Ana Sayfa Özel Haberler Military Medical WebEx, İlk Etkinliğinde, 264 Adet B2G Görüşmeye Ev Sahipliği Yaptı

Military Medical WebEx, İlk Etkinliğinde, 264 Adet B2G Görüşmeye Ev Sahipliği Yaptı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Organizasyonu tarafından; “Dünyanın ilk tam teşekküllü çevrim içi iş görüşmesi ile ürün sergileme ve uluslararası konferansı” olarak nitelendirilen Military Medical WebEx, 9-10 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. Askeri sağlık sektöründeki gelişmeleri masaya yatırmak üzere yola çıkan etkinlikte, 4 ayrı video konferans ve 264 kamu-firma ikili görüşmesi (B2G) gerçekleştirildi. Ayrıca 64 firma çevrimiçi stantlar açarak, kabiliyetlerini sergiledi. Farklı ülkelerden 56 askeri yetkilinin takip ettiği etkinliğe, 16 ülkeden katılım sağlandı.

Etkinliğin, “Biyolojik Savunmada Tehditler ve Başarı Hikâyeleri” konulu açılış oturumunda konuşan Military Medical WebEx Yöneticisi Hakan Kurt, etkinliğin ortaya çıkış fikrini şu şekilde özetledi: “Military Medical WebEx’in çıkış noktası, dünya tarihindeki salgınların askeri ve siyasal büyük olayları tetiklemesi olmuştur. Military Medical WebEx, dünyanın karşı karşıya kaldığı biyolojik saldırılar ve ülkelerin savunucuları olarak orduların medikal ekosistemini değerlendirmek ve geliştirmek üzerine dizayn edilmiştir.”

İlk oturumda, biyolojik savunmada tehditler ve başarı hikâyeleri masaya yatırıldı.

Salgınlar, Milyonlarca Can Aldı

Kurt, tarihte yaşanan salgınların dünyayı nasıl etkilediğine dair örnekler de verdi: “Milatta sonra 165 yılında ortaya çıkan Antonine Vebası, 5 milyondan fazla insanın canına mal olmuş. Roma İmparatorluğu, ordusunun üçte birini kaybederken, oluşan kamu otorite bozukluğu sayesinde, Hristiyanlık, tüm imparatorluğa yayılmış. Milattan sonra 541 yılında ortaya çıkan ve merkezi İstanbul olan Justinian Vebası, Mısır’dan gelmiş; 25 ila 100 milyon arasında cana mal olmuş. İstanbul’da, her gün 10.000 kişi vefat etmiş ve 200 yıl sürmüş. Batı ve Doğu Roma’nın birleşme çabası ortadan kalkmış ve İslam, dünyada hızla yayılmaya başlamış.

Haçlı seferleri sırasında ortaya çıkan biyolojik hastalıklar ise Avrupa’nın iyice zayıflamasına sebep olmuştur. 1’inci Haçlı Seferi’nde, Antakya önlerine 600.000 kişi ile gelen Haçlı ordusu, salgından dolayı Kudüs’e vardığında, 50.000 kişiye inmiştir. Kara Ölüm Vebası, 1346 yılında başlamış. Bu hastalık sebebiyle 75 ila 200 milyon arasında insanın öldüğü tahmin ediliyor. Feodal sistemin sonunu getirmiş. İspanyol Gribi de H1N1 virüsünün ilk örneği olarak, 50 milyon kişinin ölümüne sebep olmuş; 500 milyon kişi enfekte olmuş; 1919 yılında Dünya Sağlık Örgütü kurulmuş ve dünya savaşları başlamıştır.”

İkinci oturumda, askeri sağlık sektörü ve fırsatlar değerlendirildi.

COVID-19’dan Çıkarılan Dersler

Açılış oturumundaki diğer konuşmacı, Kosova Savunma Bakanlığı Sağlık Konuları Departmanı Direktörü Doktor Albay Xhevdet Tahiraj oldu. Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) ile ilgili diğer ülkelerdeki uygulamaları yakında takip edebilecek olmaları açısından, Military Medical WebEx’e katılımlarının önemli olduğunu vurgulayan Albay Tahiraj, şu şekilde devam etti: “Şimdiki ve gelecekteki adımlarımız, COVID-19 ile mücadeledeki başarıyı nasıl gördüğümüzün bir yansıması. Teknik açıdan, görünmez tehditle mücadelenin önemi, dünyanın farklı yerlerinde farlı yaklaşımlar şeklinde olsa da küresel odaklanmaydı. Salgının yayılmasını önleme konusundaki başarı hikâyelerinden biri, temas miktarının azaltılması amacıyla enfeksiyonlu bölgelerin tecrit edilmesi ve belirli bölgelerdeki hareketlerin kısıtlanmasıydı. Bu, vatandaşların, kurumların, bakanlıkların ve dost ülkelerin yani herkesin özverisiyle oldu.”

Üçüncü oturum, sağlık kuvvetlerinin gücüne odaklandı.

Salgınla mücadelenin, hem ulusal hem de uluslararası kaynakların kullanımını gerektiren zorlu bir süreç olduğunu söyleyen Albay Tahiraj, COVID-19 salgınının tüm insanlık adına alınması gereken bir ders olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Askeri Sağlık Otoriteleri Buluştu

Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik’in üstlendiği etkinlikte, diğer video konferansların konuları ve katılımcıları ise şu şekilde sıralandı:

Askeri Sağlık Sektörü ve Fırsatlar:

  • Brenda M. Butler, ZOLL Askeri Satışlar Başkan Yardımcısı

Sağlık Kuvvetlerinin Gücü:

  • Korgeneral Khawar Rahman, Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sağlık Dairesi Başkanı
  • Prof. Dr. Tümgeneral, Md Fashiur Rahman, Bangladeş Silahlı Kuvvetleri Sağlık Hizmetleri Genel Direktörü
  • Doç. Dr. M. Sadık Akyar, Girne Amerikan Üniversitesi, Uluslararası Diplomasi ve Güvenlik Araştırmaları Okulu Direktörü

Biyo-Terörizm Saldırıları, Emniyet ve Güvenlik Politikaları:

  • Burçak Çabuk, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı KBRN Dairesi Başkanı
  • Vladan Radosavljevic, Sırbistan Savunma Bakanlığı, Askeri Sağlık Kuvvetleri Karargâhı, Önleyici Tıp Departmanı Başkanı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.