Ana Sayfa Haberler Modernize Edilen İlk 5 Zırhlı Muharebe Aracı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Teslim Edildi

Modernize Edilen İlk 5 Zırhlı Muharebe Aracı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Teslim Edildi

Savunma Sanayii Başkanlığının yürüttüğü proje kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde ve FNSS alt yükleniciliğinde modernize edilen zırhlı muharebe araçlarının (ZMA) ilk teslimatı, 1 Aralık’ta, Ankara’da gerçekleştirildi.

Düzenlenen törende, modernize edilen ilk 5 zırhlı muharebe aracı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “134 adet eski nesil silah kulesine sahip aracımıza, modern insansız kule entegre ediyoruz. Araçların ateş gücün tehdit algılama kabiliyetleri, beka yetenekleri, güç ve aktarma sistemlerindeki iyileştirmelerle harekât kabiliyetleri en üst düzeye gelmiştir.”

Prof. Dr. Demir, zırhlı muharebe araçlarını otonom, insansız ve uzaktan kumandalı unsurlarla harekât alanına sürmenin vaktinin geldiğini de belirterek “Bu tür araçların otonom ve insansız hale getirilerek harekât ortamında etkili hale geldiği ve hava unsurları ile beraber çeşitli iletişim, haberleşme ve komuta-kontrol sistemlerinin entegre olduğu bir ortama doğru gittiğimizi çok net görüyoruz. Burada da bunun bir sonraki adımının insansız ve otonom sistem olmasını bekliyoruz.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.