Ana Sayfa Haberler Milli GÖKBEY helikopteri, Milli TS1400 Motoruyla Uçtu

Milli GÖKBEY helikopteri, Milli TS1400 Motoruyla Uçtu

SSB ile TUSAŞ arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen T625 GÖKBEY Helikopteri, TEI tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarılı şekilde tamamladı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 22 Nisan tarihinde, “Aziz Milletimize bir bayram hediyesi.” olarak nitelendirdiği ve sosyal medya üzerinden yaptığı duyuruda: “Türk savunma sanayiinde önemli bir kilometre taşı! Yerli ve milli ilk helikopter motorumuz TS1400, test uçuşunda ilk özgün helikopterimiz GÖKBEY’i uçurdu. Mühendislerimizin ellerine sağlık.” İfadelerini kullandı.

SSB tarafından aynı gün paylaşılan bilgi notunda, TUSAŞ’ın özgün projesi olan T625 GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri’nin test ve sertifikasyon faaliyetleri başarılı bir şekilde devam ettiği belirtildi. Seri üretimi devam 3 adet helikopterin, 2023 yılı içerisinde Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edileceği; geniş görev yelpazesiyle bu araçların taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma gibi farklı görevlerde kullanılacağı vurgulandı.

T625 GÖKBEY helikopterinin, en zorlu iklim ve coğrafi koşullarda, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile de etkin bir şekilde görev icra edebileceği belirtildi. Yerli ve yabancı piyasanın ilgisine sunulacak helikopterin, 6 ton toplam kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, 306 km/saat azami sürate, 20.000ft servis tavanına ve 3,8+ saat havada kalış süresine sahip olacağı; harici yakıt tankıyla 5+ saat havada kalabileceği ve azami 948 kilometre menzile ulaşabileceği açıklandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.