Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma’dan Önemli Açıklama: Koronavirüs’ten Dolayı İşten Çıkarma veya Ücretsiz İzin Olmayacak

Meteksan Savunma’dan Önemli Açıklama: Koronavirüs’ten Dolayı İşten Çıkarma veya Ücretsiz İzin Olmayacak

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, 5 Nisan’da, firma çalışanlara yönelik bir açıklama yaparak, Yeni Koronavirüs Hastalığı’ndan (COVID-19) dolayı içinde bulunulan süreçte, çalışanları işten çıkarma, ücretsiz izne gönderme gibi seçenekleri hiçbir şekilde düşünmediklerini belirtti.

Meteksan Savunma, COVID-19 salgını nedeniyle aldığı önleyici tedbirleri 23 Mart tarihinde bir basın açıklaması ile duyurmuştu. Çalışanların ve iş ortaklarının sağlığını birinci öncelik olarak belirleyen Meteksan Savunma; tüm gerekli tedbirleri almış olarak görevlerinin başında olduklarını ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik teknolojiler geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini basın duyurusunda belirtmişti.

“İşten çıkartma gündemimizde olamaz; birlikte başaracağız” 

Firma tarafından yayınlanan yeni açıklamada, savunma sanayisinin lider şirketlerinden biri olarak çalışanların, ailelerinin ve toplumun sağlığına öncelik vererek, alınan tüm tedbirler ile birlikte çalışmaya devam ettiklerini kaydeden Alparslan, büyük özveri gösteren tüm Meteksan Savunma çalışanlarına ve ailelerine teşekkür etti.

Bilime, araştırmaya daha fazla ağırlık vererek, toplumsal yaşamda hijyen ve sosyal mesafelendirme uygulamalarına duyarlı olunması ve savunma sanayii olarak daha fazla kenetlenilmesi gerektiğini vurgulayan Alparslan, şunları kaydetti: “İş yaşamı ve ekonomik hayat kaçınılmaz olarak olumsuz etkileniyor. Ancak bu süreç, hepimizin dayanışma göstermesi gereken bir dönem. Biz de şirket olarak çalışanlarımızla dayanışma içerisinde olarak, izin, evden çalışma, dönüşümlü çalışma gibi sosyal mesafelendirmeyi artıracak yöntemleri uygularken; işimize bağlılığımızı ve üretkenliğimizi azami ölçüde devam ettirmeyi hedefliyoruz. Korona Virüs nedeniyle işten çıkartma veya ücretsiz izin seçeneği kesinlikle gündemimizde yok.”

“Yılın ikinci yarısında daha yoğun bir tempo ile çalışacağız”

Çalışanların, ailelerinin ve tüm iş ortaklarının sağlığının her zaman öncelikleri olduğunu belirten Alparslan, şunları ekledi: “Yılın başından beri hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan gelişmeler, 2020 yılının, beklediğimizden daha zorlu geçeceğini ve belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için, yılın ikinci yarısında daha yoğun bir tempo ile çalışmamız gerekeceğini bizlere gösteriyor. COVID-19 salgını, şu an için hepimizin en öncelikli kaygısı ancak askerimiz sınırda, sınır ötesinde vatanımızı korumak için nöbetteyken, işimizi bırakmamız mümkün değil. Devletimizden aksi bir bildirim gelmediği müddetçe işimizin başındayız. Çalışanlarımızın aileleriyle birlikte bu dönemi sağlık ve esenlikle atlatmaları önceliğimizdir. Gerekirse tüm ek külfetlere katlanarak çalışanlarımızın ve ailelerinin sağlığını gözetmeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Ülke olarak bilinçle ve toplumsal duyarlılıkla bu zor günleri yeneceğimize inançlıyım.”

“Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızı da kendi şirketimizden farklı görmüyoruz”

Meteksan Savunma’nın sadece kendi çalışanlarını değil, tedarikçilerini ve çözüm ortaklarını da düşündüğünü vurgulayan Alparslan, “Bize malzeme, hizmet ve çözümler sağlayan paydaşlarımızın da ekonomik bir sarsıntı yaşamadan kendi personeline güvence verebilmelerini arzu ederiz. Kendi alacaklarımızın tahsilatında sıkışsak bile tedarikçilerimize ödemelerimizi yapmaya büyük gayret gösteriyoruz” dedi.  Sürecin tüm sektörü zorlayacağını söyleyen Alparslan, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Hem ülke olarak hem de savunma sanayii sektörü olarak Milli Savunma Bakanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımızın da destekleri ile bu zor günleri yeneceğimize ve en az zararla atlatacağımıza yürekten inanıyorum. Devletimizin birlik ve dayanışma çağrılarına biz de katılıyor, bu sıkıntılı dönemi geride bırakmak için elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.