Ana Sayfa Haberler MKEK, PMT-76/57A Makinalı Tüfeğindeki 57A’nın Anlamını Açıkladı

MKEK, PMT-76/57A Makinalı Tüfeğindeki 57A’nın Anlamını Açıkladı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 29 Mart’ta, PMT-76/57A Platform Makinalı Tüfek’in kalifikasyon testlerinin tamamlandığını duyurmuştu. 31 Mart’ta ise söz konusu silahın adındaki “57A” ifadesinin anlamını açıkladı.

MKEK’in konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında, şu ifadeler yer aldı: “Çanakkale’de Makinalı tüfeğe karşı süngüyle taarruz edip can veren 57. Alayın kahraman neferlerlerine ithaf edildi PMT-76 / 57A! Kahraman ordumuz, güvenlik güçlerimiz ve asil milletimizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.”

MKEK’in öz kaynakları ile geliştirdiği ve ilk kez IDEF 2019 fuarında sergilediği PMT-76/57A Platform Makinalı Tüfek, 7,62×51 mm çapında. Hem piyade tarafından kullanılabilecek şekilde geliştirilen hem de uzaktan komutalı silah sistemleri ve platformlara entegre edilebilecek olan silah, klasik tetik tertibatıyla ya da selenoid ile ateşlenebiliyor. ALTAY ana muharebe tankının ikincil silahı olabilecek şekilde tasarlanan tüfek, dakikada 750 atım yapabiliyor. Ömrü, 50 bin atım ile doğrulanan PMT-76/57A ayrıca 27 farklı kalifikasyon testini de başarıyla geride bıraktı. Silah ayrıca, çabuk değiştirilebilir namlu (quick change barrel / QCB) özelliğine de sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.