Ana Sayfa Haberler MILMAST’tan Yerli ve Milli Yükseltme Sistemleri

MILMAST’tan Yerli ve Milli Yükseltme Sistemleri

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan tanıtıcı makale, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

MILMAST A.Ş., Ekim 2017’de, Ankara’da, teleskopik yükseltme sistemlerini geliştirmek ve entegre etmek için FİGES A.Ş. tarafından kurulmuştur. 2018 yılında, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının iştiraki olan Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş. (SSTEK), hisselerinin bir bölümünü satın alarak MILMAST A.Ş.’nin ortakları arasına katılmıştır.

ASELSAN’ın SERHAT projesi kapsamında teslim edilen direk sistemlerinden bazıları.

 

MILMAST A.Ş.’nin başlıca stratejik hedefleri, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kamu ile özel sektör arasında iş birliği tesis edilerek mevcut kaynakların etkin ve verimli kullanılması
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik, yerli katkı payı yüksek, çözüm odaklı, mühendislik ve tasarıma dayalı özgün ürünler geliştirilmesi
 • Analizlere dayalı olarak etkinliği yüksek, uzun vadeli ürün destek stratejilerinin geliştirilmesi
 • Uygun olduğu değerlendirilen projelerde performansa dayalı tasarım, üretim ve lojistik uygulamaların yapılması
 • Savunma sistemlerinin tasarımı üzerinde etkiye sahip olarak, sistemlerin yüksek kullanıma hazır olma ve güvenilirlik oranı ile maliyet-etkin şekilde kullanımının sağlanması
 • Savunma sanayisinde teleskopik yükselme sistemleri konusunda global bir marka haline gelmek ve bu sürekliliği sağlamak

 

FTM 4 metre Yükseltme Sistemleri

 

Üretilen ürünlerin; askeri kara ve deniz platformları ile Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan çeşitli yer sistemlerinde kullanılması amacıyla tasarım ve ürün geliştirilmesi yapılmaktadır. Anten, radar ve silah sistemleri, gözetleme ve haberleşme ve sınır güvenliği projelerine yönelik faydalı yükün yükseltilmesi ve kontrollerinin yapılması sağlanmaktadır.

Proje gereksinimlerine göre, MILMAST A.Ş.’nin Ar-Ge bölümünde tasarlanan ürünler, tüm yükleme senaryoları ve fiziksel testlerden önce simüle edilmektedir. Düşük seviyedeki deplasman kabiliyeti, kuvvetli rüzgar yükleri de dahil, maruz kaldığı tüm yüklerde firmanın ürünlerine yapısal mukavemet kazandırmaktadır. Mühendislik analiz ve simülasyonları, gerek performans testleri sırasında gerekse muharebe alanındaki şartlarda meydana gelebilecek hataların en aza indirilmesine olanak sağlamaktadır.

FTM 12 metre Yükseltme Sistemleri

 

Çevresel testler

Ayrıca, yükseltme sistemlerinin patentli kilitleme sistemi olması, diğer üreticilere göre teknik üstünlük getirmektedir. Üretilen yükselme sistemleri, fonksiyonel ve fiziksel testlerin yanı sıra askeri standartlara göre de çevresel (MIL-STD-810) ve elektromanyetik girişim ve uyumluluk (MIL-STD-461) gibi, doğrulama/geçerli kılma ve kalifikasyon testlerine tabi olmaktadır. Bu nedenle MILMAST A.Ş. ürünleri hâlihazırda en zor coğrafyalarda etkin olarak görevini sürdürmektedir.

Yükseltme sistemlerinin temel özellikleri; karbon kompozit, alüminyum malzeme, hafif ve kompakt tasarım, yüksek mukavemet, taşıma kapasitesi ve düşük salınım ile hızlı ve kolay entegre edilebilmeleridir.

MILMAST A.Ş. satış sonrası hizmet ve entegre lojistik destek (ELD) faaliyetleri ile güvenilirlik ve idame edilebilirlik çerçevesinde, kullanıcılarına; eğitim, kurulum, bakım-onarım ve yedek parça desteği sağlamaktadır.

 

Bugün, MILMAST A.Ş., mevcut yapıda üç tip direk sistemi sunmaktadır:

 1. FTM Tip Vidalı Mil Tahrikli Direkler; 3 ila 15 metre yüksekliğe kadar çıkabilecek şekilde, karbon kompozit gövdeli olarak ve ağır yükler için tasarlandı. Kara ve deniz platformlarına monte edilebilen FTM serisi; elektronik harp sistemleri, dron-savar sistemleri, haberleşme, optik, termal kameralar, silah ve haberleşme sistemlerinde kullanılmaktadır.
 2. FHM Tip Kablo Tahrikli Direkler; 4 ila 15 metreye kadar yükseltilebilecek şekilde, hafif alüminyum gövdeli olarak ve nispeten düşük yükler için daha ekonomik çözümler sunmak amacıyla üretildi. FHM serisi yükseltme sistemleri; elektronik harp, kamera ve anten sistemlerinde kullanılmaktadır.
 3. FOM Tipi Direkler; sınırlı iç mekân yüksekliği gereklilikleri için karbon kompozit gövdeli olarak ve ağır yükler için üretildi. FOM serisi yükseltme sistemleri, optik ve termal sistemler ile iletişim ve radar sistemleri gibi hassas yükleri, zorlu coğrafi koşullarda istenilen yüksekliğe konumlandırmaktadır.

Otomatik Düzeyleme Sistemli Askeri Römorklar

 

Analizler

MILMAST A.Ş.’nin aktif olarak yer aldığı projeler şunlardır:

 • ASELSAN’ın ADOP, İHTAR, HERİKKS, HİSAR, MİLKAR, MİLKED, SERHAT TASMUS ve TTA-2 projeleri
 • Roketsan’ın KMC projesi

Ürün çeşitliliğini geliştirmek, MILMAST A.Ş.’nin hedefleri arasındadır. Otomatik seviye ayar sistemli askeri alüminyum römork tasarım ve üretimi ile ASELSAN’a, KALKAN-II projesi kapsamında teslimatlarını gerçekleştirmektedir.

MILMAST A.Ş. yurt içi projelerin yanı sıra yurt dışı projelerde de yer almaktadır. Kore Cumhuriyeti ile ilk ihracat başarısı elde edilmekle birlikte yurt dışındaki farklı ülke ve bölgelerde de potansiyel görüşmeler halen devam etmektedir.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.