Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma’nın Yangın Eğitim Simülatörü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Personelini de Eğitecek

Meteksan Savunma’nın Yangın Eğitim Simülatörü, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Personelini de Eğitecek

K. Burak CODUR / b.codur@savunmahaber.com

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS), eğitim simülatör kompleksinin yapımı için açılan ihale, Meteksan Savunma tarafından kazanıldı. Gelişme, firma tarafından, 4 Mart’ta duyuruldu.

Akkuyu NGS eğitim simülatör kompleksi içerisinde yer alacak Yangın Eğitim Simülatörü, yangınla mücadele yöntemlerinin, bu maksatlı teçhizatı kullanma becerilerinin yanı sıra itfaiyecilerin eğitiminin zorlu koşullarda ve ortamlarda verilmesi maksadıyla geliştirilecek. Konteynır tabanlı tesis edilecek sistem, kumanda ve kontrol imkânı, yanma mahalleri, havalandırma ve ısı takip, gaz tespit ve söndürme altyapısından oluşacak. Simülatörde; yaşam mahalli, elektrik paneli, kablo kanalı gibi günlük yaşamda olası yangınların çıkabileceği yanma mahallerinin yanı sıra araç yangınlarının benzetimi de yapılacak.

Akkuyu NGS eğitim simülatör tesisinin temel özellikleri şöyle sıralanıyor:

  • Yangın anında oluşacak ortamın ve şartların gerçekçi modellenmesi
  • Çevre kirliliğine neden olmadan, iş güvenliği göz önünde bulundurularak, itfaiye hizmeti personelinin eğitimi
  • Dumandan etkilenen alanlarda, zorlu şartlar altında ve yangına maruz kalmış kişilerin kurtarılması
  • Solunum için uygun olmayan ortamda, yangın söndürme ve kurtarma eğitimleri sırasında koordinasyonun, en verimli tekniklerin ve müdahale araçlarının uygulanması
  • Yangına uygun müdahale kıyafeti, teçhizatı ve kullanılacak diğer donanımın kullanımında beceri, bilgi ve pratik becerilerin geliştirilmesi
  • Eğitim sürecinin operatör tarafından kumanda/kontrolü, sürekli izleme ve kayıt altına alma

Meteksan Savunma tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere de yer verildi: “Akkuyu NGS’nin, Türk şirketlerinin projeye azami ölçüde katılımını öngören vizyonu sayesinde sonucu ortaya çıkan bu proje ile Meteksan Savunma; savunma sanayii sektöründe elde ettiği kabiliyet ve deneyimleri, sivil sektöre aktarma ve Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesinde kritik bir konuda görev alma şansı elde etmiştir. Bu iş birliğinin önümüzdeki dönemde yeni alanlara taşınması da hedeflenmiştir.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.