Ana Sayfa Haberler MİLGEM, ANADOLU ve ORUÇ REİS… Teknopark İstanbul, Türk Denizciliğini Güçlendiriyor!

MİLGEM, ANADOLU ve ORUÇ REİS… Teknopark İstanbul, Türk Denizciliğini Güçlendiriyor!

Teknopark İstanbul, denizcilik alanında pek çok başarılı projeye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin ilk denizcilik kümelenmesine de ev sahipliği yapan merkezde; MİLGEM, Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU gibi kritik projeler hayata geçiriliyor. Teknopark İstanbul ayrıca; Akdeniz’de sismik araştırma faaliyetlerini yürüten ORUÇ REİS’in de geliştirildiği merkez olarak öne çıkıyor.

Tasarımı %100 yerli olan ve tamamen Türk mühendislerden oluşan SEFT Gemi Tasarım ekibi tarafından gerçekleştirilen ORUÇ REİS’in inşasında ihtiyaç duyulan malzeme, ekipman ve hizmetlerin büyük bölümü yurt içinden temin edildi. Dünyanın Sismik, Hidrografik, Oşinografik Araştırma konseptlerini bir arada barındıran ilk gemisi olarak da tarihe geçen ORUÇ REİS; Türkiye’nin 2B/3B Sismik Araştırma özelliğine sahip ilk gemisi ve Türkiye’de 3.000 metre derinlikte ROV Sörvey kabiliyetine sahip ilk bilimsel araştırma gemisi gibi unvanlara da sahip.

Özel sektör kuruluşları veya üniversiteler ORUÇ REİS’in sismik araştırma imkânlarından; denizel alanlarda yürütülmesi planlanan liman, marina, ve deşarj hatlarının zemin etütlerinde; nükleer santral yer seçimi ve risk tespitinde; deniz altı karayolu ve demiryolu geçişleri zemin etütlerinde; köprülü deniz geçişleri zemin etütlerinde mühendislik veya araştırma amaçlı projeler için gerek duyulan deniz etütlerinde yararlanabilecek. Ayrıca ORUÇ REİS’in bu imkânları kullanılarak; denizlerdeki batık şehirler, gemiler vb. antik kalıntıların belirlenmesine yönelik arkeojeoloji/arkeojeofizik yöntemlere dayalı deniz araştırma projeleri yürütülebilecek.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu

Savunma sanayi alanında yerlilik oranlarının %70’leri aştığını vurgulayan Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, ORUÇ REİS’in geliştirildiği merkez olarak büyük bir gurur duyduklarını ifade etti. Teknopark İstanbul tarafından 4 Eylül’de paylaşılan basın bülteninde, Topçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknopark İstanbul olarak Türk savunma sanayisinin Ar-Ge ve inovasyon merkezi olmaktan her zaman gurur duyduk. Bu noktada odak alanlarımızdan biri de denizcilikti. Nitekim Türkiye’nin ilk denizcilik kümelenmesine de ev sahipliği yapıyoruz. Son zamanlarda ise ORUÇ REİS’i geliştiren SEFT Denizcilik şirketimizin başarıları bizi gururlandırıyor. Teknopark İstanbul olarak savunma sanayisinin tüm alanlarında dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak projelere ev sahipliği yapmayı sürdüreceğiz. Şu an teknoparkımızda denizcilik alanında ilerleyen dönemlerde büyük heyecan yaratacak yerli ve milli birçok denizcilik projesi yürütülüyor. Büyük bir heyecanla söyleyebilirim ki Teknopark İstanbul olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği yeni sondaj gemileri ve uçak gemisinin geliştirilmesi noktasında önemli bir potansiyele sahibiz. Eminiz ki şirketlerimiz bu konularda önemli çalışmalara imza atacaklar. Biz Teknopark İstanbul olarak ülkemizin milli teknoloji kapasitesini artıran, kritik teknoloji alanlarında dışa bağımlığımızı ortadan kaldırmak için çalışmalar yapan şirketlerimizi yakından desteklemeye devam edeceğiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.