Ana Sayfa Özel Dosyalar9'uncu DSS MİLGEM Projesi, Kritik Kilometre Taşlarını Bir Arada Geride Bıraktı

MİLGEM Projesi, Kritik Kilometre Taşlarını Bir Arada Geride Bıraktı

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

ADA sınıfı korvetlerin dördüncü ve son gemisi TCG KINALIADA (F-514)’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Teslimi Töreni ile Pakistan MİLGEM Korvet Projesi Birinci Gemi Sac Kesme Töreni, 29 Eylül’de, İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirildi. Böylece, 29 Eylül; Türkiye’nin ilk özgün modern muharip gemi projesinin ilk aşamasının başarıyla tamamlandığı; ağ destekli savaş yönetim sistemi ADVENT’in envantere girdiği; Türkiye’nin modern muharip gemi ihracatında önemli bir adımın atıldığı tarih olarak kayıtlara geçti.

TCG KINALIADA, Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in ve ATMACA güdümlü mermisinin kullanıldığı ilk platform olacak.

 

Türk savunma ve havacılık sanayisinin kilometre taşı projelerinden biri olan MİLGEM projesinin güncel kurgusu; 4 adet ADA sınıfı korvetin ve 4 adet İ (İSTİF) sınıfı fırkateynin tedarik edilmesini kapsıyor. ADA sınıfı korvetlerin son gemisi olan TCG KINALIADA (F-514)’nın envanter girmesi ile birlikte, projenin bu aşaması başarıyla sona ermiş oldu. Artık gözler, inşası sürmekte olan ilk İ sınıfı fırkateyn İSTANBUL’a çevrildi.

Bununla beraber, TCG KINALIADA, aynı zamanda yeni başlangıçları da ifade ediyor. HAVELSAN ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENT, TCG KINALIADA ile hizmete girdi. Ayrıca Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA güdümlü mermileri de ilk olarak bu gemi ile kullanılmaya başlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Diğer yandan, ADA sınıfının inşa faaliyetleri, TCG KINALIADA ile sona ermiyor. 4 adet MİLGEM korvetinin, teknoloji transferi ve ortak üretimi de kapsayacak şekilde satışını konu alan sözleşme, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT A.Ş.) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında, 5 Temmuz 2018’de, İslamabad’da imzalanmıştı. Proje kurgusuna göre, ilk iki gemi, İstanbul Tersanesi’nde inşa edilerek Pakistan’a teslim edilecek. Bu kapsamda, TCG KINALIADA son kullanıcısına teslim edilirken Pakistan’ın ilk MİLGEM korvetinin ilk sac kesimi de gerçekleştirildi.

Kararlılık Vurgusu

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi’nin yanı sıra Türk ve Pakistan Silahlı Kuvvetlerinden ve sektörden birçok isim katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bugün dünyada savaş gemisini millî imkânlarıyla tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olduğuna dikkat çekti ve bu kapsamda inşa edilen TCG HEYBELİADA (F-511)’nın 2011’de, TCG BÜYÜKADA (F-512)’nın 2013’te, TCG BURGAZADA (F-513)’nın da 2016’da denize indirildiğini hatırlattı.

ADA sınıfı korvetlerin ilk gemisi, TCG HEYBELİADA (F-511) oldu.

 

MİLGEM projesinde yıllar içinde edinilen tecrübeyle yerlilik oranının yüzde 70 seviyesine yükseldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte ihtiyaç duyulan tasarım, araştırma, geliştirme, tedarik ve hizmet alım işleri, Savunma Sanayii Başkanlığımız tarafından yerli ve milli imkânlarla gerçekleştirildi. Gemimizin platform sistemleri ve dizayn sistemleri, STM; silah ve sensör sistemleri ASELSAN; savaş ve yönetim sistemi HAVELSAN tarafından sağlandı. Bu firmalarımızın altında 50’yi aşkın yerli firma, alt yüklenici olarak görev yaptı” şeklinde konuştu.

İ (İSTİF) sınıfı fırkateynin, IDEF 2019 sırasında sergilenen modeli.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİLGEM projesinin beşinci gemisi ve ADA sınıfı korvetlerin devamı niteliğindeki İ sınıfı fırkateynlerin ilkinin inşasına da Savunma Sanayii Başkanlığı ile STM arasındaki sözleşmenin imzalanmasıyla başlandığını duyurdu.

Hizmete giren korvetlerin, bugüne kadar çok sayıda milli ve uluslararası tatbikatta yer alarak kendilerine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok devletin ilgisini çeken bu korvetlerin, görevlerindeki başarılarıyla dünyadaki benzer sınıftaki gemiler arasında en üst sıralarda yer aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deniz Kuvvetlerimizi güçlendirmeye yönelik daha pek çok projemiz vardır. Ülkemiz ile dost ve kardeş devletlerin ihtiyaçlarını karşılayacak olan dizel-elektrikli denizaltı projesiyle ilgili çalışmalar da sürüyor. İzmir tersanesini, deniz kuvvetlerimize daha iyi hizmet verebilmesi için altyapı ve yüzer havuzlarla güçlendiriyoruz. Buradaki ilk yüzer havuzu, önümüzdeki kasım ayında hizmete alıyoruz” diye konuştu.

TCG KINALIADA (F-514)’nın envantere girmesi ile ADA sınıfı korvetlerin sayısı 4’e yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azaldığına vurgu yaparak, dışa bağımlılık oranının yüzde 80’lerden yüzde 30’lara düştüğünü, savunma sanayisindeki araştırma, geliştirme harcamalarının bir buçuk milyar dolara yaklaştığını açıkladı. Türkiye’de 700 ayrı savunma sanayi projesi yürütüldüğü bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje hacmi itibarıyla sektörde 60 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhale sürecindekilerle bu rakam 75 milyar dolara çıkacak. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giren beş firmamız bulunuyor. İnşallah bu sayı sürekli artacaktır. Hedefimiz, 2023 yılında savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırmaktır.” şeklinde konuştu. Türkiye’nin savunma sanayi alanında yürüttüğü çalışmaların sonuçlarını, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra dost ve kardeş ülkelerle de paylaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma ve havacılık ihracatının geçen yıl itibariyle yaklaşık iki buçuk milyar doları bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KINALIADA gemisinin Türkiye’ye kazandırılmasında emeği geçenleri tekrar tebrik ederek, “Gemimizin yolu açık, denizleri sakin, provası net olsun diyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi ile birlikte Pakistan MİLGEM Korvet Projesi birinci gemisi için ilk sac kesimlerini yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi ile birlikte, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi birinci gemisinin ilk kaynağını yaptı.

 

Savunma Sanayisi Vazgeçilmez

Törende, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bir konuşma yaptı. Bakan Akar, “Mavi vatanımızdaki zenginlikleri korumak için eğitimli personelin yanı sıra yüksek teknoloji ile donatılmış deniz kuvvetlerine, deniz gücüne sahip olmak bir zarurettir. Tarihe baktığımızda görüyoruz ki, deniz gücü kuvvetli olanlar daima yükselmiş, deniz gücünü kaybedenler zaafa uğramışlardır. Bu bakımdan güçlü bir donanmaya ihtiyacımız dün vardı, bugün de var, yarın da olacak” diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

 

Satın alma yoluyla orduların modernize edilmesinin bir tercih olduğunu; ancak bu yaklaşımın pek çok mahzuru olduğuna dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi: “Bunun örneklerini tarihimizde ne yazık ki çokça gördük. Birinci Dünya Savaşı sırasında parasını ödediğimiz halde teslim edilmeyen gemiler Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan bugüne kadar gerek silah sistemlerinin gerekse mühimmatın temininde maruz kaldığımız haksızlıklar, toplumsal hafızamızda derin izler bırakmıştır. Edindiğimiz tecrübeler; devletimizin bekası, asil milletimizin huzur ve güvenliği için yerli ve milli savunma sanayimizin geliştirilmesinin, ilerletilmesinin hayati önemi haiz olduğunu bizlere açıkça göstermiştir. Kısacası biz, artık pazar olmak istemiyoruz. Bugün, şanlı tarihimizdeki başarılarımızdan ilham alarak ve hatalarımızdan dersler çıkararak yolumuza devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın teşviki, desteği ve liderliğinde yüzde 70’lere varan yerli ve milli savunma sanayii alanında büyük başarılar elde ettik ve daha büyük başarılar elde edeceğimize inancımız tamdır.”

Bakan Akar, savunma sanayisinde milletçe gururlanılan bir noktaya gelindiğini belirterek, “Ancak bu noktadan çok daha ileriye gideceğimize de inancımız tamdır. Milletimizin bizlerden beklentisi de budur. Bu yaklaşımla kamu, vakıf, özel sektör kuruluşlarımız ve üniversitelerimiz tam bir uyum içerisinde çalışmalarına devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Zafar Mahmood Abbasi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte ziyaret ettiği TCG KINALIADA’nın hatıra defterini imzaladı.

 

Bakan Akar, Pakistan’ın da MİLGEM korvetleri tedarik edecek olmasıyla ilgili de şunları söyledi: “Özellikle belirtmek isterim ki bu stratejik değerdeki projemizi, Milli Mücadele yıllarında maddi-manevi bizlere önemli destekte bulunan dost ve kardeş ülke Pakistan ile paylaşmak, bizler için ayrı bir gurur vesilesidir. MİLGEM projelerinde kazandığımız tecrübeleri, dost ve kardeş ülkelerle paylaşmak ve ortak bir çalışma modeli ile sinerji üretmek, bu projenin en önemli kazanımlarından biri olacaktır. Pakistanlı dostlarımız ve Milli Savunma Bakanlığı şirketimiz ASFAT başta olmak üzere kamu kurumları, vakıf şirketleri ve özel sektördeki paydaşlarımızın sahip olduğu tecrübe ve nitelikli insan kaynağıyla projeyi başarılı bir şekilde tamamlayacaklarına inanıyor ve onlara güveniyoruz.”

Bakan Akar, sözlerini TCG KINALIADA korveti komutanı ve personeline yönelik, “Denizleriniz sakin, pruvanız neta, bahtınız açık olsun” ifadeleriyle tamamladı.

 6,020 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.