Ana Sayfa Arşiv Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Güler ABD’de Top Atışlarıyla Karşılandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Güler ABD’de Top Atışlarıyla Karşılandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Amerikalı mevkidaşlarının resmi daveti çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Akar ve Org. Güler, Pentagon’a gelişlerinde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ve ABD Genelkurmay Başkanı Org. Joseph Dunford tarafından törenle karşılandı.

Karşılama sırasında Türk heyeti onuruna top atışları yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD Savunma Bakanlığı Özel Defteri’ni imzalamasının ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Akar görüşmede, bu ziyaretin sadece ikili ilişkiler açısından değil, bölgedeki güvenlik ve istikrar açısından da önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye olarak Suriye, Irak ve diğer bölge ülkelerinin toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine saygı duyduklarını ifade eden Akar, şöyle devam etti:

“Stratejik ortağımız ABD ile güçlü ve yakın ilişkilerimizi devam ettirmek istiyoruz. ABD’nin Suriye’den çekilme kararının, ortak menfaatlerimizle uyumlu ve Türkiye ile koordinasyon ve iş birliği içinde yapılacağına inanıyoruz. İki stratejik ortak ve müttefik olarak, terörün her türlüsüne karşı mücadelede iş birliği yapmamız gerekir. Bu bağlamda PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızı ifade ediyoruz. Suriye ve ötesinde güvenlik, istikrar ve barış için uğraşıyoruz.”

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ise sözlerine, Polatlı’daki mühimmat patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Han’a başsağlığı; yaralanan askerlere ise şifa dileyerek başladı.

Shanahan, askeri törendeki top atışlarını hatırlatarak, “Genelkurmay Başkanı Dunford’un izniyle topları getirdik” diye espri yaptı.

Türkiye ve ABD arasında güvenlik alanındaki iş birliğinin on yıllardır devam ettiğini vurgulayan Shanahan, “Bugün bu ilişki Suriye, Afganistan, Irak ve Kosova’da devam etmektedir” dedi.

Shanahan, yapılan toplantıyı çok önemli olarak nitelendirdi ve şöyle dedi:

“Planlarımıza ve Suriye’deki sorunlara çözüm bulmaya devam edeceğiz. Konunun çok karmaşık olduğunun farkındayız ama bu konu üzerinde çalışan çok akıllı insanlarımız var. Bu görüşmemizde ve sonraki görüşmelerimizde ilerleme kaydetmeyi dört gözle bekliyorum.”

Bir gazetecinin, Suriye’de kalacak ABD askerlerinin görevine ilişkin sorusu üzerine Shanahan, “DEAŞ’a karşı mücadele misyonumuz değişmedi. Bölgede istikrarı sağlamaya yönelik bir geçiş sürecindeyiz. Yerel güçleri, güvenlik ve kabiliyetlerini geliştirme konusunda ortaklarımızla çalışıyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bir gazetecinin sorusu üzerine, “bizim Türkiye içinde ve dışındaki Kürtlerle veya başka etnik yapılarla hiçbir sorunumuz olmadı. Biz sadece terör örgütleriyle mücadele ediyoruz ve hedefimiz sadece teröristler” cevabını verdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Pentagon’da ikili görüşme de yaptı.

Görüşmeye, her iki ülke genelkurmay başkanları da katıldı.

Bu görüşmede ikili savunma iş birliği konuları, Suriye’de DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonlar ve ABD tarafından YPG/PYD’ye verilen destekle ilgili Türkiye’nin rahatsızlıkları da dahil olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

Hulusi Akar görüşmede, Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün sağlanmasına yönelik iş birliğinin önemine değinerek, Türkiye’nin PKK/YPG/PYD, DEAŞ ve FETÖ dahil tüm terör örgütleri ile mücadelesindeki kararlılığını vurguladı.

İki Bakan, NATO ittifakı içerisinde devam eden iş birliğinin önemini tekrar vurguladı.

 1,162 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.