Ana Sayfa Haberler MKEK’in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü’nden Mesai Arkadaşlarına Mesaj

MKEK’in Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü’nden Mesai Arkadaşlarına Mesaj

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’ne atanan Yasin Akdere, MKEK personeline ilişkin bir mesaj yayınladı. Akdere, mesajında şunları ifade etti:

“Değerli mesai arkadaşlarım;

Cumhurbaşkanlığı makamının 21 Eylül 2019 tarih ve 331 sayılı kararı ile MKEK Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü’ne atanmış bulunmaktayım.

Köklü geçmişe sahip bir kuruma atanmanın benim için bir gurur kaynağı olmasının yanı sıra bana büyük bir sorumluluk yüklediğinin de farkında olarak görevime başlıyorum.

Bilindiği üzere kurumumuz tarihi kökleri itibariyle 566, MKE unvanıyla da 69 yıldır devlet ve milletimize var gücüyle hizmet etmektedir. Geçmişte başta ülkemiz savunma sanayi olmak üzere, ülke sanayisinin gelişmesinde öncü olarak önemli sektörlerde ilklere ve önemli başarılara imza atmış olan MKEK, günümüzde yüzde yüz yerli ve milli olarak özgün tasarımlı ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçlerimizin ihtiyaçlarını başarıyla karşılamaya, sonuç olarak gücüne güç katmaya devam etmektedir.

MKEK; hafif silah, ağır silah, patlayıcı ve yeni nesil mühimmat çeşitliliğini arttırarak sadece ülkemiz değil dünya savunma sanayi piyasalarında da dikkat çekici ürünlerle mevcudiyetini sürdürmektedir.

Değerli arkadaşlarım; ülkemizin stratejik konumu, dünyadaki siyasi, ekonomik gelişmeler ve bunların ülkemiz ve bölgemize olan yansımaları da göz önüne alındığında ülkemiz savunma sanayinin daha güçlü, bağımsız ve hızlı bir şekilde gelişmesi zorunluluk arz etmektedir. Bu çerçevede Kurumumuzu tüm bilgi ve deneyimleriyle başta Türkiye’nin 2023 ve daha uzak hedeflerine, çağın teknolojik gelişmelerine paralel olarak taşımak temel çalışma amacımız olmalıdır.

Savunma sanayimiz ve dolayısıyla TSK için vazgeçilmez bir Kurum olma niteliğini taşıyan MKEK için; hayati önem taşıyan Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına ivme kazandırarak Kurumumuza yansımalarını göreceğimiz, bunun yanı sıra savunma sanayindeki ihracat payımızı hızla artırarak ürünlerimizi dünya piyasalarında daha da tanınır hale getireceğimiz bir çalışma anlayışı hedeflemekteyiz.

Sizlerin özverili çalışmalarıyla bugünlere ulaşmış olan MKEK’i güvenle geleceğe taşımak için bundan böyle hep beraber daha verimli, disiplinli ve üretken bir anlayışla çalışacağımıza inancım tamdır. Aranızda olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirerek sizleri saygıyla selamlıyorum.”

Akdere’nin atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 22 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Akdere, 2015-2018 yılları arasında Bosch Türkiye firmasında Hükümet ve Dış İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştı. Akdere’nin MKEK’den önce son görev yeri ise Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği oldu.

 2,425 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.