Ana Sayfa Haberler Moğolistan Silahlı Kuvvetleri, Kuruluşunun 100’üncü Yılını Kutladı

Moğolistan Silahlı Kuvvetleri, Kuruluşunun 100’üncü Yılını Kutladı

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

Moğolistan Silahlı Kuvvetleri, kuruluşunun 100’üncü yılını, 16 Mart’ta, Moğolistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen bir yemek ile kutladı. Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcının yer aldığı kutlamaya, Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin katıldı. Kutlamada, Ankara’da görev yapan askeri ataşelerden; ABD Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Tuğgeneral Kipling Kahler, Ürdün Askeri Ataşesi Tuğgeneral Atef Twahi, Somali Savunma Ataşesi Tuğgeneral Mohamed Mohamud Hussein, Sudan Savunma ve Askeri Ataşesi Tuğgeneral Adil Ismail Abubaker ve Tunus Savunma Ataşesi Tuğgeneral Lassad Jrad da hazır bulundu.

Soldan sağa: Sudan Savunma ve Askeri Ataşesi Tuğgeneral Adil Ismail Abubaker, Tunus Savunma Ataşesi Tuğgeneral Lassad Jrad, Ürdün Askeri Ataşesi Tuğgeneral Atef Twahi, ABD Savunma Ataşesi ve AMAC Başkanı Tuğgeneral Kipling Kahler, Moğolistan Savunma Ataşesi Tümgeneral Badambazar Jambaa, Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Tümgeneral Ali Serin, Moğolistan Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve Elçi Batchuluun Khulan ve Genelkurmay Başkanlığı Yabancı Askeri Ataşeler Şube Müdürü Deniz Albay M.Murat Özen

Törende kısa bir konuşma yapan Moğolistan Savunma Ataşesi Tümgeneral Badambazar Jambaa, Moğolistan Halk Ordusu’nun, 18 Mart 1921’de, Khiagt şehrini düşmandan kurtararak tarihi bir başarıya imza attığını ve bu sayede Moğolistan’ın da egemenliğini ve bağımsızlığını garanti altına aldığını hatırlattı. Tümgeneral Badambazar, başta Tümgeneral Ali Serin olmak üzere tüm katılımcılara, Moğolistan Silahlı Kuvvetleri adına teşekkürlerini de iletti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.