Ana Sayfa Haberler Meteksan Savunma’nın YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM’lerinde Görev Yapacak

Meteksan Savunma’nın YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM’lerinde Görev Yapacak

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi’ni, 31 Temmuz’da imzaladı.

Meteksan Savunma tarafından, 1 Ağustos’ta yayınlanan basın bültenine göre, MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen ADA sınıfı korvetlerin sonarı olarak başarıyla görev yapan YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin, içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçalar milli olarak tasarlanıyor ve yerli olarak üretiliyor. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, böylece Türk Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterinde yer alacak.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılıyor ve Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biri olarak yer alıyor. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında yerini aldı.

MİLGEM Korveti’nin, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girmesi, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile kararlaştırılmıştı.

 1,222 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.