Ana Sayfa Haberler MİLGEM İçin Özel Sektör Devrede: İ Sınıfı 6. 7. ve 8. Fırkateynlerin İnşası İçin İmzalar Atıldı

MİLGEM İçin Özel Sektör Devrede: İ Sınıfı 6. 7. ve 8. Fırkateynlerin İnşası İçin İmzalar Atıldı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yürütülen MİLGEM projesi kapsamında, İSTİF sınıfı 3 yeni fırkateynin inşası için imzalar, 6 Nisan’da atıldı. SSB’de düzenlenen imza törenine; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı ve TAİS Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Demir Koloğlu ile sektör temsilcileri katıldı. STM-TAİS iş ortaklığı tarafından yürütülecek projede; Anadolu, Sedef, ve Sefine tersanelerinin, eş zamanlı olarak birer adet İ sınıfı fırkateyni, 36 ayda inşa etmesi hedefleniyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Millî olarak geliştirilmiş çok sayıda platform ve savaş sistemlerine sahip gemilerimizin ileri teknoloji kritik sistemlerin ülkemizce geliştirilmesi sayesinde bu alanda yerlilik oranımız yüzde 75’lere ulaştı. Tüm sensör ve silah sistemini milli olarak geliştirdiğimiz İSTİF Sınıfı Fırkateynlerimizi de artık milli hava savunma kabiliyetleri ile donatacağız. Yerlileştirme gayretlerimiz bununla da sınırlı kalmayacak. Örnek olarak Baş Top, Helikopter Yakalama Sistemi, Ana Tahrik Sisteminin muhtelif bileşenleri gibi birçok alanda gayretlerimizi sürdüreceğiz. 3 ayrı tersanede aynı anda inşasına başlayıp 36 ayda tamamlayacağımız fırkateynlerimizin inşasında görev alacak bütün firmalara başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Tam Bağımsız Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız. Ülkemiz ve Başkanlığımız özelinde gizliden ya da açıktan uygulanan her türlü kısıtlamamanın bizi daha da güçlendireceğine ve yerlilik oranlarımızın daha üste seviyelere taşınacağına olan inancımın sonsuz olduğunu ifade etmek isterim.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.