Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma’nın Radar Altimetresine, Yeni Uluslararası Müşteri

Meteksan Savunma’nın Radar Altimetresine, Yeni Uluslararası Müşteri

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, uluslararası kullanıcıların tercihi olmaya devam ediyor. Türk ve uluslararası kullanıcıların farklı sistemlerinde başarıyla görev yapan ürün ailesi, son olarak bir Asya ülkesi tarafından seçildi. C-Bant Radar Altimetre (CRA 201)’nin ihracatını konu alan sözleşme, eylül ayında imzalandı. Meteksan Savunma, bu gelişmeyi, 17 Ekim’de yayınladığı basın bülteni ile duyurdu.

Meteksan Savunma’nın, radyo frekansı spektrumunun C bandında çalışan CRA serisi radar altimetrelerinden CRA-201

 

Radar altimetreler; uçak, helikopter, insansız hava aracı (İHA) gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifada operasyon yapabilmesini, gerektiğinde yüksek hızda seyredebilmesini ve manevra yapabilmesini sağlayan, kritik alt sistemlerdir. Meteksan Savunma, radar altimetre ürün ailesi ile bu kritik ihtiyaca, etkin ve güvenilir bir çözüm sunuyor. İlk uygulaması, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirilen bir sistemde gerçekleşen bu ürün ailesi, 2017 yılının son çeyreğinde, ismi açıklanmayan bir Uzak Doğu ülkesi tarafından sipariş edilmişti. 17 Ekim’de açıklanan sözleşme ile Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, toplamda üçüncü; uluslararası arenada ise ikinci kullanıcı tarafından seçilmiş oldu.

Gerçekleştirilen ihracatla ilgili MSI Dergisi’ne açıklamada bulunan Meteksan Savunma Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş, şunları kaydetti: “Uluslararası pazarda, faaliyet alanlarımız kapsamında oluşan ihtiyaçları, yenilikçi teknolojilerle karşılamaya devam ediyoruz. Radar altimetre ürün ailesinin, ikinci ihracatını gerçekleştirmek, bizim için büyük bir gurur. Diğerleri gibi bu başarıyı da Türk kullanıcı makamlarının zorlu gereksinimleri için geliştirdiğimiz etkin çözümlerimizi, maliyet-etkin ve iş birliğine açık modellerle uluslararası kullanıcılara sunarak elde ettik. Önümüzdeki dönem için hedefimiz; hem yurt dışında satılabilir ürün sayımızı arttırmak hem de yeni sözleşmeler ile ciromuzda, uluslararası kullanıcılara teslim ettiğimiz sistemlerin payını daha yukarılara taşımak. Sürdürülebilirlik için ihracatın öneminin farkındayız ve çalışmalarımıza, bu doğrultuda, ara vermeden devam ediyoruz.”

Milli Muharip Uçak’a radar altimetre sağlamak da Meteksan Savunma’nın hedefleri arasında yer alıyor. Firma yetkilileri, Milli Muharip Uçak için; çok daha yüksek irtifada veri üretme, çok hızlı güncelleme yapma, çoklu anten ve benzeri özelliklere sahip yeni bir radar altimetre geliştirmek için hazır olduklarını vurguluyorlar.

 

Güvenilir, Etkin ve Rekabetçi Çözüm

Bir radar altimetresinin, her şeyden önce, her koşulda doğru veriyi sağlaması gerekir. Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi; çevre koşulları (MIL-STD-810F), EMI/EMC (MIL-STD-461E) ve uçuş testlerinden başarı ile geçerek kalifiye edildi. Testlerde, altimetreler; kara üzerinde, ormanlar ve meskûn mahaller de dâhil olmak üzere, farklı alanlarda ve deniz üzerinde denendi ve sistemlerin, kendilerinden beklenen performansı karşıladığı gösterildi. Ayrıca, manevra altında dahi hassas irtifa ölçümleri gerçekleştirildi. Ailenin üyesi sistemler, açılışta ve görev sırasında, periyodik olarak veya operatör isteğine bağlı olarak çalışan birim içi test özelliğiyle de yüksek elde edilebilirlik (highavailability) sunuyor.

Askeri kullanım söz konusu olduğunda, radar altimetrelerin, görünmezlik tedbirlerini desteklemesi de önem kazanıyor. Bu doğrultuda, Meteksan Savunma’nın çözümleri; düşük çıkış gücüne sahip olması, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması sayesinde, Düşük Algılanma Olasılığı (LowProbability of Intercept/ LPI)’na sahip.

Özellikle insansız platformlar için, alt birimlerinin; hacim, ağırlık, güç ve maliyet (Size, Weight, andPower – Cost / SWaP-C) özellikleri, kritik derecede önemlidir.Bu birimlerin mümkün olan en küçük hacme sığması, en düşük ağırlığa sahip olması ve çok az güç tüketmesi tercih ediliyor. Böylece, platform, azami faydalı yük taşıyabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Meteksan Savunma da radar altimetre ürün ailesini, SWaP-C gereksinimlerini göz önüne alarak tasarladı. Bu tasarım, rakiplerine göre daha yakın bir dönemde yapıldığı için, yeni teknolojileri de bünyesinde barındırıyor.

Ürün ailesi, maliyet-etkinlik konusunda da öne çıkıyor. Meteksan Savunma yetkilileri, altimetre çözümlerinin, dünyadaki rakiplerine göre önemli bir fiyat avantajına sahip olduğunu vurguluyor. Üretim adetlerinin artması ile fiyatların daha da aşağıya çekilebilmesi mümkün.

 

Meteksan Savunma’nın CRA serisi radar altimetrelerinden CRA-201’in anteni

 

Entegrasyon Desteği de Kapsamda

Meteksan Savunma’nın işi, radar altimetrenin satışı ile bitmiyor. Sistemin platforma entegre edilmesi safhasında da Meteksan Savunma, kullanıcıya destek vermeye devam ediyor. Firmanın, hem radar altimetrede hem de başta MİLDAR ve OKİS olmak üzere diğer çözümlerinde, platform entegrasyon tecrübesi bulunuyor. Meteksan Savunma’nın ürün ailesi, standart arayüzü ve hedef platformların SWaPisterlerine uyumlu tasarımı ile neredeyse “tak ve çalıştır” (plugandplay) sistemler kadar zahmetsiz bir entegrasyon çalışmasına ihtiyaç duyuyor.

Entegrasyonun bir diğer önemli ayağı ise anten entegrasyonu. Bazı platformlarda, düşük görünürlük özelliğinin azalmaması için, antenlerin, gövdenin dış hatları ile uyumlu (conformal) bir şekilde entegre edilmesi gerekiyor. Meteksan Savunma, bu konuda da tecrübeye sahip. Firma, füze ve mühimmat sistemlerinde; çözüm sunmuş olduğu veri bağları ve radar altimetreler başta olmak üzere; konum, yönlendirme ve güdüm amaçlı kullanılan alt sistemler için farklı tipte conformal antenleri tasarlayıp üreterek kullanıma sunmuş durumda.

 

İki Bant, İki Azami İrtifa

Meteksan Savunma’nın radar altimetre ürün ailesi, CRA serisi ürünlerden oluşuyor. CRA serisi ürünler, radyo frekansı spektrumunun C bandında çalışıyor. Bu ailenin üyeleri, kendi aralarında, hassas irtifa ölçümü yapabildikleri azami irtifaya göre ayrılıyor. CRA-201 için bu değer 2.500 ft; CRA-501 için ise 5.000 ft.

Ürün ailesinin tüm üyelerinin ortak teknik özellikleri, aşağıdaki gibi; farklı özellikleri ise Tablo 1’deki gibi sıralanıyor:

 • Kapsamlı Birim İçi Test (BIT) yetenekleri
 • Düşük Algılanma Olasılığı (LPI)
 • Geniş frekans bandı
 • Düşük çıkış gücü
 • İrtifaya göre otomatik ayarlanan güç kontrol mekanizması
 • MIL-STD-810F uyumlu çevre koşulları dayanımı
 • MIL-STD-461E uyumlu EMI/EMC

 

 

Meteksan Savunma, bu ürün ailesini, mevcut durumda, insansız hava araçları ve füzeler gibi insansız platformlarda kullanıma yönelik olarak pazara sunmuş durumda. İnsanlı platformlarda kullanım için ise bu ürünlerin, ek bir sertifikasyon sürecinden geçmeleri gerekecek. Ürünler, yazılım içermediği için, bu sertifikasyon, donanıma yönelik olacak. Meteksan Savunma, sertifikasyona yönelik tüm hazırlıklarını tamamlamış olsa da bu aşama için sertifikasyon sürecinin finansmanının da bütçelendirileceği, yeni projelerin başlamasını bekliyor.

Meteksan Savunma Geleceğe Bakıyor

Hâlihazırda aktif bir radar altimetre üretim hattına sahip olan Meteksan Savunma’nın bu ürünleri, çok kısa bir sürede teslim edilebilecek şekilde rafta hazır bulunma özelliğine sahip.Firma, radar altimetreler konusunda, bir yandan da geleceğe bakıyor. Ürün ailesinin çeşitlenmesi ve teknik gelişimi ile ilgili olarak gündemde olan konular şunlar:

 • Farklı platformlar gündeme geldiğinde, daha yüksek hızlarda görev yapabilecek altimetreler konusunda çalışmalar yapılıyor. Mevcut tasarımın teknolojik altyapısı, bunun için hazır.
 • Benzer şekilde, farklı platformlar için, daha küçük hacme ve daha düşük ağırlığa sahip çözümler de geliştirilebilir.

Meteksan Savunma’nın, radar altimetre alanında kendisine belirlediği yol haritası ise şöyle:

 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları, birinci öncelik olmaya devam ediyor. Hedef, Türkiye’de geliştirilecek ve üretilecek tüm yeni insansız platformlarda, Meteksan Savunma’nın radar altimetrelerinin kullanılması. Mevcut platformların ise modernizasyon ya da yerlileştirme ihtiyaçlarının ortaya çıkması durumunda, Meteksan Savunma yine göreve hazır.
 • İnsanlı sistemlerde kullanım için sertifikasyon, yol haritasındaki bir diğer hedef. Milli Muharip Uçak’a radar altimetre sağlamak da Meteksan Savunma’nın hedefleri arasında yer alıyor. Firma yetkilileri, Milli Muharip Uçak için; çok daha yüksek irtifada veri üretme, çok hızlı güncelleme yapma, çoklu anten ve benzeri özelliklere sahip yeni bir radar altimetre geliştirmek için hazır olduklarını vurguluyorlar.Firmanın radar altimetre ürün ailesi, 5.000 ft’e kadar veri üretebilen bir modele sahip. MMU için gereksinim ise 35.000 ft. Meteksan Savunma, böyle bir radar altimetrenin mimari tasarımını, şimdiden tamamlamış durumda.
 • Sivil sertifikasyon çalışmalarının tamamlanması ile Meteksan Savunma’nın önüne, sivil havacılık alanında fırsatlar da çıkacak.
 • Meteksan Savunma, bir yandan da çözümlerini, uluslararası pazarlarda tanıtıyor. Özellikle insansız hava aracı ve füze üreticileri ile bir araya gelen firma, yeni iş birliği fırsatlarını kovalıyor.

 1,052 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.