP) konularında, yüksek performanslı ve düşük bütçeli sistemleri tasarlama kabiliyeti. Özellikle İHA’lara entegre edeceğiniz sistemlerin, çok sınırlı hacme sığması, çok hafif olması ve güç tüketiminin çok düşük olması gerekiyor. Meteksan Savunma, SWAP sistemler geliştirme konusunda, ciddi bir birikime sahip. Farklı platformlara entegrasyon çalışmalarını başarıyla yerine getirdik. Sistemlerimizin SWAP özelliğinin, İHA’lara daha fazla faydalı yük taşıma ya da daha uzun menzil olarak dönüşü oluyor.

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nın sistem gereksinimlerini belirlerken özellikle operasyonel İHA kullanımında dünyanın önde gelen kullanıcıları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) de görüşlerine başvurdu.

İkinci kritik konu ise elektronik harp (EH)’e karşı dayanım. Günümüzde yaşanan çatışmalarda, GPS sinyallerinin karıştırılması gibi EH eylemlerine, sıklıkla rastlıyoruz. Silah platformlarının ve alt sistemlerin, en zorlu muharebe şartları ve ağır EH taarruzu altında görev yapacak şekilde tasarlanmaları gerekiyor. Kuruluşumuzdan bu zamana benzer projelerde çalıştığımız için, tasarım genetiğimizde bu kaygılar var ve söz konusu sistemleri geliştirirken özgün bir bilgi birikimi sahibi olduk. Bu birikimi, insansız araçlar için geliştirdiğimiz görev, haberleşme, uçuş ve destek sistemlerine de uyguluyoruz.

Meteksan Savunma, bu iki kritik noktada da fark yaratan ve değer katan çözümler ortaya koyuyor. Bu çözümlerimiz, Türk savunma ve havacılık sanayisi olarak dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılama çalışmalarımızda da kritik öneme sahip. Bir insansız sistemi oluşturan platform ya da alt sistemin, herhangi bir ihracat kısıtlamasına sahip olmaması; kullanıcının taleplerine kolayca uyarlanabilmesi, çok önemli nitelikler. Biz de platformlar için, tam da bu niteliklere sahip alt sistemler sunuyoruz.”

MİLSAR, İHA’ların Sürekli Bakan Gözü Olacak

Meteksan Savunma’nın İHA görev sistemleri ürün yelpazesinin en yeni üyelerinden MİLSAR, uzun görev süreleri ile gökyüzünde birer gözetleme noktası gibi görev yapan İHA’ların ihtiyaç duyduğu, sürekli bakan göz olacak bir yapay açıklıklı radar (Synthetic Aperture Radar / SAR) ve hareketli hedef tespit (Ground Moving Target Indicator / GMTI) radarı. MİLSAR’ı öne çıkartan özelliği ise taktik sınıfı İHA’ların da faydalı yükü olabilecek kadar düşük hacme, ağırlığa ve güç tüketimine sahip olması.

MİLSAR’ın boyutları ve mimarisi, radarın, İHA’larda yaygın olarak kullanılan elektro-optik faydalı yüklerin yerine takılabilmesine olanak sağlayacak şekilde belirlendi. MİLSAR, standart 15” EO/IR sensor taretiyle aynı mekanik arayüze sahip. Bu sayede, elektro-optik faydalı yük kolaylıkla çıkartılıp yerine MİLSAR takılabiliyor. SWAP özelliği yani hafifliği, küçüklüğü ve düşük enerji gereksinimi ile MİLSAR, hava platformlarına aşırı yük bütçesi getirmeden EO/IR sistemlerle birlikte kullanılmasını da sağlayabiliyor.

MİLSAR’ın boyutları ve mimarisi, radarın, İHA’larda yaygın olarak kullanılan elektro-optik faydalı yüklerin yerine takılabilmesine olanak sağlayacak şekilde belirlendi. MİLSAR, standart 15” EO/IR sensor taretiyle aynı mekanik arayüze sahip.

MİLSAR’ın “slew to cue” özelliğiyle EO/IR sistemiyle birlikte kullanılması İHA-SİHA birlikte operasyonlarının verimliliğini, İHA’nın geniş alan gözetleme kabiliyetini ve SİHA’nın taarruz kabiliyetini artırıyor. Sis ve bulutlanma gibi kötü hava ve düşük görüş koşullarında, düşük hızlı küçük boyutlu veya hızlı hareket eden potansiyel hedeflerin tespiti ve takibi de MİLSAR sayesinde yapılabiliyor.

SAR özellikleri, gece ve gündüz düşük görüş şartlarında bulut-üstü gözetleme operasyonlarında yüksek çözünürlük ve uzun menzil görüntüleme sağlayan Stripmap ve Spotlight alt modlarını destekliyor. Sistemin hareketli insan tespiti (DMTI) ve kıyı bölgesinin gözetlenmesi (MMTI) için opsiyonel iki modu mevcut. MİLSAR’ın opsiyonel Eşevreli Değişim Tespiti (CCD) özelliği ise, seçili bölgedeki farklılıkları ortaya çıkarırken, farklı zaman dilimlerinde elde edilen SAR görüntülerini karşılaştırarak seçili bölgedeki aktivitelerin anlaşılmasına imkân sağlıyor. Kapsamlı sensör analiz ve değerlendirme yazılımı sayesinde sensör planlama, radar mod değişimleri, SAR ve GMTI verilerinin gösterimi, SAR görüntülerinin coğrafi kayıtlaması, veribağı entegrasyonu yetkinlikleri de sunuluyor. SAR/GMTI ve veri bağı yetkinliği bulunmayan veya veri bağı kapasitesi canlı görüntü aktarımı için yeterli olmayan İHA platformlarının SAR/GMTI kabiliyeti kazanabilmesi için Meteksan Savunma, MİLSAR ve C-Bant İHA Veri Bağı’nı entegre bir çözüm olarak da sunabiliyor.

Yüksek Güvenilirlik için C-Bant İHA Veri Bağı

Bir veri bağının; hem yüksek veri iletim hızına sahip olması hem iletişimin kesintisizliği anlamında güvenilir olması hem de verilerin gizliliği anlamında güvenli olması, kritik öneme sahip. Meteksan Savunma’nın İHA’lar için geliştirdiği C-Bant Veri Bağı, tüm bu kritik özelliklere sahip, özgün bir veri bağı çözümü olarak öne çıkıyor. Sistemde hem yukarı hem aşağı iletimde frekans atlayabilen ve kodlamalı tayf yaymaya dayalı özel bir dalga şekli geliştirildi. Bu sayede, iletim güvenliği üst seviyeye çıkarıldı.

OKİS, İHA’nın üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere, iki ana birimden oluşuyor.

Meteksan Savunma, C-Bant İHA Veri Bağı’nın sistem gereksinimlerini belirlerken özellikle operasyonel İHA kullanımında dünyanın önde gelen kullanıcıları arasında yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) de görüşlerine başvurdu.

OKİS ile Kalkış ve İniş, İHA’lar için Daha Güvenli

OKİS (Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi), muhasamat zamanı İHA’ların otomatik kalkış ve iniş süreçlerinde GPS-bağımsız yüksek hassasiyette konum bilgisi üreten güvenli bir çözüm sunuyor. OKİS; İHA’nın kalkış ve inişinde kullanılan, 3 boyutlu tek darbe transponder takip radarı çevresinde şekillendirilmiş bir sistem. İHA’nın üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere, iki ana birimden oluşuyor.

OKİS Yer Birimi, takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde, İHA’nın 3 boyutlu konum (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini üreterek İHA’nın Yer Kontrol İstasyonu’nu (YKİ), yüksek hassasiyetle besliyor. YKİ, OKİS Yer Birimi’nin ürettiği yüksek hassasiyetteki konum bilgisini veri bağı üzerinden İHA’ya göndererek İHA’nın emniyetli ve hassas kalkışına ve inişine imkân sağlıyor.

Portatif bir yapıya sahip olma, iki personel tarafından taşınabilme, kısa sürede kurulabilme ve sökülebilme özelliklerine sahip olan OKİS, yerleştirildiği pistin her iki yönünden kalkış ve inişe uygun bir altyapı sunuyor. OKİS Hava Birimi küçük boyut ve ağırlığı ile hemen her segmentte İHA’larda faydalı yük kapasitesine önemli bir etkisi olmadan kullanılabiliyor ve farklı tipte insanlı ve insansız hava araçlarına kısa ve invazif olmayan bir entegrasyon süreci sonucunda entegre edilebiliyor.

Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, Türk kullanıcıların yanı sıra iki farklı uluslararası kullanıcı tarafından da tercih edilmiş durumda.

Karıştırmaya ve Aldatmaya Dayanıklı Küresel Konumlama

Günümüzde askeri platformların önemli bir kısmı Küresel Konumlama Sistemi (KKS / GPS) sistemlerinden yararlanıyor. KKS sinyalleri alıcıya ulaşana kadar uzun bir yol izlediğinden, atmosferik etkilerden dolayı güç bakımından çok zayıflıyorlar. KKS sinyalleri, çok zayıf oldukları için çeşitli karıştırıcılar tarafından kolayca bastırılabiliyor. Bu bastırılma sonucunda da alıcı, sinyal takibini kaybederek, çözüm üretmemeye başlıyor ve bu nedenle birçok platformun görevini doğru bir şekilde yapamamasına neden olabiliyor. Bu sebeplerle sahadaki KKS karıştırıcılarına karşı bir önlem geliştirilmesi ve KKS alıcılarının karıştırıcılara rağmen görev yapabilir olması hayati bir öneme sahip.

Meteksan Savunma’nın karıştırmaya ve aldatmaya dayanımlı küresel konumlama alıcı sistemi Anti-Jamming GNSS, güvenilir konum bilgisi için etkin bir çözüm sunuyor. Sistem, 4’lü dizi anten ve bu antenleri, karıştırma yönüne göre kontrol eden sinyal işleme biriminden oluşuyor. GNSS karıştırıcılarının sinyallerini bastırmak için Anti-Jamming GNSS’de uzaysal filtreleme yöntemleri kullanılıyor. Uzayda yön/açı bağımlı bir filtreleme yapabilmek için faz dizili antenler kullanılıyor ve karıştırıcı sinyali gerçek uydu sinyallerinden ayırt ediliyor. Kullanılan faz dizili antenlerin sayısına bağlı olarak birden fazla karıştırıcının yeri tespit edilebilerek karıştırıcı sinyallerinin temizlenmesi sağlanıyor. Bu sayede karıştırıcılardan gelen yüksek genlikli sinyaller temizlenirken, aldatma yapmaya çalışan karıştırıcıların ürettiği sahte uydu sinyalleri de uzaysal olarak filtrelenebiliyor.

Radar Altimetre, Türk ve Uluslararası Kullanıcıların Tercihi

Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, CRA serisi ürünlerden oluşuyor. CRA serisi ürünler, radyo frekansı spektrumunun C bandında çalışıyor. Bu ailenin üyeleri, kendi aralarında, hassas irtifa ölçümü yapabildikleri azami irtifaya göre ayrılıyor. CRA-201 için bu değer 2.500 ft; CRA-501 için ise 5.000 ft.

Meteksan Savunma’nın karıştırmaya ve aldatmaya dayanımlı küresel konumlama alıcı sistemi Anti-Jamming GNSS, güvenilir konum bilgisi için etkin bir çözüm sunuyor.

CRA serisi, minyatür tasarımı ve düşük güç tüketimi özellikleri sayesinde, her türlü hava platformunda verimli bir görev yükü planlaması imkânı sağlıyor ve yüksek hız ve yüksek manevra yeteneğine sahip platformlarda dahi hassas veri üretip, deniz üzerindeki operasyonlar da dahil olmak üzere farklı yeryüzü yapıları üzerindeki kalkış/iniş, alçak uçuş, yeryüzü referanslı seyrüsefer gibi operasyonlarda başarı ile görev yapıyor.

Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile düşük algılanma olasılığına (Low Probability of Intercept – LPI) sahip olan radar altimetre ailesi, açılışta, görev sırasında periyodik olarak ve operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özellikleriyle yüksek elde edilebilirlik sunuyor. Tamamen askeri standartlara uygun olarak milli imkânlarla tasarlanan, geliştirilen ve üretilen radar altimetreler; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçmiş ve kalifiye edilmiş. Bu ürün ailesi, Türk kullanıcıların yanı sıra iki farklı uluslararası kullanıcı tarafından da tercih edilmiş durumda.

Veri Bağı Yetenekleri, Telemetreye Taşınıyor

Meteksan Savunma, İHA’lar için özel SATCOM radomları da tasarlayıp üretebiliyor.

Meteksan Savunma, farklı füze ve insansız hava aracı projelerinde geliştirdiği veri bağı yeteneklerini, telemetre alanına da uyguladı ve Telemetre Vericisi (TMV) ürününün göreve hazır hale getirdi. TMV, hava araçlarındaki kritik görevleri yerine getirmek üzere IRIG 106-13 uyumlu ARTM Tier 0,1 ve 2 (opsiyonel) modülasyon tekniklerine ve 20 Mbps’a kadar veri aktarım hızına sahip. Link bütçesini iyileştirmek amacıyla kullanıcılarına opsiyonel olarak LDPC ileri hata düzeltme algoritması kabiliyetini de sağlayabiliyor. Zorlu çevre koşulları testleri tamamlanan ve uçuş testlerinde başarıyla performans gösteren TMV, bağımsız çift RF çıkış desteği ve yüksek güvenilirliğiyle pek çok farklı platform üzerindeki verileri yer istasyonuna iletmek amacıyla kullanılıyor.

Oldukça zorlu görev koşullarında görevini başarıyla yerine getirmek üzere tasarlanan TMV, MIL-STD-810G ve MIL-STD-461G gibi askeri standartlarla uyumlu pek çok zorlu çevresel dayanım testinden başarıyla geçmiş, ayrıca TMV uçuş testlerinde başarıyla görev yaparak kalifiye edilmiş. Meteksan Savunma’nın aviyonik haberleşme sistemleri ürün ailesine katılan TMV, ilk kez IDEF 2019 fuarında sergilendi.

Uçuş Kontrol Bilgisayarında Binlerce Uçuş Saati Tecrübe

Meteksan Savunma’nın Uçuş Kontrol Bilgisayarı, yerli bir İnsansız Hava Aracı’nda uzun süredir görev yapıyor. Bu ürün, dağıtık bir mimaride uçuş kontrol arayüzlerini sürüyor ve sensörlerden gelen verileri, uçuş bilgisayarına iletiyor.

TMV, hava araçlarındaki kritik görevleri yerine getirmek üzere IRIG 106-13 uyumlu ARTM Tier 0,1 ve 2 (opsiyonel) modülasyon tekniklerine ve 20 Mbps’a kadar veri aktarım hızına sahip.

Uçuş Kontrol Bilgisayarı, ihtiyacın tanımlanmasından sonra, Meteksan Savunma tarafından, mevcut kabiliyetlerini ve deneyimlerini kullanarak 7 aylık bir sürede, tasarımdan kalifikasyona tüm süreçleri tamamlanarak teslim edildi. Bilgisayar, İnsansız Hava Aracı üzerinde, binlerce saat uçuş gerçekleştirdi ve kendini ispatladı.

Yerli İHA’lara Rekabet Gücü

Alparslan, Meteksan Savunma’nın İHA görev sistemlerinde ulaştığı noktayı şöyle özetliyor: “Meteksan Savunma olarak, önemli bir sorumluluk aldık ve geliştirdiğimiz teknolojilerden ve üstlendiğimiz projelerden faydalanarak, özgün İHA görev sistemlerini kullanıma hazır hale getirdik. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Meteksan Savunma, bugün, İHA’larda kullanılan sistemlere yönelik dünya çapında ürün ve teknolojilere sahip bir şirkettir. Geliştirdiği ürünler, tamamen ileri teknoloji, özgün, yerli ve milli olup küresel markalarla rekabet edebilecek niteliktedir.”

Meteksan Savunma’nın Uçuş Kontrol Bilgisayarı, yerli bir İnsansız Hava Aracı’nda uzun süredir görev yapıyor.

Alparslan, çözümlerinin, ITAR gibi ihracat kısıtlarından etkilenmediğini de vurguluyor: “İHA’ların ve silahlı İHA’ların (SİHA’ların), son yıllardaki operasyonlarda ne kadar kritik bir güç çarpanı olduğunu, hep beraber gördük. Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği İHA’lar ile yapılan keşif-gözetleme faaliyetleri sayesinde, askeri ve sivil kayıplar en aza indirildi. SİHA’lar ile hedefler, tespit ve teşhisin ardından, çok kısa bir sürede vuruldu. Böylece, terörist unsurlar üzerinde çok etkin ve caydırıcı bir operasyon yürütüldü. Eğer bu İHA ve SİHA’ların, hem hava aracı hem de görev yükü, Türkiye’nin özgün ürünleri olmasaydı, operasyon sürecinde yaşayacağımız çeşitli zorlukları, Türkiye’nin geçmiş tecrübelerine bakarak tahmin etmek hiç de güç değil. Bu yüzden, ister araç, ister alt sistemler olsun, tam bağımsız savunma sanayisi misyonu ile ilerlerken milli ve özgün ürünlerimizin sayısını arttırmak çok önemli. Meteksan Savunma da insansız sistemler konusunda sorumluluk alıyor ve özgün, yüksek performanslı, maliyet-etkin ve uluslararası alanda rekabetçi çözümler geliştiriyor.

Bu kapsamda, yerli İHA’larımızda Meteksan Savunma tarafından geliştirilen bu sistemlerin kullanılması, hem İHA’larımızın yerlilik oranını artıracak hem katma değer sağlayacak hem de yurt dışı pazarda rekabette İHA’larımıza güç katacak hem de bizleri operasyona daha hazır hale getirecek.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.