Ana Sayfa Arşiv Milli Ağır Taarruz Helikopteri Düşmana Daha Ağır Zayiat Verdirecek

Milli Ağır Taarruz Helikopteri Düşmana Daha Ağır Zayiat Verdirecek

Çok daha zengin mühimmatla havalanacak ve düşmana çok daha “ağır” zayiat verdirecek.

Türkiye’nin Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nde sözleşmeye imzalar 22 Şubat’ta Ankara’da atıldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, başkanlık Nuri Demirağ Konferans Salonunda düzenlenen törende, Türkiye’nin özgün helikopter tasarımında Gökbey ile belirli bir seviyeye ulaştığını söyledi.

T-129, Gökbey ve hali hazırda üretim hattında olan T70’le önemli bir yerlileştirme, millileştirme ve tasarım tecrübesi kazanıldığını ifade eden Prof. Dr. Demir, “bunun da uç noktasının Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri olmasını umuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Demir şöyle devam etti: Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinden bu konuda iyi bir performans bekliyoruz. Projemiz için verilen sürenin de kati bir süre olmasını, Gökbey’de olduğu gibi, verilen tarih ve saatte de inşallah uçuş hattında, uçuşa hazır olmasını bekliyoruz. Helikopterlerimizin çeşitli versiyonları ve gelişmiş modelleri olacaktır diye bekliyoruz. Burada da yeni teknolojileri takip etmekte ve bunları uygulamakta geri kalınmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii bu tür projeler bir lokomotif etkisi yaratıyor yani burada kullanılan çeşitli sistemler, silah sistemleri, alt sistemlerle beraber, savunma sanayimiz, havacılık sanayimiz de önemli yetkinlikler kazanıyor.”

Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ’ın bu projede entegratör ve tasarımcı rolünde kalmasını; alt sistemlerde mümkün olduğunca sektör oluşturmasını ve onları desteklemesini istedi.

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katacak ürün çıkmasını bekliyoruz” diyen Demir,  görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “Gerek helikopterin kendi kabiliyetleri, gerek elektronik sistemleri, elektronik harp sistemleri, radar, koruma sistemleri gibi teknolojilerde ve üzerine entegre edilmiş silahlarda da buna paralel gelişim olmasını bekliyoruz yani 5 yıl sonra helikopterimizin bugün elimizde bulunan mühimmat ve silah envanterinden çok daha zengin bir envanterle göreve gitmesini bekliyoruz.”

Konuşmanın ardından Savunma Sanayii Başkanlığıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ arasında “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi” sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmeye Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil imza koydu.

Sözleşmesi imzalanan helikopter, mevcut Atak helikopterinden yaklaşık iki kat daha fazla kalkış ağırlığına sahip olacak.

Projeyle, yüksek miktarda faydalı yük taşıyabilen, zorlayıcı çevresel etmenlere dayanıklı; ileri teknoloji hedef takip ve görüntüleme sistemleri, elektronik harp sistemleri, seyrüsefer sistemleri, haberleşme sistemleri ve silah sistemleri ile donatılmış,  yüksek manevra kabiliyetine ve performansa sahip, etkin ve caydırıcı bir taarruz helikopterinin üretilmesi hedefleniyor.

Üretilecek helikopterin ilk uçuşunu 5 yıl sonra yapması planlanıyor.

Teknik Özellikler:

  • 10 ton sınıfında
  • 2 adet Turboşaft motor
  • 200 kilogramdan fazla faydalı yük taşıyabilme
  • Tandem kokpit
  • Yüksek irtifa ve yüksek sıcaklık şartlarında görev yapabilme
  • Çevresel etmenlere dayanıklılık
  • Yüksek ileri hız
  • Gelişmiş elektronik harp ve karşı tedbir sistemleri
  • Yüksek kalibreli top, yeni nesil 2.75 inç roket, uzun menzilli ve farklı güdüm sistemlerine sahip tanksavar füzeleri ile havadan havaya füze sistemleri

 1,438 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.