Ana Sayfa Haberler MGK’da Terörle Mücadelede Kararlılık Vurgusu Yapıldı

MGK’da Terörle Mücadelede Kararlılık Vurgusu Yapıldı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Mart ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, 24 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla, toplantıda alınan kararları yayımladı.

Toplantıda şu kararlar alındı:

“1. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamlı şekilde görüşülmüştür.

Bu çerçevede; millî güvenliğimize yönelen iç ve dış tehditler ile terör ve teröristle mücadele çalışmaları değerlendirilmiş, paralel devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirlerin uygulanması üzerinde durulmuştur.

Tüm terör tehditleri bertaraf edilene kadar, azim ve kararlılıkla sürdürülecek olan mücadelede, mevcut ve alınması gereken ilave tedbirler ayrıntılı olarak müzakere edilmiştir.

Milletimizin temel değerlerine ve birlikte yaşama arzusuna karşı ortak eylem kararı alan terör örgütlerine yönelik mücadelede görev alan güvenlik güçlerimizin gayretleri takdirle karşılanmış; terör mağduru yaralılarımıza acil şifa dilenmiş, şehitlerimiz rahmetle anılmıştır.

  1. Bölücü terör örgütünce tahrip edilen yerleşim yerlerinin en kısa sürede yeniden imar edilmesi ve mağduriyetlerin giderilmesi için gereken tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edilmiştir.
  2. Ankara, İstanbul ve son olarak Brüksel’de yaşanan terör eylemlerinde farklı gayelerle de olsa, aynı yöntemlerin kullanılmasının; terörün din, dil, ırk, mekân ve devlet ayrımı yapmaksızın tehdit oluşturduğu, terörün özgürlük ve hak mücadelesi olmadığı konusunda uluslararası kamuoyunda ortak görüş ve işbirliğine varılmasının, hayati önemi haiz olduğu vurgulanmıştır.
  3. Suriye müzakerelerinde terörist grupların dikkate alınmaması gerektiği ve meşruiyeti olmayan yapıların tek taraflı tasarruflarının hiçbir geçerliliğinin olamayacağı yönündeki kararlılığımızın altı çizilmiştir.

Ayrıca, mülteci ve göç meselesinin Suriye içinde çözüme kavuşturulması maksadıyla ülkemizce gündeme getirilen, Avrupa Birliği’nin de siyasi desteğini haiz önerilerin bir an önce hayata geçirilmesinin önemi üzerinde durulmuştur.

  1. NATO’nun, Ege Denizi’nde insan kaçakçılığının engellenmesine yönelik Türkiye tarafından alınan tedbirlere verdiği destek memnuniyetle karşılanmıştır.
  2. Rusya’nın Suriye’deki rejimle birlikte yürüttüğü askerî ve siyasi faaliyetler sonucu ortaya çıkan durum müzakere edilmiş; bölgede istikrarın tesisi için, birleşmiş milletler ve uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesinin önemi üzerinde durulmuştur.

Türkiye’nin, çözüm için ısrarla önerdiği terörden arındırılmış güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge uygulamasının hayata geçirilmesinin ne kadar haklı ve önemli bir teklif olduğunun, sorunun çözümünde oynayacağı rolün, yaşanan hadiseler neticesinde bir kez daha anlaşıldığı ifade edilmiştir.

  1. Irak’ta, özellikle DEAŞ’a karşı mücadelede ve Musul’un DEAŞ’tan kurtarılmasına ilişkin operasyonun hazırlıklarında meydana gelen gelişmeler değerlendirilmiştir.

Ayrıca, DEAŞ’ın Tuzhurmatu’ya kimyasal başlık taşıyan füzelerle düzenlediği son saldırıda yaralanan ve bir kısmı tedavi için ülkemize getirilen Türkmenlerin durumu, Türkmen toplumuna sağlamakta olduğumuz insani yardımlar kapsamında ele alınmıştır.

  1. Libya ve Yemen’de istikrarın tesisine yönelik mevcut durum ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki gelişmeler ve bu bölgeyle ilişkilerimiz görüşülmüştür.”

 1,407 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.