Ana Sayfa Arşiv MİLGEM, Öncü Rolünü Pakistan’da da Sürdürecek

MİLGEM, Öncü Rolünü Pakistan’da da Sürdürecek

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Gerek korvet sınıfına getirdiği solukla gerekse Türkiye’nin askeri denizcilik sanayinin gelişimine sağladığı katkı ile bir gemi sınıfının çok ötesine geçen MİLGEM, benzer görevleri, Pakistan için de üstlenecek. 4 adet MİLGEM korvetinin, teknoloji transferi ve ortak üretimi de kapsayacak şekilde satışını konu alan sözleşme, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında, 5 Temmuz’da, İslamabad’da imzalandı. MİLGEM sınıfı korvetler ile caydırıcılığını arttıracak olan Pakistan, 2 gemiyi Karaçi Tersanesi’nde inşa edip son geminin tasarımında rol alarak, kendi askeri denizcilik sanayini de geliştirecek.

 

MİLGEM sınıfı korvetler; TCG HEYBELİADA (F-511)’nın 27 Eylül 2011’de; TCG BÜYÜKADA (F-512)’nın da 27 Eylül 2013’te hizmete girmesi ile hem Türkiye’nin çevre denizlerinde hem de çeşitli görevler kapsamında, dünya denizlerinde bayrak göstermeye başladılar. Gemiler, ortaya koydukları performansın bilinirliğinin ve görünürlüklerinin artması ile birlikte, giderek daha fazla ülkenin ilgisini çekti. Bu ülkelerden biri olan Pakistan ile Türkiye arasındaki sıcak ilişkiler, MİLGEM’i sipariş eden ilk ülkenin Pakistan olması ile sonuçlandı.

Pakistan’ın MİLGEM siparişinin yakın olduğunun habercilerinden biri, IDEF 2017 sırasında, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Pakistan Savunma Üretim Bakan Müsteşarı Syed Muhammad Owais arasında imzalanan, MİLGEM Niyet Beyanı olmuştu. Sonrasında ilerleyen görüşmeler, meyvesini, 5 Temmuz’da imzalanan sözleşme ile verdi.

4 adet MİLGEM korvetinin, teknoloji transferi ve ortak üretimi de kapsayacak şekilde satışını konu alan sözleşme, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında, 5 Temmuz’da, İslamabad’da imzalandı.

 

4 Gemi, 2 Tersane ve Özgün Tasarım

Türkiye ile Pakistan arasında imzalanan sözleşmenin ana hatları, şöyle sıralanıyor:

  • İlk 2 gemi, İstanbul Tersanesi’nde inşa edilerek Pakistan’a teslim edilecek.
  • Son 2 gemi, Karaçi Tersanesi’nde inşa edilecek.
  • Son gemi, Pakistan’ın Maritime Technologies Complex (MTC) kurumunun da katılımıyla ortak olarak tasarlanacak.
  • Sözleşme, Pakistan’a, teknoloji ve fikri mülkiyet haklarının transfer edilmesini de kapsıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamalarda, şu ifadeler yer aldı: “3’üncü ve 4’üncü gemilerin Karaçi Tersanesi’nde inşa edilmesi, tersanenin endüstriyel üretim konusundaki yeteneklerini ve gelecekteki gemi inşa potansiyelini arttırmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni iş imkânları yaratarak ve yüksek nitelikli personel yetiştirerek ulusal ekonomiye katkı sağlayacak… MİLGEM’ler, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin muharebe yeteneklerini önemli ölçüde arttıracak ve bölgedeki deniz güvenliği operasyonlarının etkin şekilde yerine getirilmesine yardımcı olacak. MİLGEM sınıfı gemiler, kabiliyetli ve etkin platformlar ve modern donanmalardaki muadili gemilerden geri kalan hiçbir yanları yok. Gemiler, gelişmiş görünmezlik özelliklerine; özgün füze sistemi dâhil 5’inci nesil silah ve sensörlere sahip olacak. Böylece, deniz harbinin tüm çeşitlerinde görev alabilecekler.”

5 Temmuz’da, atılan imzalarla ilgili açıklama yapan ve o tarihte Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Nurettin Canikli de şunları söyledi: “Bu projede birçok ülke ile yarıştık. Hem kalite hem fiyatta son derece iyi bir teklif verdik… Bu, savunma alanında, Türkiye’nin tek seferde yaptığı en yükse ihracattır. Milyar dolarlık bir projedir.”

Projede, bu açıklamaların ötesinde bir ayrıntı, henüz kamuoyu ile paylaşılmadı. Projenin takvimi, sözleşmenin toplam bedeli, gemilerin silah ve sensör konfigürasyonu gibi ayrıntılar belli oldukça, okuyucularımızla paylaşmayı sürdüreceğiz.

 

Köklü İş Birliği

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin MİLGEM’i seçmesi, iki ülkenin, askeri denizcilik alanındaki iş birliğinin son halkasını oluşturuyor. Resmi ilişkiler, gemilerin liman ziyaretleri, tatbikat ve eğitimlerin yanı sıra:

  • Pakistan’ın envanterinde, 2 adet YONCA ONUK MRTP 15 ve 2 adet YONCA ONUK MRTP 33 bot bulunuyor.
  • Pakistan Deniz Kuvvetleri Denizde İkmal Gemisi projesi, STM ana yükleniciliğinde, takvimine uygun olarak devam ediyor. Gemi, ilk seyrini, 31 Mart’ta, başarıyla gerçekleştirdi. Geminin Karaçi Tersanesi’nde inşa süreci, tersanenin, MİLGEM gibi modern gemileri inşa edecek kabiliyetler kazanmasına önemli katkılar sağladı.
  • Pakistan Deniz Kuvvetlerinin AGOSTA 90B sınıfı denizaltıları, STM ana yükleniciliğinde modernize ediliyor. Proje modeli uyarınca, ilk denizaltı için çalışmalara başlayan STM; ikinci denizaltının modernizasyonu ile ilgili siparişi de Şubat ayında aldı. İlk denizaltı, 2020 yılında teslim edilecek. Projede, başta ASELSAN ve HAVELSAN olmak üzere, diğer Türk firmalarının da önemli iş payları bulunuyor.

Her ne kadar resmi açıklamalarda yer almasa da özellikle çeşitli İnternet sitelerinde, MİLGEM’lerin, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin TARIQ sınıfı gemilerinin yerini alacağına dair değerlendirmeler yapılıyor. Fotoğrafta, TARIQ sınıfı PNS SHAH JAHAN (F-185), AMMAN 2017 tatbikatında görülüyor.

 

MİLGEM ile birlikte, daha çok sayıda Türk firmasının, alt sistem ve bileşen sağlayarak, bu iş birliğinin bir parçası hâline gelmesi bekleniyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri, MİLGEM’i yakından tanıyor. Son olarak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal’ın resmi davetlisi olarak, 10-14 Aralık 2017 tarihlerinde Türkiye’de bulunan Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi ve beraberindeki heyet, TCG HEYBELİADA (F-511)’da incelemelerde bulundu. TCG BÜYÜKADA (F-512) ise 2016 yılının Ekim ayında, Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

 2,112 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.