Ana Sayfa Haberler Mikro Uydu Fırlatma Sistemi, Roketsan İmzasını Taşıyacak

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi, Roketsan İmzasını Taşıyacak

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın ilk bölümünde, Roketsan ile ilgili olarak, firmanın fuarda ilk kez sergilediği; ALKA Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi ve ATMACA Güdümlü Mermisi ile CİDA Füzesi ve lançerine ilişkin haberlere yer vermiştik. Bu bölümde ise Mikro Uydu Fırlatma Sistemi (MUFS) ile TANOK ve YATAĞAN® füzeleri ile ilgili haberlerle devam ediyoruz.

 

Mikro Uydu Fırlatma Sistemi

Roketsan, MUFS’a yönelik çalışmalarını, ilk kez IDEF 2019’da sergiledi. Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması amacıyla geliştirilecek MUFS, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan arasında, 2018 yılında imzalanan sözleşme kapsamında, Roketsan tarafından geliştirilecek. MUFS Geliştirme Projesi tamamlandığında, 100 kilogram ve altındaki ağırlığa sahip mikro uyduların, irtifası en az 400 kilometre olan alçak dünya yörüngesine yerleştirilebilmesi kabiliyeti kazanılacak. Roketsan, proje ile Mikro Uydu Fırlatma Aracı’nın geliştirilmesinin yanı sıra test ve üretim tesisleri ile fırlatma üssünün kurulumunu da gerçekleştirecek.

Roketsan, uydu fırlatma sistemi geliştirilmesi kapsamındaki çalışmalarını, 2007 yılından beri sürdürüyor. 2008 yılında kurulan Uydu Fırlatma Sistemleri Tasarım Birimi, Türkiye’de, uydu fırlatma sistemleri ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için savunma alanında faaliyet gösteren şirketler bünyesinde oluşturulan ilk yapılanma olarak öne çıkıyor. MUFS öncesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda bir Uydu Fırlatma Sistemi’nin (UFS) geliştirilmesi amacıyla SSB ile Roketsan arasında imzalanan sözleşme ile 2013 yılında başlatılan UFS Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) ise 2014’te tamamlanmıştı. Roketsan’ın uzay ile ilgili faaliyetleri, 2015 yılında kurulan İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı altında teşkil edilen Uzay Sistemleri Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

 

TANOK

 

Tanklar Artık TANOK Güdümlü Füzesi ile Vuracak

Roketsan, füze ve güdüm teknolojilerindeki bilgi ve tecrübesini, TANOK ile tank mühimmatına da taşıdı. İlk defa IDEF 2019’da sergilenen 120 mm Lazer Güdümlü Füze TANOK, tanklar ve diğer yüksek kalibre namlulu silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatlarına alternatif olacak, yenilikçi bir seçenek olarak geliştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan TANOK, düşük ağırlığı ve kullanıcıya zarar vermeyen fırlatma motoru sayesinde portatif olarak kullanılabilme veya kara araçlarından atılabilme kabiliyetine sahip.

Modern muharebe sahasının ihtiyaçlarına; yüksek etkinlik, hassasiyet ve maliyet etkin bir çözüm sunmak üzere geliştirilen TANOK, mevcut tanklar tarafından kullanılmaya uygun bir mühimmat. Yarı aktif lazer güdüm özelliği ile sadece duran hedeflere değil hareketli hedeflere karşı da yüksek vuruş performansı sergileyen füze, direkt ve üstten vuruş modları ile farklı menzillerdeki hedeflere karşı etkili olabiliyor. Tandem zırh delici harp başlığına sahip olan TANOK füzesi, modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere ve koruganlara karşı etkin bir çözüm olarak öne çıkıyor.

 

 

YATAĞAN®

Bombaatardan Ateşlenen 40 mm Çapında Güdümlü Füze: YATAĞAN®

Roketsan, füze ürün ailesinin en yeni üyelerinden biri olan YATAĞAN® Füze Sistemi’ni de ilk kez fuarda tanıttı. Tek piyade tarafından mevcut bombaatar silahları ile kullanılabilecek şekilde tasarlanan YATAĞAN® Füze Sistemi, meskûn mahal muharebelerine; hassasiyet, menzil ve hedefe yönelmiş tahrip gücü getiriyor. YATAĞAN® Füze Sistemi, hafifliği ve hassasiyeti ile insansız kara/deniz ve mini insansız hava araçlarının da silahı olabilecek.

Günümüz meskûn mahal harp ortamında görev yapmak zorunda kalan silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri; keskin nişancılar, toplu hedefler ve çatışma bölgesine intikal eden takviye unsurlar gibi tehditlere karşı karşıya kalıyor. Bu tehditlerin hızlı ve etkin bir şekilde ateş altına alınması, genellikle tek er tarafından rahatlıkla kullanılabilen bombaatar silahları ile sağlanıyor. Diğer yandan, bu silahlardan ateşlenen mühimmatın güdümsüz olması, ortaya çıkan yeni tehditlere göre menzillerinin kısa kalması, mesafe arttıkça hedef bölgede yüksek saçılım göstermeleri ve bu nedenle istenmeyen harici hasarlar oluşturmaları, önemli dezavantajlar olarak ortaya çıkıyor.

YATAĞAN®’la birlikte kullanılan lazer işaretleyici

YATAĞAN® Füze Sistemi ise Roketsan tarafından, tüm bu dezavantajları ortadan kaldıracak, yeni ve etkin bir çözüm olarak geliştirildi. Roketsan, yaptığı çalışmalar sonucunda; mevcut ve yeni nesil 40 mm bombaatar silahlar kullanılarak atılabilen; mevcut bombaatar mühimmatının sahip olduğu yaklaşık 400 metrelik azami menzilin çok daha ötesinde etkili menzile sahip; keskin nişancı, toplu hedef ve benzeri tehditlere karşı doğrudan, tek seferde ve yüksek hassasiyet ile ulaşacak güdümlü minyatür füze sistemi YATAĞAN®’ı ortaya koydu.

4 adet YATAĞAN® füzesi, kendi özel çantasında kolaylıkla taşınabiliyor.

Yaklaşık 1 kg ağırlığı ile tek er tarafından kullanılan mevcut bombaatar silahlarının yanı sıra insansız kara, deniz ve hava araçları üzerinden de atılabilen YATAĞAN® Füze Sistemi, yarı aktif lazer arayıcı başlığı ile azami 1 metrelik CEP mertebesinde vuruş hassasiyeti sunuyor. 1.000 metrenin üzerinde bir menzile ulaşabilen etkili bir silah sistemi olarak öne çıkan YATAĞAN®, bir lazer işaretleyici kullanılarak işaretlenen hedefe minyatür arayıcı başlığı ve minyatür kanat tahrik sistemi sayesinde yönleniyor. YATAĞAN®’ın ihtiyaç duyduğu hedef işaretleme işleminin, kullanıcının isteğine bağlı olarak; kullanıcının kendisi, bir yardımcı personel, mini insansız hava aracı (İHA) ve insansız kara/deniz araçları (İKA/İDA’lar) üzerine yerleştirilmiş lazer işaretleyiciler ile yapılması yeterli.

Düşük faydalı yük kapasitesi olan İHA ve İKA/İDA’lara kolaylıkla entegre edilebilen ve bu araçları muharip birer unsur haline getirebilen YATAĞAN® Füze Sistemi, hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, olası keskin nişancı mevzileri gibi korunaklı olmayan hedeflere ve fırsat hedeflerine karşı etkili olabiliyor. Kullanıcıya sunduğu farklı harp başlığı seçenekleri ile YATAĞAN®’ın farklı hedef tiplerine karşı etkinliği de artırılabiliyor.

Roketsan, YATAĞAN® Füze Sistemi’ni geliştirme çalışmalarını en kısa sürede tamamlamayı ve oyun değiştirici özelliklere sahip füze sistemi ile güvenlik güçlerinin, meskûn mahal harp ortamındaki üstünlüğünü daha da artırmayı hedefliyor.

 

IDEF Özel Dosyası’nın bir sonraki bölümünde, Tek Er Tarafından Kullanılan Kısa Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı KARAOK ve Roketsan’ın fuarda imzaladığı iş birliği anlaşmalarına yönelik haberlere yer vereceğiz.

 1,592 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.