Ana Sayfa Haberler Milli Muharip Uçak’ın Motoru, TRMOTOR’a Emanet

Milli Muharip Uçak’ın Motoru, TRMOTOR’a Emanet

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile TRMOTOR arasında, Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi 8 Kasım’da imzalandı.

SSB’de gerçekleştirilen imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TRMOTOR temsilcileri katıldı.

SSB öncülüğünde yürütülecek olan program kapsamında, bir yandan Milli Muharip Uçak için Türkiye’de bir turbofan motorun; tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da farklı proje ve programlara hizmet edebilecek pek çok kabiliyet ve teknolojinin kazanılması hedefleniyor. Program kapsamında ayrıca, motorun kritik alt sistem ve komponentlerinin de yerli imkânlarla geliştirilmesi planlanıyor. Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı, Türkiye’nin gaz türbinli motorlara ve bu motorlara ilişkin alt/yan teknolojilere sahip olan, dünyadaki çok az ülkeden biri olması yönünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Prof. Dr. Demir törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu konuda bazı kırmızı çizgileri olduğunu söyledi.

“Öncelikle motorumuz hiçbir yabancı ülke kısıtlamasına tabi olmamalı” diyen Prof. Dr. Demir, şöyle devam etti: “Tüm teknolojik unsurlara tamamen hakim olmalıyız. Motor tamamen yerli ve milli olarak geliştirilmeli ve fikri mülkiyet hakları tamamen devletimize ait olmalı. İleride bu ürünün kullanımı, ihracatı ve üzerinde çeşitli tasarruflarla ilgili hiçbir kısıtlama olmamalı.”

Prof. Dr. Demir, Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren bazı yabancı şirketlerin çeşitli önerileri olduğunu da hatırlattı ve şöyle devam etti: “Tabii bu faaliyetler sırasında ülkemizde mevcut tüm kabiliyetleri sonuna kadar kullanmaya çalışacağız. Ülkemizde mevcut faaliyet gösteren yerli ve yabancı ortaklı şirketlerin her birinin burada rol alma potansiyeli ve ihtimali vardır. Bu konuda kırmızı çizgilerimizi, hedeflerimizi net olarak ortaya koyduk. Tabii bu çalışmamız sırasında ana ürün olarak bize destek olmak üzere bazı çalışmalar ve iş birlikleri olursa buna da kapıyı kapatmış değiliz. Bunlar da ayrı bir kalem olarak konuşulup, görüşülmeye devam ediliyor.”

 2,200 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

1 yorum

TAI TF-X – Spider Revenge 7 Ocak 2020 - 3:41 am

[…] ^ “Milli Muharip Uçak’ın Motoru, TRMOTOR’a Emanet”. TR: MSI. Retrieved 8 November2018. […]

Yorumlara kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.