Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı MILMAST, Ürünlerinin Sahada Gösterdiği Performans ile Son Kullanıcıya Güven Veriyor

MILMAST, Ürünlerinin Sahada Gösterdiği Performans ile Son Kullanıcıya Güven Veriyor

Savunma ve havacılık sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulduğu 2017 yılından bugüne çalışmaları ciddi bir ivme kazanan MILMAST, 3 yıl içinde, 450 adedin üzerinde teleskopik yükseltme sistemi (mast) ve Askeri Römork teslimatı gerçekleştirdi. Teslim ettiği ürünlerin kalitesi ve sahada gösterdiği performans ile hem platform üreticilerine hem de son kullanıcılara güven veren firma, bir yandan da ürün gamını genişletiyor. MILMAST, tasarımdan üretime kadar tüm süreçlerde yüksek yerlilik oranıyla da öne çıkıyor.

FOM Serisi Mast: Sınırlı Hacimler için Geliştirildi

MILMAST, kendini sahada kanıtlayan FTM ve FHM serisi mastların yanına, son dönemde, platform üstündeki düşük ayak izi ile öne çıkan FOM Serisi Mast Ailesi’ni de ekledi. Ana malzeme olarak karbon fiber kompozit ve alüminyum boru seçenekleri bulunan ve elektromekanik tahrik sistemine sahip olan FOM serisinin kalifikasyon çalışmaları tamamlandı ve MILMAST, bu ürünler için sipariş almaya başladı.

FOM serisi mastlar, özellikle tank kuleleri ya da insansız kara araçları (İKA) gibi faydalı yük açısından kısıtlı alana sahip; yüksekliği de belli bir sınırı aşmaması gereken platformlara, yükseltilerek kullanılması gereken faydalı yüklerin entegre edilebilmesi amacıyla geliştirildi. Bu gereksinimler doğrultusunda, kompakt yapıda; ancak yüksek faydalı yük taşıma kapasitesine sahip bir ürün ailesi ortaya çıktı. Bu yönüyle FOM serisi, tank modernizasyonu projeleri ile geleceğin muharebe sahalarında sıklıkla görülmesi beklenen İKA’larda kullanılabilecek bir ürün ailesi olarak konumlandı.

2,5 metre, 4 metre, 5 metre ve 6 metre yükseklik seçenekleri bulunan FOM serisi mastlar, 200 kg yük kaldırma kapasitesine sahip. Serinin tüm üyeleri, standart bir Ana Kontrol Panosu üzerinden kullanılıyor. Kontrol panosu, dijital ekranı sayesinde kullanıcıya anlık yükseklik bilgisi, kullanım uyarıları ve her açılışta özet kullanım geçmişi bilgilerini veriyor. Ayrıca, Ekranlı El Kumandası ve Ekransız El Kumandası ile MILMAST’ın özgün olarak geliştirdiği Mekanik Yol Kilidi Sistemi de opsiyonel olarak sunuluyor.

FTM ve FHM Serileri ile Daha Yükseğe

FOM serisi teleskopik yükseltme sistemi (mast).

MILMAST, FTM serisi vidalı mil tahrikli direkleri ise 3 ila 15 metre yüksekliğe kadar çıkabilecek şekilde, karbon kompozit gövdeli olarak ve ağır yükler için tasarladı. Kara ve deniz platformlarına monte edilebilen FTM serisi mastlar; elektronik harp sistemi, dron-savar sistemi, haberleşme sistemi, optik ve termal kamera, silah ve haberleşme sistemi gibi faydalı yüklerle kullanılıyor.

MILMAST’ın bir diğer ürün ailesi olan FHM serisi kablo tahrikli mastlar, 4 ila 15 metreye kadar yükseltilebilecek şekilde, hafif alüminyum gövdeli olarak ve nispeten düşük yükler için daha ekonomik çözümler sunmak amacıyla üretildi. FHM serisi yükseltme sistemleri; elektronik harp, kamera ve anten sistemleri için tercih ediliyor.

Ekranlı veya Ekransız El Kumandası seçeneklerini tercih eden kullanıcılar, bu kumandalar sayesinde mast sistemini belirli bir mesafe uzaklıktan kontrol edebiliyor. Bu kumandaların her ikisi de çeşitli projelerde kullanıma girdi.

MILMAST’ın geliştirme çalışmalarını tamamlayarak seri üretime hazır hale getirdiği Yeni Tip Kontrol Panosu sayesinde de ürünlere ilişkin entegre lojistik destek (ELD) faaliyetleri, daha hızlı ve etkili şekilde yürütülebilecek. Kullanıcılar, “Akıllı Bakım” prensiplerine uygun şekilde tasarlanan bu bileşen sayesinde, lojistik destek süreçlerini optimize edebilecek.

Tablo 1. MILMAST’ın FOM Serisi Mastlarının Teknik Özellikleri

Ürün ÖzellikleriFOM 2,5FOM 4FOM 5FOM 6
Açık Boy2,5 m4 m5 m6 m
Kapalı Boy0,75 m0,92 m1,32 m1,4 m
Yük Taşıma Kapasitesi200 kg200 kg200 kg200 kg
Motorlu Açılma Süresi60 sn.80 sn.100 sn.120 sn.
Sistem Ağırlığı120 kg150 kg220 kg230 kg
Kısım Sayısı7777
Azami Rüzgâr Hızı180 km/sa.160 km/sa.160 km/sa.160 km/sa.
Operasyonel Rüzgâr Hızı110 km/sa.110 km/sa.110 km/sa.110 km/sa.
Rüzgâr Yükü Alanı1,2 m²1,2 m²1,2 m²1,2 m²
Dönüş Açısı Sınırı± 1°± 1°± 1°± 1°
Voltaj28 VDC28 VDC28 VDC28 VDC
Operasyonel Sıcaklık-35°C ile 55°C arasında-35°C ile 55°C arasında-35°C ile 55°C arasında-35°C ile 55°C arasında
Taban Yüzey Alanı45×33 cm46×33 cm44,7×34 cm44,7×34 cm

*Bükülme, sallanma ve sapma değerleri, yük tipine göre değişim göstermektedir.

Özgün Mekanik Yol Kilidi Sistemi: MTLS®

MILMAST’ın özgün olarak geliştirdiği Mekanik Yol Kilidi Sistemi (MTLS), özellikle araca entegre mastların, araçla birlikte seyahat pozisyonunda sabitlenmesini ve yol ve arazi şartlarında daha stabil kalmasını sağlıyor.

Muharebe ve operasyon kabiliyetlerinin arttırılmasında; radar sistemleri, uzaktan komutalı silah sistemleri ve keşif gözetleme sistemleri büyük rol oynuyor. Bu kritik faydalı yüklerin doğru sistemler vasıtasıyla yükseltilerek görevlerini sağlıklı bir şekilde icra etmeleri ise muharebe sahasında kuvvet çarpanı etkisi yaratıyor. Bunun farkında olarak mühendislik, proje yönetimi, kalite, test, doğrulama, üretim ve entegrasyon süreçlerini, yetkin kadrosu ile sürekli iyileştiren MILMAST, bir yandan da geleceğe dair yeni ürün ve projelerin planlarını yapıyor ve altyapı çalışmalarını hızlandırıyor.

3 Yılda Yaklaşık 10 Ülkeye İhracat Yaptı

MILMAST ürünlerinin kullanıldığı yurt içi projeler şu şekilde sıralanıyor:

  • ASELSAN’ın ADOP, İHTAR, HERİKKS, HİSAR, MİLKAR, MİLKED, SERHAT TASMUS ve TTA-2 projeleri
  • Roketsan’ın KMC projesi

3 yıl gibi kısa bir sürede, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 10 ülkeye ihracat yapan MILMAST, yeni yapılanması ile birlikte, 2021 yılından itibaren yurt dışı satış çalışmalarına ağırlık vererek ihracat rakamlarını daha da arttırmayı hedefliyor. Her türlü ihtiyaca cevap verebilecek geniş ürün gamı, yetkin mühendis kadrosu, 3 yılda tamamladığı başarılı teslimatlar sayesinde ulaştığı yüksek müşteri memnuniyeti seviyesi ve ürünlerine karşı duyulan güven, bu hedefin gerçekleşeceğine dair güçlü işaretler veriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.