Ana Sayfa Haberler Millî Deniz Topu, TCG Akhisar’a Entegre Ediliyor

Millî Deniz Topu, TCG Akhisar’a Entegre Ediliyor

İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 76/62 mm Millî Deniz Topu, Açık Deniz Karakol Gemisi projesinin ilk gemisi olan TCG Akhisar’a entegre edilmek üzere İstanbul Tersanesi Komutanlığına teslim edildi. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) haftalık yapılan basın bilgilendirme toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “76/62 mm Millî Deniz Topumuz, TCG Akhisar’a entegre edilecek. Ayrıca, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesinin ikinci gemisi olan TCG Koçhisar’da kullanılması için de üretim faaliyetleri devam ediyor.” dedi.

Toplantıda MSB’ye bağlı ASFAT’ın asayiş ve emniyet botu olan ASBOT ile ilgili bilgiler de veren Aktürk, şunları söyledi: “Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında yapılan sözleşme kapsamında; ASFAT’ın yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un ikincisinin teslimi 20 Ekim’de yapılacaktır.” Gündemdeki diğer konularla ilgili bilgi veren Aktürk, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları da yakından takip ettiklerini dile getirdi. Aktürk, toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.