Ana Sayfa Haberler Milli İHA’ların Yeni Vurucu Gücü KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesinin İlk Atış Testi Başarıyla Tamamlandı

Milli İHA’ların Yeni Vurucu Gücü KEMANKEŞ Mini Akıllı Seyir Füzesinin İlk Atış Testi Başarıyla Tamamlandı

Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesinin Keşan’da icra edilen ve motorla gerçekleştirilen ilk atış testi başarıyla tamamlandı. KEMANKEŞ’in 14 Haziran’da gerçekleştirilen test için entegre edildiği taşıyıcı platform ise Bayraktar TB2 SİHA oldu.

Test kapsamında Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanarak belirlenen bölgeye ulaşan Bayraktar TB2, hedefe 20 kilometre mesafeden KEMANKEŞ’i ateşledi. İdealab firması tarafından milli olarak geliştirilen jet motoruyla yüksek süratte 33 kilometre yol alan mini akıllı seyir füzesi, belirlenen hedef bölgeye ulaşarak kendisinden beklenen görevi gerçekleştirdi.

Stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirilen KEMANKEŞ, ilk olarak, 27 Nisan–1 Mayıs tarihleri arasında, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2023’te halka açık bir şekilde sergilenmişti. KEMANKEŞ, adını ise attığı okla en zorlu şartta dahi hedefi tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor.

Milli İHA’ların Yeni Vurucu Gücü

KEMANKEŞ, Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’ya entegre edilerek görev yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen mini akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde süratle yol alarak düşman hattı gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilecek. 200+ kilometre görev menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zekâ destekli optik güdüm sistemi sayesinde hedefini tanıyarak zorlu hava şartlarında dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

Karıştırmaya Karşı Dayanıklı

Yapay zekâ destekli otopilot sistemi sayesinde, otonom uçuş gerçekleştirip stratejik hedefleri yüksek hassasiyetle etkisiz hale getirebilecek KEMANKEŞ, gece ve gündüz şartlarında kullanılabilecek. Barındırdığı anti-jamming teknolojisi sayesinde, elektronik karıştırmalardan etkilenmeden görev yapabilecek olan füze, uçuşu esnasında elde ettiği tüm verileri ateşlendiği platform üzerinden yer kontrol istasyonuna ileterek kullanıcıya veri takibi konusunda da destek sağlayacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.