Ana Sayfa Arşiv Meteksan Savunmanın YAKAMOS’u, İ Sınıfı Fırkateynler İçin de Göreve Hazır

Meteksan Savunmanın YAKAMOS’u, İ Sınıfı Fırkateynler İçin de Göreve Hazır

Sadece Türk denizlerinde değil; Adriyatik’te, Kızıldeniz’de, Umman Denizi’nde, Atlas Okyanusu’nda, Hint Okyanusu’nda görev yaptı; gerçek ortamlarda defalarca test edildi.

Sonar alanında sadece teknolojinin yetmediğini; tecrübenin de şart olduğunu ortaya koyan Meteksan Savunma tarafından, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının desteği ve yönlendirmesiyle geliştirildi, üretildi.

Meteksan Savunma, Milli Gemi MİLGEM Projesi kapsamında, Ada Sınıfı korvetlerde başarıyla görev yapan YAKAMOS sonarının yenilenmiş versiyonunu, İ Sınıfı Fırkateynler için de hazır hale getirdi.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, bu alandaki çalışmalarının arkasında, 10 yılı aşkın deneyim, yetişmiş mühendis gücü ve büyük bir altyapı olduğunu söyledi.

Sualtı akustiğinde, malzemeden sisteme kadar, çok derin bir uzmanlığa sahip olduklarının altını çizen Alparslan, “bu alandaki tüm varlığımızı ve birikimimizi, Türkiye’nin kritik ve stratejik bir yatırımı olarak görüyoruz. Bu yatırımın, kendisini geri ödeyeceği projelerden biri de hiç kuşkusuz, MİLGEM’in devamı olan İ-Sınıfı fırkateynler olacak” dedi.

Selçuk Alparslan şöyle devam etti:

Tüm MİLGEM gemilerinin YAKAMOS sonar ailesi ile donatılması; eğitim, lojistik ve gelecekte gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmalarının tüm filoya uygulanabilmesi gibi bir dizi konuda avantajları da beraberinde getirecek.

YAKAMOS, hâlihazırda, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-511 TCG Heybeliada, F-512 TCG Büyükada ve F-513 TCG Burgazada korvetinde, operasyonel olarak görev yapıyor.

Gemilerin diğer alt sistemleri gibi YAKAMOS da güvenilirliğini ve etkinliğini, defalarca ispat etti.

Sonarlar, Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Mayın Harbi (MKT) maksatlı suüstü gemileri, denizaltılar, sualtı silahları, insanlı/insansız sualtı araçları ve sualtı erken uyarı ağ sistemleri gibi, oldukça sınırlı platformlarda kullanılıyor.

Sualtı akustiği ve dolayısıyla sonarlar, özel ve derinlemesine uzmanlık gerektiren bir alan.

Böyle özel bir alanda teknolojinin yerini dolduramadığı husus, saha tecrübesi.

YAKAMOS üzerinde oluşan tecrübe de Türkiye için, teknoloji ile doldurulamayacak, son derece önemli bir değer.

Meteksan Savunma, 2009 yılında Savunma Sanayii Başkanlığınca, Türkiye’nin sualtı akustiği mükemmeliyet merkezi yaklaşımıyla görevlendirildi.

Firmanın bu alandaki altyapı yatırımları, insan kaynağı, teknolojiye hâkimiyeti, saha tecrübesi ve iş birlikleri, aslında tamamen Türkiye’nin birikimini temsil ediyor.

Meteksan Genel Müdürü Selçuk Alparslan, sualtı akustiği alanında gösterdikleri faaliyetin Türkiye açısından önemini, şu sözlerle anlattı:

“Sualtı akustiği alanında, neredeyse Meteksan Savunmanın kurulduğu yıllardan itibaren faaliyet gösteriyoruz. Adım adım, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.) ile birlikte çalışarak ilerledik. ARMERKOM (Dz.K.K. Araştırma Merkezi Komutanlığı) üzerinden yapılan teknoloji transferi ile elektronik sistemler ve algoritmalar dâhil, sonar sisteminin tümünü kapsayan bilgi birikimine sahip olduk. MİLGEM projesinin 3’üncü ve 4’üncü gemilerinde, bu birikimin üzerine koyduğumuz iyileştirmeler ve geliştirmeler ile devraldığımız sancağı ilerilere taşıdık. Bu iyileştirme ve geliştirmeleri, projenin ilk 2 gemisine de yansıttık. Yenilediğimiz ve tecrübelerimiz ışığında daha da geliştirdiğimiz YAKAMOS ile İ-Sınıfı fırkateynlerin sonarları için de göreve hazırız. Meteksan Savunma bugün, sualtı akustiği alanında dünya ile rekabet edebilecek bir noktaya geldi. Hedefimiz, önümüzdeki 10 yıllık süreçte, dünya çapında bir sonar firması olmak. Bu hedefe ulaşabilmek için, SSB, Dz.K.K. ve tersanelerimizin büyük desteğini arkamızda görmek istiyoruz ve göreceğimizden eminiz.”

Deniz Kuvvetlerinden alınan geri bildirimler, kullanıcının, YAKAMOS’un performansından çok memnun olduğu yönünde.

Sualtı akustiğinin kendine has özelikleri, yetkin bir sonar sisteminin, ancak uzun vadeli bir çalışma ile ortaya çıkarılabilmesine imkân tanıyor.

Benzer görevleri yapacak, kendini sahada ispat etmemiş bir sonarın, başka bir ekip tarafından yeniden geliştirilmesi de yılları kapsayacak bir süreç.

Geliştirme çalışmaları, operasyonel gemilerle, dünya denizlerinde denemeler ve milyonlarca dolarlık ek bir yatırım gerektiriyor.

Sürekli güncellenen YAKAMOS’un, farklı sürümleri ile farklı sınıf gemilerde görev yapması; eğitim, lojistik ve gelecekte gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmalarının tüm filoya uygulanabilirliği gibi bir dizi konuda avantajlar getiriyor.

Maliyetler de önemli ölçüde azalıyor.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan, SSB tarafından sualtı akustiği alanında mükemmeliyet merkezi olarak görevlendirilmelerinin, ekosistem konusunda kendilerine sorumluluklar getirdiğinin bilincinde olduklarını belirterek, “Bizce, ülkemizde sualtı akustiği alanında değer yaratan; üniversite, araştırma kurumu, özel sektör ve Dz.K.K. dâhil tüm kurum ve kuruluşlar, tek bir çatı altında koordine edilmeli ve var olan pastanın içinde, kendilerine bir yer bulmalı. Bunlar, Türkiye’nin sonar şirketi olan Meteksan Savunmanın ekosistemini oluşturmalı” dedi.

Alparslan, şöyle devam etti:

Böylece, yurt içinde rekabet etmek yerine birbirimize değer katabilir ve yurt dışındaki 200 milyon dolarlık ihracat hedefine koşabiliriz. Eğer bugün bu ortak akıl ile birleşemezsek, ileride, sürdürülebilirlik baskısı, bizleri er ya da geç yine bu noktaya getirecek ama bugünkünden daha zor bir süreç olacak. Bu yüzden, doğru olanın, yurt dışında rekabet; yurt içinde ise sinerji olduğuna inanıyorum.”

Dünyada, sualtı akustiği konusunda iddialı ülkelerin, sadece tek sonar firmaları olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Sektör ile ilgili raporlara bakıldığında, dünya sonar pazarının, 4 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bu rakam; sivil, bilimsel ve askeri satışların tamamını temsil ediyor.

Türkiye sonar pazarı ise dünya pazarının yaklaşık %1 ila %2’si civarında.

Dünya ölçeğinde rekabetçi bir sonar şirketi olmak için, yıllık en az 200 milyon dolarlık ciro gerçekleştirmek gerekiyor.

 1,137 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.