Ana Sayfa Manşet Milli Mücadele’nin Başladığı Samsun’da Tamamlanan TEKNOFEST Karadeniz, 1 Milyon 250 Bini Aşkın Teknoloji Meraklısını Ağırladı

Milli Mücadele’nin Başladığı Samsun’da Tamamlanan TEKNOFEST Karadeniz, 1 Milyon 250 Bini Aşkın Teknoloji Meraklısını Ağırladı

Bu yıl “TEKNOFEST Karadeniz” adıyla düzenlenen ve Karadeniz bölgesi illeri ağırlıklı olmak üzere, toplamda 16 farklı ilde teknoloji yarışmalarının yapıldığı TEKNOFEST’in son ayağı, 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında, Milli Mücadele’nin başladığı şehir Samsun’da gerçekleştirildi. Samsun Çarşamba Havalimanı’ndaki festivalde, her yaştan katılımcılar; sergiler, zirveler, atölyeler, sahne gösterileri, konserler ve gösteri uçuşlarıyla dolu 6 gün geçirdi. Savunma ve havacılık sanayisinden kurum ve kuruluşların TEKNOFEST Karadeniz kapsamında yürütücülüğünü üstlendiği çeşitli yarışmaların törenleri de etkinlik sırasında gerçekleştirildi.

TEKNOFEST’te ödül almaya hak kazanan takımlara, ödüllerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz’in tüm etkinliklerini, toplamda 1 milyon 250 binden fazla kişi ziyaret etti. TEKNOFEST Karadeniz’in son ayağını oluşturan Samsun’daki festival ise 900 bin kişiyi ağırladı. 130 katılımcı kuruluşun stant açtığı etkinliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 3 Eylül’de ziyaret etti.

Bayraktar KIZILELMA’nın PT-2 olarak isimlendirilen ve uçuşa hazırlanan 2. üretim prototipi, platformun taşıyacağı mühimmatla birlikte sergilendi.

40 Farklı Kategorideki Yarışmalara, 600 Binin Üzerinde Katılımcı Başvurdu

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında, geleceğin teknoloji alanlarında gerçekleştirilen 40 farklı kategorideki yarışmalara, Türkiye’nin 81 ilinden ve 107 ülkeden 150 binin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvuruda bulundu.

Model Uydu Yarışması’ndan Helikopter Tasarım Yarışması’na kadar geleceğin mühendislerini ağırlayan yarışmalara, bu sene Hyperloop Araç Yarışması ve Dikey İnişli Roket Yarışması da eklendi. Etkinlik organizasyonu, Dikey İnişli Roket Yarışması’nın, dünyada bu alanda düzenlenen ilk yarışma olduğu vurgulandı.

Yarışmalarda, ön eleme aşamasını geçen takımlara, 22 milyon liranın üzerinde malzeme desteği sağlandı. Derece elde eden takımlara ise 7 milyon liranın üzerinde ödül verildi. Ödül almaya hak kazanan takımlar, ödüllerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Öğrencileri; bilim, teknoloji ve uzay dünyasının serüvenlerine dâhil etmek için kurgulanan 7 özel tematik çadırda, 6 gün boyunca yarışmalar ve eğitici atölyeler gerçekleştirildi.

Daha önce Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI’da da imzası bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayraktar KIZILELMA’yı da imzaladı.

TEKNOFEST Girişim Programı İlk Mezunlarını Verdi

Etkinlik, T3 Girişim Merkezi yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Girişim Programı’nın ilk dönem mezuniyet törenine de ev sahipliği yaptı. Ön kuluçka programını başarıyla tamamlayan 20 girişim, 100 bin lira hibe almaya hak kazandı. Girişim Programı kapsamındaki 5 girişim ise hızlandırma programından mezun olarak 200 bin lira hibe aldı. Programın yürütücüsü T3 Vakfı, girişimlere toplam 3 milyon lira hibe desteği sağladı.

TEKNOFEST Karadeniz, HAVELSAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Teknopark’ın iş birliği anlaşmasına da ev sahipliği yaptı. Soldan sağa: HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Samsun Teknopark Genel Müdürü Ekrem Altan.

“Umudumuz TEKNOFEST kuşağı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST Karadeniz’de yaptığı konuşmada, “Umudumuz TEKNOFEST kuşağı” diyerek etkinliğin önemine vurgu yaptı ve şöyle devam etti: “TEKNOFEST, farklı bir gençlik. TEKNOFEST, şu anda tüm gücüyle ülkemizin geleceğine farklı bir ufuk çizgisi. TEKNOFEST’in ilkinin yapıldığı 2018’de, günlük katılımcı sayısı 550 bin gibi, bu tür bir etkinliğe göre fevkalade iyi bir sayı olarak gerçekleşmişti. Bugüne geldiğimizde, sadece yarışmacı başvurusu 600 bine ulaşan bir TEKNOFEST yaşıyoruz… Bir teknoloji etkinliğinin, özellikle gençlerimiz tarafından bu derece benimsenmesi, gerçek anlamda bir zihni dönüşümdür.”

TEKNOFEST 2022 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması’nda, CANiK’in sponsor olduğu ve Samsun Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ‘Samsun Roket Takımı’, orta irtifa kategorisinde, 49 takım arasından ikinci oldu.

KIZILELMA İlk Defa Sergilendi

Baykar tarafından, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olarak geliştirilen Bayraktar KIZILELMA, ilk defa TEKNOFEST Karadeniz’de sergilendi. Baykar, etkinliğe, Bayraktar KIZILELMA’nın PT-2 olarak isimlendirilen ve uçuşa hazırlanan 2. üretim prototipini getirdi.

Baykar, CEZERİ Uçan Arabası’nı da katılımcıların ilgisine sundu.

HAVELSAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Teknopark’tan İş Birliği

TEKNOFEST Karadeniz; HAVELSAN, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun Teknopark’ın iş birliği anlaşmasının imza törenine de ev sahipliği yaptı. Anlaşma kapsamında, Karadeniz bölgesinde ortak eğitim programları düzenlenecek ve HAVELSAN Akademi eğitmenleri, akademisyenlere yeni teknolojiler ile ilgili mühendislik eğitimleri verecek.

SYS, ziyaretçilerini, 300 metrekarelik standında ağırladı.

SYS, CANiK Markası ile Ev Sahipliği Yaptı

Samsun Yurt Savunma’nın (SYS) markası CANiK, doğduğu şehirde düzenlenen TEKNOFEST 2022’de, etkinliğin ana sponsorlarından biri oldu ve ziyaretçilerini, 300 metrekarelik standında ağırladı. CANiK’in standında, CANiK Store, CANiK Academy, CANiK Smart ve CANiK App gibi markaların ürün ve hizmetleri de sergilendi. Ayrıca, SYS’nin iştirakleri UNIDEF ve UNIROBOTICS de stantta yer aldı.

TEKNOFEST 2022 kapsamında düzenlenen Roket Yarışması’nda, CANiK’in sponsor olduğu ve Samsun Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ‘Samsun Roket Takımı’, orta irtifa kategorisinde, 49 takım arasında ikinci oldu. Takımın hazırladığı roket, 10.000 ft irtifa amacı güden orta irtifa kategorisinde 10.207 ft irtifaya, yüzde 2’lik hata payıyla ulaştı ve takım ikincilik kürsüsüne çıktı.

Baykar, standında, ticari fotoğraf makinelerini kullanarak geliştirdiği “BAYKAR Haritalama” sistemini sergiledi. Sistem, geniş alanların, kısa zamanda ve yüksek çözünürlükle haritalanmasını sağlıyor.
BİTES, standında, ATOK gibi görev sistemlerini entegre ettiği pasif dış iskeleti tanıttı. Taşınan yükün yaklaşık yüzde 80’ini yere aktaran dış iskelet ise Teknopark İstanbul’da faaliyet gösteren Interact Technologies tarafından geliştirildi.
HAVELSAN’ın UÇBEY bulutaltı insansız hava aracı (BİHA), katılımcıların ilgisini çeken sistemler arasında yer aldı.
Roketsan, Mikro Uydu Fırlatma Sistemi’nin (MUFS) ölçekli maketini sergileyerek uzay teknolojilerine meraklı TEKNOFEST katılımcılarına hitap etti.
TEKNOFEST kapsamında düzenlenen ve STM’nin yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta (WDC), 26 farklı ülkeden 32 sporcu mücadele etti. 1 Eylül’de pist başı yapan drone yarışmacıları, ilk günü parkuru tanıma ve deneme uçuşları ile tamamladı. İkinci gün yapılan sıralama turlarının ardından, üçüncü gün ise final mücadelesi gerçekleştirildi. WDC, TEKNOFEST’in son günü olan 4 Eylül’de, ödül töreni ile sona erdi. WDC’de birinciliği Kore Cumhuriyeti’nden MinChan Kim, ikinciliği yine aynı ülkeden Changhyeon Kang, üçüncülüğü ise Fransa’dan Killian Rousseau kazandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.