Ana Sayfa Manşet MILMAST, 5. Yılını Yeni Fabrikasında Kutladı

MILMAST, 5. Yılını Yeni Fabrikasında Kutladı

MILMAST, 5. kuruluş yıl dönümünü, 4 Ekim’de, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 11.000 metrekarelik yeni fabrikasında kutladı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, MILMAST’ın, 6. yılına; bugüne kadar geliştirdiği ürün ailesiyle ülke pazarında lider ve dünya çapında rekabet edebilecek bir marka olarak girdiği vurgulandı.

MILMAST, teleskopik yükseltme sistemleri alanında FİGES bünyesinde yapılan çalışmaları, FİGES’in hissedarlığında bir firma olarak yürütmek üzere 2017 yılında kuruldu. Bu sağlam temel üzerine yükselen MILMAST, ilk seri üretim siparişini de kurulduğu yılda aldı. Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) kuruluşu Savunma Sanayi Teknolojileri’nin (SSTEK) de hissedar olarak desteklediği MILMAST, geride bıraktığı 5 yılda, teleskopik yükseltme sistemlerinin elektronik ve mekanik tasarımı, mühendislik simülasyon modellemeleri, yazılım geliştirmesi, üretimi, testleri, kalifikasyonu ve entegre lojistik desteği faaliyetlerini yürüttü ve bu alanda geniş bir ürün ailesi ortaya koydu.

FİGES ve MILMAST Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tarık Öğüt, konuşmasını, video konferans ile gerçekleştirdi.

MILMAST ve FİGES Çalışanları Bir Araya Geldi

MILMAST’ın 5. kuruluş yıl dönümünü kutlamak için düzenlediği etkinliğe; MILMAST ve FİGES Şirketler Grubu çalışanları katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını ise FİGES ve MILMAST Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tarık Öğüt, video konferans bağlantısı üzerinden yaptı.

Dr. Öğüt: “MILMAST Yalnızca Bizim Değil Türkiye’nin Başarı Öyküsü”

Dr. Öğüt, Türk savunma ve havacılık sanayisinde Ar-Ge odaklı çalışmaların son 30 yılda yoğunlaştığının altını çizerek şunları söyledi: “30 sene içerisinde, FİGES birçok faaliyette bulundu ve bu faaliyetlerden bir tanesi de mast geliştirmesi oldu. 2017 yılında, MILMAST’ı kurduk. Gaye Bey’in (Gaye Kaplan) öncülüğünde bu fikir filizlendi. Biz her şeyi yapabiliriz; ama talep eden olmazsa onu satamayız. Satamazsak da ürün geliştirmenin mantığı olmaz. Burada, bize gelen talep ASELSAN’dandı. Silahlı kuvvetler olmazsa ASELSAN olmaz. ASELSAN olmazsa FİGES veya MILMAST olmaz. Dolayısıyla [savunma ve havacılık sektöründe] her şey silahlı kuvvetler ve kamu için. Kamu olmazsa, kamu güçlü olmazsa, hiçbirimiz olmayız. Bunun bilincinde olmamız lazım. Biz devletimizin güçlü olması için ne gerekiyorsa yapmak zorundayız.”

Dr. Öğüt, bu noktada, MILMAST’ın dünyanın bir numaralı mast firması olma vizyonuyla emin adımlarla bu yolda ilerlediğini belirtti ve “MILMAST, yalnızca bizim değil Türkiye’nin başarı öyküsü. Bu örnekleri çoğaltırsak Türkiye büyüyecek, güçlenecek.” ifadelerini kullandı.

Dr. Öğüt, son dönemde geliştirilen insansız hava araçlarında (İHA), silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) ve silahlı insansız deniz araçlarında (SİDA) MILMAST’ın çözümlerinin de yer aldığını ve devam eden kritik ve önemli projelerin kendilerini gururlandırdığını sözlerine ekledi.

FİGES Şirketler Grubu CEO’su Ekrem Kuraloğlu

MILMAST, Entegratör Kimliği de Kazanıyor

Dr. Öğüt, MILMAST’ın entegratör kimliğine de değindi: “Biz artık sistem ve entegrasyon yapan bir şirket haline geldik. Bu açıdan bize bu konuda güvendiği için hem ASFAT’a hem de BMC’ye şükranlarımızı sunuyorum. FİGES ve MILMAST iş birliğiyle daha önce yapmadığımız, özel çözümleri geliştiriyoruz. Çünkü olayın fizik ve matematiğine hâkimiz. Temeline hâkim olduğumuz için prensip olarak her şeyi geliştirebiliriz. Bu, bize büyük bir güç veriyor.”

Kuraloğlu: “MILMAST, Yaptığı Ürünlerle Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırdı”

FİGES Şirketler Grubu CEO’su Ekrem Kuraloğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, MILMAST’ın başarılarına vurgu yaptı: “Biz Türkiye’nin başaramadığı ilkleri başarmak istiyoruz. Hedeflerimiz çok iddialı. MILMAST, yaptığı ürünlerle, rekabetçi olmasıyla dışa bağımlılığı ortadan kaldırdı. Her geçen gün gelişiyoruz. MILMAST ihracat konusunda çok önemli işbirliklerini hayata geçirerek uluslararası bir firma olma yolunda ilerlemeye devam edecektir. Bu MILMAST’ın, müşterilerinin ve tüm paydaşlarının başarısıdır.”

MILMAST Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayii Başkanlığı Personel Daire Başkanı Ali Arslan

MILMAST Çalışanları Örnek Oluyor

MILMAST Yönetim Kurulu Üyesi ve Savunma Sanayii Başkanlığı Personel Daire Başkanı Ali Arslan da etkinlikte bir konuşma yaptı ve şunları ifade etti: “Sizlerin geldiğiniz nokta itibarıyla baktığımızda, Türk gençlerine çok güzel örnek oluyorsunuz. Buradaki başarıyı gören çocuklar; ortaokul ve liseden sonra mühendislik ve diğer alanlara yöneliyorlar. Sadece mühendislik olarak bakmamak gerekiyor; ama esas itici güç, motor, mühendislik. Her alanda çalışan arkadaş, işin bir parçası ve olmazsa olmazı.”

MILMAST Genel Müdürü Gaye Kaplan

Başarı Takım İşi

MILMAST Genel Müdürü Gaye Kaplan ise konuşmasında, ulaştıkları noktayı “İleri mühendislik uygulamaları ile müşteri gereksinimlerine özel ürün geliştirerek rakiplerinden ayrışan MILMAST, sunduğu üstün kalite ve hizmet ile kısa sürede pazarda lider konuma geldi.” sözleriyle ifade etti ve şunları kaydetti: “Hepimiz, daha büyük bir şeye ulaşmak için emek harcıyoruz. İlk kurulduğumuzda, bir bodrum katında, 3-5 kişi ile başladık bu işe. Şimdi 100 kişiyiz. Yoğun bir dönemden geçiyoruz, çok önemli projeler aldık. Bunları başarmak kolay değil. Tarık Bey’in de söylediği gibi iyi bir takım halinde, iyi bir iletişim ile bunları başaracağımıza sonuna kadar inanıyorum.”

MILMAST Genel Müdür Yardımcısı Yasin Tür

Çalışanlara Plaketleri Takdim Edildi

Etkinlikte, MILMAST çalışanlarına plaket takdimi de gerçekleştirildi. FİGES bünyesinde mast ürünlerinin geliştirilmesinde önemli rol oynayan ve MILMAST’ın kuruluşuna da öncülük eden MILMAST Genel Müdürü Gaye Kaplan’a 10. yıl plaketi verildi. Ayrıca FİGES ve MILMAST bünyesinde 10 yıl boyunca emek veren Nesrin Güven ve Burak Pehlivanoğlu’na da 10. yıl plaketi takdim edildi. MILMAST’ta 5 yılı tamamlayan; Genel Müdür Yardımcısı Yasin Tür ile birlikte Nevzat Gencer, Sibel Gürlek, Halime Seyla Yeldan, Ahmet Lafçı, Muhsin Önal, Rıza Çağrı Biçer, Ersin Baksi, Murat Çetin ve Gülgün Alkaç’a da 5. yıl plaketleri verildi.

Etkinlik kapsamında, Radyo Programcısı Özgür Aksuna, kişisel gelişim ve etkili iletişime yönelik bir seminer de gerçekleştirdi.

Özgür Aksuna, seminer sonrası çalışanlarla birlikte.
FHM Serisi Mast
FOM Serisi Mast
FTM Serisi Mast
Mast aksesuarları

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.