Ana Sayfa Haberler MKEK’in Yeni Tesisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katılımı ile Açıldı

MKEK’in Yeni Tesisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katılımı ile Açıldı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’ndaki Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi’nin açılışı, 29 Nisan’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Bu tesis sayesinde Türkiye, RDX, HMX ve CXM gibi patlayıcıları üretme imkânına kavuşacak.

Törende, MKEK’in çeşitli ürünlerinin tanıtımı da yapıldı. Konuşması öncesinde tesiste incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çalışmalar hakkında sunum yapıldı. Erdoğan, tanıtımı yapılan ürünlerden Elektrikli Zırhlı Muharebe Aracı (e-ZMA) ve ASFAT tarafından üretilen Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra, personelin bir yerden bir yere korunaklı bir şekilde taşınmasını sağlayan ve gerektiğinde, 5 kilometreye kadar uzaktan kumanda edilebilen e-ZMA’yı uzaktan kumanda ile kullandı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Açılışını yaptığımız bu tesisle, Türkiye dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu RDX, HMX ve CXM gibi patlayıcıları üretme imkânına kavuşuyor. Ülkemiz, uçak bombalarından, yeni nesil mühimmatların dolumunda füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurt dışından ithal ediyordu. Son dönemde yaşadığımız hadiseler ve maruz kaldığımız gizli-açık ambargolar bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz, verdiğimiz talimatla hemen kolları sıvadı. Bir yıl gibi kısa bir sürede tamamen yerli imkânlar ve millî teknoloji ile kamu-özel iş birliği yöntemi ile bu tesis kuruldu. Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız. Açılışını yaptığımız tesis sayesinde ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.