Ana Sayfa Haberler Mini İHA Saldırılarına Karşı, İHTAR Göreve Hazır

Mini İHA Saldırılarına Karşı, İHTAR Göreve Hazır

ASELSAN tarafından geliştirilen İHTAR anti-İHA (insansız hava aracı) sistemine 40 milimetre (mm) bombaatar entegre edildi. Test atışlarında, havalanan hedefler başarıyla vurularak imha edildi.

Konya Karapınar’da, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen testi Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 14 Eylül’de, sosyal medya hesabından duyurdu. Testlerin ardından, sistemin, en kısa süre içerisinde kullanıma alınması için çalışmaların hızlandırılmasına karar verildi.

Keşif, gözetleme ve taarruz gibi birçok farklı amaçla kullanılabilen mini İHA’lar, ucuz ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle terörist unsurlarca da sıkça kullanılıyor. İHTAR, ASELSAN-MKEK iş birliği ile geliştirilen 40 mm yüksek hızlı akıllı mühimmat kullanımı ile küçük hava hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlıyor.

40 mm İHA İmha Sistemi; İHTAR anti-İHA sistemi ve 40 mm ATOM yüksek hızlı akıllı mühimmat atma yeteneğine sahip SARP uzaktan komutalı silah sisteminden oluşuyor. Silahlar İHTAR’dan gelen hedef bilgisi ve sistem üzerinde bulunan atış kontrol alt birimleri ile hedefe otomatik yönleniyor. Böylelikle, akıllı mühimmat kullanımı ile hedefi imha ediyor. Mühimmat, namludan çıkarken havada patlaması gereken zamana programlanıyor, programlanan zamanda patlayan mühimmat, şarapnel etkili gövdesi sayesinde hedef önünde parçacık bulutu oluşturuyor ve hedefi imha ediyor.

 1,528 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.