Ana Sayfa Manşet Modelleme ve Simülasyon Uzmanı AgenaBST, Yeni Ürünlerini SAHA EXPO 2020’de Tanıtıyor

Modelleme ve Simülasyon Uzmanı AgenaBST, Yeni Ürünlerini SAHA EXPO 2020’de Tanıtıyor

Tamamen yerli bir “etmen tabanlı modelleme ve simülasyon geliştirme ortamı” tasarlayarak kullanıma sunan Agena Bilişim ve Savunma Teknolojileri A.Ş. (AgenaBST), SAHA EXPO 2020’de, geliştirdiği yeni ürünlerin lansmanını yapıyor. Ağustos ayında, kuruluşunun 11’inci yılını kutlayacak olan AgenaBST, faaliyet alanları arasına; modelleme-simülasyon ve sensör teknolojilerinin yanı sıra insansız hava aracı (İHA) tasarımını ve üretimini de ekledi.

Firmanın kurucu ortağı ve simülasyon projeleri direktörü olan Doç. Dr. M. Fatih Hocaoğlu, 2000 yılından beri etmen tabanlı simülasyon yaklaşımı ve durum yönelimli programlama paradigması üzerinde çalışıyor ve bu paradigmayı sürekli geliştiriyor. Doç. Dr. Hocaoğlu, bu paradigmanın, modellemede ve simülasyon uygulamaları geliştirmede; kolaylık, hız ve esneklik sağladığını belirterek bu altyapıyı, yeni özelliklerle daha da zenginleştirdiklerini ifade ediyor. AgenaBST tarafından sunulan; HLA (High Level Architecture / Yüksek Seviye Mimari) desteğinin yanı sıra tamamen yerli DIS (Distributed Interactive Simulation – Dağıtık Etkileşimli Simülasyon) dağıtık simülasyon yeteneğine de sahip olan milli simülasyon altyapısı, esnek ve dinamik zaman yönetimi, koşum esnasında bile modellere öznitelik ve fonksiyon eklenebilecek kadar esnekliğe sahip. Koşum esnasında ve sonrasında yürütülebilen analiz ve raporlama işlemleri, simülasyon sonuçlarının değerlendirilmesinde büyük kolaylık sağlıyor.

Kolubri – Hover yapabilen sabit kanat İHA

SAHA EXPO 2020’de tanıtımı yapılan AdSiF-IDE; kavramsal model geliştirme fazından başlayarak tüm simülasyon ve etmen programlama çevrimini; isterler analizinden, tasarım, senaryolaştırma ve simülasyonun işletim ve raporlamasına kadar tüm simülasyon geliştirme sürecini kapsayan bir tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). AdSiF-IDE bu nitelikleriyle modelleme ve simülasyon alanında ülkemizde önemli bir çığır açıyor. Doç. Dr. Hocaoğlu, simülasyon konusunda, Ar-Ge’ye dayalı ve yenilikçi yaklaşımlarla geliştirdikleri ve EtSiS® ve AdSiF® olarak marka tescilini yaptıkları ürünlerini daha da ileri götürmeyi hedeflediklerini ekleyerek yaptıkları çalışmaların akademik yönüne her zaman önem verdiklerini ve çıktıların oldukça prestijli uluslararası bilimsel dergilerde de yayınlandığını belirtiyor.

YenGeç

Firmanın bir diğer kurucu ortağı olan Dr. İbrahim Genç, kavramsal modelleme, taktik seviye simülasyonlar ve analiz simülasyonları ile simülatör çevre simülasyonlarına altyapı desteği veren EtSiS’in yanı sıra AgenaBST’de, mühendislik seviyesi simülasyonların da geliştirildiğine dikkat çekiyor. Dr. Genç, firmada RKA (Radar Kesit Alanı) analiz yazılımlarının geliştirildiğini, bununla birlikte yine bir elektromanyetik mühendislik seviyesi simülasyon çalışması olan sentetik açıklıklı radar (SAR) simülatörünün geliştirildiğini ve bunu, sektörün hizmetine sunduklarını ekliyor.

AdSiF-IDE

Son dönemde yürüttükleri çalışmalar ile İHA tasarımı ve üretimi konusunda önemli gelişmeler elde ettiklerini ifade eden Dr. Genç, dikey otonom iniş kalkış özelliğine sahip “Kolubri” ile Türkiye’de 0 ve 1 sınıfı İHA’larda önemli bir sıçrama sağlayacaklarını vurguluyor. Uzun menzil, yüksek hız, yüksek irtifa ve yüksek manevra kabiliyetinin yanı sıra sabit kanatlı olmasına rağmen havada asılı durabilen (hover yapabilen) Kolubri platformunun üzerine her gün yeni yeteneklerin eklenmesi çalışmaları da devam ediyor. AgenaBST, Prof. Dr. İlyas Kandemir’in gözetiminde yürütülen İHA çalışmaları kapsamında, bir multikopter olan YenGeç’i de tasarladı ve üretimine başladı. İki kameraya sahip YenGeç, 2 kilometre (km) irtifa, 5 km kumanda mesafesi, 20-40 dakika havada kalma süresi ve 50 km/saat hızla farklı görevler icra edebilecek yetenekte tasarlandı.

Ar-Ge’ye büyük önem veren ve özellikle yerli çözümlerin geliştirilmesi konusunda çalışan AgenaBST, üniversiteler ile iş birliği konusunda da oldukça aktif. Ortakları arasında öğretim üyeleri bulunan firma, 7 yıllık faaliyet süresi boyunca yürüttüğü ve halen yürütmekte olduğu tüm projelerde, konularında uzman akademik personelden destek alarak teknolojik seviyesinin güncelliğini ve doğruluğunu garanti altına alıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.