Ana Sayfa Haberler Milli İmkânlarla Üretilen Kritik Parçalar AYDIN REİS ve SEYDİ ALİ REİS Denizaltıları ile Buluşuyor

Milli İmkânlarla Üretilen Kritik Parçalar AYDIN REİS ve SEYDİ ALİ REİS Denizaltıları ile Buluşuyor

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında inşa edilen AYDIN REİS ve SEYDİ ALİ REİS denizaltıları için Türkiye’de üretilen ve “Section 50” olarak adlandırılan bölümlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslimatı tamamlandı. 2 adet “Section50”, deniz yolu ile Gölcük Tersane Komutanlığı’na teslim edildi. Gelişme, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 13 Temmuz’da yayınlanan basın bülteniyle duyuruldu.

STM’nin mühendislik faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve koordine ettiği çalışmalar kapsamında Yalova’da, Gürdesan Gemi Makinaları Sanayii Ticaret AŞ’de üretilen Section 50, denizaltının ana silahı olan torpidoların ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor. Bu kapsamda, Section 50’de, 8 adet torpido kovanı yer alıyor.

YTDP kapsamındaki ilk 2 denizaltının Section 50’leri, ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) tarafından Almanya’da üretildi. Geri kalan 4 denizaltının Section 50’leri ise Türkiye’de üretiliyor. STM ve Gürdesan, projenin 3. gemisi MURAT REİS’e entegre edilecek Section 50’nin teslimatını, geçtiğimiz yılın Eylül ayında yapmıştı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.