Ana Sayfa Haberler MKEK’ten, 120 mm Yivsiz Havan Sistemi

MKEK’ten, 120 mm Yivsiz Havan Sistemi

MSI Dergisi’nin 182’nci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın üçüncü bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

IDEF Özel Dosyası’nın bir önceki bölümünde, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun fuarda ilk kez sergilediği döner namlulu silah sistemleri ve otomatik atış platformları ile kurumun fuar sırasında imzaladığı anlaşmalardan bahsetmiştik. Bu bölümde ise MKEK’nin, IDEF 2019’da ilk kez sergilediği 120 mm Yivsiz Havan Silah Sistemi, hafif silahlar ve mühimmatlarla devam ediyoruz.

120 mm Yivsiz Havan Silah Sistemi

MKE Kurumu, 120 mm Yivsiz Havan Silah Sistemi’ni fuarda ilk kez sergiledi. Kara araçları üzerine monte edilerek kullanılacak otomatik bir silah sistemi olarak tasarlanan ürün, 1.900 mm uzunluğundaki yivsiz namlusu ile 9 km’lik azami menzile ulaşmakta ve dakikada 10 atış yapabilme kabiliyetindedir. Mühimmat yükleme işini otomatik olarak yapan silah sistemi, yerli ve milli olarak geliştirilen atış kontrol sistemi sayesinde, hedefine de otomatik olarak yönlenerek atış yapabilmektedir.

120 mm Tank Topu HEAT Mühimmatı

 

Tank Topundan Hafif Silaha Yeni Mühimmatlar

MKE Kurumu, geliştirdiği yeni mühimmat ve mühimmat sistemlerini de fuarda ilk kez sergiledi. Bu mühimmatlardan bazıları ve sahip oldukları özellikler şöyle:

  • 120 mm Tank Topu HEAT Mühimmatı: Çukur İmlalı Zırh Delici (HEAT) başlığa sahip mühimmat, 400 mm’nin üzerinde zırhı delme kabiliyetine sahip. Daha çok hafif zırhlı ve yumuşak hedefler için geliştirilen, 120 mm çapındaki, L44 ve L55 uzunluğundaki yivsiz tank toplarından atılabilen ürünün kalifikasyon testleri devam ediyor.

155 mm Modüler Barut

  • 155 mm Modüler Barut: 155 mm çapında ve 52 kalibre uzunluğunda namluya sahip, Fırtına ve Panter obüslerinde kullanılmak üzere geliştirilen modüler sevk barutu, geleneksel sevk barutlarından farklı olarak, birkaç farklı tipteki (kırmızı, beyaz ve yeşil gibi) barut kesesi yerine, tek tip bir barut modülü kullanıyor. Her bir atım için set olarak gelen klasik barutlarda, mermiyi istenilen menzile ulaştıracak keseler kullanıldıktan sonra, kalan diğer keseler atıl kalıyor ve tekrar kullanılamadığı durumlar oluştuğundan imha edilmesi gerekmektedir. Özellikle kısa menzile yapılacak atışlarda, sadece yeşil keseler kullanıldığında, beyaz ve kırmızı keseler elde kalıyor. Modüler barutta ise her bir barut modülü birbirinin aynısı olduğu için 6’lı barut seti içinden çıkan modüllerden, mermiyi istenilen menzile ulaştıracak kadarı kullanılıyor. Geriye kalan modüllerden ise bir sonraki atımda kulanılmaktadır. Bu da lojistik anlamda önemli bir yükün ortadan kaldırılması sağlamaktadır.
  • 5,56×45 mm Polimer Uçlu Fişek: Bu fişeğin mermisi, 5,56×45 mm çapındaki klasik çukurlu (Jacketed Hollow Point / JHP) mühimmatlar gibi açılma etkisi göstererek hedefte yüksek tahribat yaratıyor. Bununla birlikte, JHP mühimmatlardan farklı olarak, ucundaki sivri formlu polimer başlık sayesinde, daha iyi uçuş özellikleri sergiliyor. Havadaki sürtünmesi daha az olan polimer uçlu fişek, daha uzun menzillere daha isabetli şekilde ulaşabiliyor. Jele yapılan atışlı testlerde fişeğin performansının 7.62 mm fişekle eşdeğer olduğu tespit edilmiştir.
  • 7,62×51 mm M118 Keskin Nişancı Fişeği: 7,62×51 mm çapındaki keskin nişancı tüfekleri için geliştirilen bu fişek, standart tip (ball type) fişeklere göre, isabet anlamında daha iyi performans sergiliyor. Geliştirilen fişek sayesinde keskin nişancı fişeğinde yurtdışı bağımlılığı ortadan kaldırılmıştır.

12,7×99 mm Keskin Nişancı Solid Fişeği (solda), 7,62 mmx51 M118 Keskin Nişancı Fişeği (arkada), 12,7×99 mm Zırh Delici Yangın Çıkarıcı Keskin Nişancı Fişeği (sağda) ve 5,56×45 mm Polimer Uçlu Fişek (önde).

  • 12,7×99 mm Keskin Nişancı Solid Fişeği: 12,7×99 mm çapındaki keskin nişancı tüfeklerinde kullanılacak olan bu fişeğin mermisi, yekpare pirinç bir bloktan oluşuyor. Dışında pirinç bir ceket ve içinde kurşun nüve bulunan metal ceketli (FMJ) mermilere kıyasla daha hafif olan solid mermi, bu sebeple aynı sevk barutu ile daha uzun menzillere ve daha düşük dağılımla ulaşabiliyor.
  • 12,7×99 mm Keskin Nişancı API Fişeği: İçerisinde hem çelik bir nüve hem de özel bir kimyasal ecza bulunan bu fişekler, zırh delici ve yangın çıkarıcı özelliğe sahip.

 

MAM-15

MKEK’nin Yeni Hafif Silahları

MKEK, fuarda, hafif silah ailesinden; MAM-15, PMT-76 ve TALAS-571’i de ilk kez sergiledi.

12,7×99 mm çapındaki anti materyal keskin nişancı tüfeği MAM-15, hafif zırhlı araçlar ve sabit yakıt tankları gibi hedeflerin imhasına yönelik olarak geliştirildi. 13 kg ağırlığındaki tüfeğin dipçiği, taşınırken daha az yer kaplaması maksadıyla katlanabiliyor. Kollu mekanizmaya sahip tüfek, 5 fişek alan şarjörle besleniyor. Etkili menzili 1.800 metre olan tüfeğin isabet değeri ise 2 MoA.

 

PMT-76

 

Platform Makinalı Tüfeği olarak da adlandırılan PMT-76 ise uzaktan komutalı silah sistemleri ve araç üstü uygulamalar için geliştirildi. Selenoid ateşlemeli silah, istenirse tetikten de ateşlenebiliyor. ALTAY ana muharebe tankının ikincil silahı olabilecek şekilde tasarlanan 7,62×51 mm çapındaki silahın etkili menzili 800 metre; ağırlığı ise 12 kg.

 

 

TALAS-571

TALAS-571, MKEK’nin özgün olarak tasarladığı, 5,56×45 mm çapındaki piyade tüfeği MPT-55’in en kısa namlulu sürümü olarak ürün yelpazesinde yer aldı. Tüfek, 7 inçlik namlusu ve 2.750 gram ağırlığı ile oldukça kompakt bir yapıya sahip. Bu özellikleri ile temelde bir kişisel savunma silahı (personal defence weapon / PDW) olarak geliştirilen tüfek, araç mürettebatları tarafından kolaylıkla kullanılabilecek.

 6,512 Toplam Görüntüleme,  8 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.