Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma’nın Retinar PTR Radarı, İkinci İhracat Başarısını Yakaladı

Meteksan Savunma’nın Retinar PTR Radarı, İkinci İhracat Başarısını Yakaladı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Meteksan Savunma’nın Retinar PTR çevre gözetleme radarı, bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan havalimanının, çevre güvenlik sistemi olarak seçildi.

Havalimanında bulunan teleskopik mastlar üzerine entegre edilecek olan Retinar PTR, havalimanı çevresinde tehdit unsuru oluşturabilecek; insan, hayvan ve araçların tespit edilmesi maksadıyla kullanılacak. Tüm ürün teslimatları ve entegrasyon çalışmalarının, 2018 yılı içerisinde tamamlanarak, sistemlerin yıl sonundan önce faal hale geçmesi planlanıyor.

Sınır ve kritik tesislerin güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak geliştirilen Retinar PTR, mikro doppler analizi yaparak, tespit edilen hedefleri; araç, insan veya hayvan olarak sınıflandırabiliyor. Sistem; yürüyüş halindeki insanları 4 km; küçük araçları 8 km ve büyük araçları da 10 km mesafeden tespit edebiliyor.

Retinar PTR, 2014 yılında, Retinar ürün ailesinin ilk üyesi olarak lanse edildi. Meteksan Savunma, bu ürün ailesini, Türk ve dünya pazarlarındaki ihtiyaçları öngörerek, kendi kaynakları ile geliştirdi. İzleyen dönemde, Meteksan Savunma, Retinar OPUS ve Retinar PTR-X gibi türev ürünlerle aileyi geliştirdi.

Retinar PTR, ilk ihracat başarısını ise geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yakalamıştı. Ürün, bu yıl içerisinde de Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girerek, kullanılmaya başlanmıştı.

Retinar ürün ailesi ile ilgili detaylı bilgilere, Meteksan Savunma’nın, Retinar’a özel olarak hazırladığı, www.retinar.com.tr İnternet adresinden erişilebilir.

 1,320 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.