Ana Sayfa Haberler Mistral Hava Savunma Füzesi, Su Üstü Hedeflere Karşı da Kendini Kanıtladı

Mistral Hava Savunma Füzesi, Su Üstü Hedeflere Karşı da Kendini Kanıtladı

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

MBDA, 2018 Aralık ayında gerçekleştirdiği bir atış testi ile Mistral hava savunma füzesinin, su üstü hedeflere karşı etkinliğini gösterdi. Firmanın, 9 Ocak’ta yayınladığı basın bülteni ile duyurduğu test sırasında, karaya konuşlandırılmış SIMBAD-RC uzaktan komutalı silah sisteminden ateşlenen Mistral füzesi, kıyıdan 3 km açıkta seyretmekte olan yüksek hızlı hedefi başarı ile vurdu. Hedef olarak, uzaktan komuta edilen sert karinalı şişme bir botun kullanıldığı testlerde, bir geminin, asimetrik tehditlere karşı kendini koruma kabiliyeti canlandırıldı.

Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılmakta olan Mistral, kısa menzilli bir hava savunma füzesi. Kızılötesi arayıcı başlığa sahip olan füze, görüntü işleme kabiliyetlerinin de etkisiyle İHA’lar gibi düşük termal ize sahip hedeflere kilitlenebiliyor. Su üstü platformların yakın hava savunması için geliştirilen SIMBAD-RC ise savaş uçakları, gemi savar füzeleri ve İHA’lar gibi hava hedeflerine karşı kullanılabiliyor. Sistem üzerinde, atışa hazır 2 adet Mistral füzesi bulunuyor.

MBDA CEO’su Antoine Bouvier, konuyla ilgili olarak, “Bu test, mevcut sistemlerimize, sahip oldukları yeteneklere ilave olarak yeni kabiliyetler kazandırma konusundaki politikamızı yansıtıyor.” dedi.

 1,189 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.