Ana Sayfa Haberler MKEK’nin 2015–2016 Yılı Hesapları, TBMM KİT Komisyonunda İbra Edildi

MKEK’nin 2015–2016 Yılı Hesapları, TBMM KİT Komisyonunda İbra Edildi

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 10 Nisan’da İnternet sitesinden yaptığı açıklamayla, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyon Toplantısı sonucunda, kurumun 2015-2016 yıllarına ait hesap ve işlemlerinin ayrı ayrı ibra edildiğini duyurdu.

KİT Komisyonu; Komisyon Başkanı ve Üye Milletvekilleri ile Sayıştay, Hazine Müsteşarlığı, Milli Savunma Bakanlığı temsilcileri ve MKEK yöneticilerinin katılımıyla, 4 Nisan’da TBMM’de toplandı.

Komisyon toplantısında, Sayıştay tarafından hazırlanarak TBMM KİT Alt Komisyonunda incelenen 2015 ve 2016 yıllarına ait raporlar görüşüldü. Ayrıca Kurum hakkında projeler, Ar-Ge çalışmaları, harcamalar, üretimler ve faaliyet sonuçları vb. konularda bir sunum gerçekleştirilerek Komisyona bilgi verildi.

Komisyon toplantısında konuşan MKEK Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Taşkın; Kurumun, ALTAY Tankı, obüs projeleri ve Milli Piyade Tüfeği üretiminde önemli sorumluluklar üstlendiğini vurgulayarak, önümüzdeki dönem için 7 gelişme ekseni belirlediklerini, bu kapsamda ülke ihtiyaçları ve karlılığı artırma doğrultusunda bir dizi adım atacaklarını ifade etti. Taşkın Ayrıca, MKEK’nin, Ar-Ge çalışmaları kapsamında, 400 milyon liralık bütçeyle, halen 100’e yakın proje yürüttüğünü, bunların da 4’te 1’inin kurum öz kaynaklarıyla karşılandığını,  bu yıl içinse 150 milyon liralık bir Ar-Ge harcaması yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

 

Toplantıda yapılan sunumda, MKEK için belirlenen 7 gelişme ekseni ve 2023 yılı vizyonu hakkında da bilgiler verildi.

 

MKEK için Belirlenen 7 Gelişme Ekseni Şunlar:

  • Güdümlü Mühimmat Sistemleri
  • Atış Kontrol/Kumanda Sistemleri
  • Kimyasallar/Hammadde Üretimi
  • Mekanik/Elektronik Tapalar
  • Vasıflı Çelik Üretimi
  • Güç Grubu Geliştirilmesi
  • İhracat/Yurt dışı Tesis Kurulumu

 

Faaliyet sonuçlarına ilişkin raporda belirtilen rakamlar ise şöyle:

  • 2015 yılında 964 milyon lira satış, 192 milyon lira faaliyet karı, 47 milyon lira dönem karı;
  • 2016 yılında 1,1 milyar lira satış, 209 milyon lira faaliyet karı, 1 milyon lira dönem karı;
  • 2017 yılında 1,3 milyar lira satış, 280 milyon lira faaliyet karı, 4 milyon lira dönem karı elde edildi.

 

Son 2 yıldaki dönem kârının düşük görünmesinin nedenini, Ar-Ge projeleri ve kurumun yenilenmesine yönelik teknolojik yatırımlar ile açıklayan Taşkın, 2018 yılında 2 milyar liranın üzerinde ciro beklediklerini ifade etti.

 

2017 ve 2018’in ilk 3 ayında 1,5 milyar liraya karşılık gelen ürün için henüz sipariş almadan ön görüşmeler sonucu üretimleri başlattıklarını söyleyen Taşkın; bunun 1 milyar liralık kısmının siparişe bağlandığını, özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin icra etmekte olduğu harekâtlar kapsamında acil olarak ihtiyaç duyduğu bazı ürünleri, sözleşmesini dahi imzalamadan teslim ettiklerini belirtti.

Kurumun yeniden yapılandırılmasına yönelik yürütülen çalışmalarla ilgili de şunları söyledi: “Geçen yıl yasa taslağını hazırladık, Mart ayı içerisinde de Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli tarafından Bakanlar Kurulu’nda sunumu yapıldı. Sanırım önümüzdeki günlerde yasa taslağı TBMM’ye sevk edilecek. Kurumun anonim şirket statüsüne dönüştürülmesiyle rekabetçi üretimin önünde engel oluşturan yapının iyileştirilmesi öngörülüyor.”

 

 1,060 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.